Suzuki I liga. Zacięta końcówka w Tychach. GKS lepszy od TBS Śląska II Wrocław

Mecz błędów i strat otworzył 18. kolejkę Suzuki I ligi. GKS Tychy wygrał z TBS Śląskiem II Wrocław 81:77. Goście w czwartej kwarcie tracili 11 punktów, ale doprowadzili do zaciętej końcówki.
Patryk Neumann
koszykarze GKS-u Tychy Facebook / Krzysztof Masztafiak, Sportowa Przygoda Śląskiego Piłkarza / Na zdjęciu: koszykarze GKS-u Tychy

GKS zaczął od prowadzenia 8:4. TBS Śląsk trafił jednak trzy "trójki" i po 10 minutach było 17:12 dla gości. Wrocławianie byli w gazie i po rzucie z dystansu Jana Wójcika prowadzili w drugiej kwarcie 27:18. Gospodarze odpowiedzieli trafieniami Radosława Trubacza, Filipa Stryjewskiego oraz Marcina Woronieckiego. Seria 11 "oczek" z rzędu dała GKS-owi nieznaczne prowadzenie.

W trzeciej kwarcie po siedmiu punktach z rzędu GKS prowadził 44:36. TBS Śląsk szybko odpowiedział, ale po 30 minutach było 58:52. W decydującej odsłonie gospodarze nadal kontrolowali mecz, a ich przewaga urosła nawet do 11 punktów. Wrocławianie nie zdołali tego zniwelować i doznali dziewiątej porażki w sezonie. Ich rywal z bilansem 12-6 utrzymał czwartą lokatę w tabeli. Pozostałe mecze 18. kolejki odbędą się w sobotę.

Ostatnia minuta meczu dostarczyła nadspodziewanych emocji. Ważne rzuty trafili wcześniej Paweł Śpica i Kacper Mąkowski, a GKS prowadził 77:70. TBS Śląsk jednak jeszcze raz zerwał się do odrobienia tej różnicy. Paweł Strzępek i Kacper Gordon sprawili, że było tylko 77:74. W kolejnych akcjach rzuty wolne wykorzystał Patryk Kędel, a "trójką" odpowiedział Tomasz Żeleźniak. Faulowany Radosław Trubacz również się nie pomylił i GKS wygrał 81:77.

GKS trafił 16/18 rzutów wolnych, a TBS Śląsk był w tym elemencie bezbłędny (8/8). Gospodarze mieli 9/20 w próbach za trzy punkty, a goście 11/30. Podopieczni Tomasza Jagiełki przeważali wyraźnie w zbiórkach (41:28). W zwycięstwie nie przeszkodziły im natomiast aż 22 straty przy 15 przeciwnika.

Dla GKS-u 15 punktów i siedem zbiórek uzyskał Radosław Trubacz. Filip Stryjewski dołożył 10 punktów, siedem zbiórek i cztery asysty. Rozgrywający popełnił też pięć strat. Znakomity moment na przełomie trzeciej i czwartej kwarty miał Piotr Karpacz (10 punktów i sześć zbiórek). W TBS Śląsku warto zwrócić uwagę na występ Szymona Tomczaka. Center, który dostaje już minuty w pierwszej drużynie, miał w piątek 20 punktów (7/10), siedem zbiórek i aż pięć bloków.

GKS Tychy - TBS Śląsk II Wrocław 81:77 (12:17, 25:19, 21:16, 23:25)

GKS: Trubacz 15, Mąkowski 11, Woroniecki 11, Karpacz 10, Stryjewski 10, Śpica 9, Kędel 6, Grochowski 5, Wrona 4.

TBS Śląsk: Tomczak 20, Leńczuk 13, Bożenko 12, Gordon 9, Strzępek 8, Walski 5, Wójcik 5, Żeleźniak 3, Góreńczyk 2, Rompa 0.