VTB. Gigant padł na kolana! Zastal ograł wielkie CSKA, Kris Richard bohaterem!

Wielka sensacja w Zielonej Górze! Enea Zastal BC pokonał CSKA Moskwa 93:90! Bohaterem meczu okazał się Kris Richard, który na finiszu popisał się wielkim przechwytem i kluczowym trafieniem z dystansu.

Krzysztof Kaczmarczyk
Kris Richard (z prawej) PAP / Lech Muszyński / Na zdjęciu: Kris Richard (z prawej)
Niewiarygodny jest Zastal w sezonie 2020/2021. Rozpędzona maszyna nie zatrzymała się przed wielkim CSKA - mistrzem Rosji, mistrzem Euroligi.

Pięć minut przed końcem po "trójce" Cecila Williamsa zielonogórzanie prowadzili nawet 84:74. Gwiazdy z Rosji ruszyły jednak w pogoń - seria trafień z dystansu sprawiła, że minutę przed końcem to goście byli w lepszej sytuacji (90:88).

Końcówka to jednak majstersztyk zielonogórzan. Najpierw doskonale rozrysowaną akcję wykończył Rolands Freimanis, a potem wszystko wyjaśnił kapitalnie dysponowany Kris Richard. Amerykanin najpierw "okradł" Daniela Hacketta, a potem oddał wielki rzut na zwycięstwo z narożnika!

Richard w całym meczu uzbierał 25 punktów wykorzystując swoje wszystkie sześć prób z dystansu. Skuteczniejszy był tylko Iffe Lundberg - Duńczyk miał "oczko" więcej. Warto dodać, że Zastal po raz kolejny zagrał bez trenera Żana Tabaka, który wyjechał do Chorwacji po tym, jak zmarła jego matka.

Zastal przeszedł długa drogę do tego historycznego sukcesu - mecz rozpoczął się bowiem od prowadzenia gości 17:2. Gospodarze szybko jednak wrócili, bo na boisku szalał Richard (14 "oczek" w pierwszej kwarcie).

Szybko powrót na początku oraz znakomite wejście w trzecią kwartę - to były arcyważne momenty. Po przerwie to mistrzowie Polski rozpoczęli od serii 17:2. Z rytmu nie wybiło ich nawet czwarte przewinienie Lundberga. Swoje dołożyli zmiennicy - kapitalny fragment zaliczył m.in. Filip Put.

To był wielki zespołowy triumf Zastalu - 14 trafionych rzutów zza łuku przy 22 próbach. Zaledwie 9 popełnionych strat. Wielka energia i determinacja. To był popis koszykówki i tylko szkoda, że przy pustych trybunach hali CRS...

Enea Zastal BC Zielona Góra - CSKA Moskwa 93:90 (24:29, 24:28, 22:12, 23:21)

Zastal: Iffe Lundberg 26, Kris Richard 25, Rolands Freimanis 14, Geoffrey Groselle 12, Filip Put 6, Cecil Williams 6, Blake Reynolds 2, Łukasz Koszarek 2, Kacper Traczyk 0.

CSKA: Tornike Shengelia 19, Daniel Hackett 12, Semen Antonov 12, Ivan Ukhov 11, Darrun Hillard 9, Janis Strelnieks 8, Mike James 6, Joel Bolomboy 6, Nikita Kurbanov 5, Johannes Voigtmann 2.