NBA. Co za rzuty. Luka Doncić dał Mavericks zwycięstwo z Celtics!

Wielki występ zaliczył w nocy z wtorku na środę polskiego czasu Luka Doncić! 21-letni Słoweniec został bohaterem Dallas Mavericks.

Patryk Pankowiak
Na zdjęciu od lewej: James Johnson, Luka Doncić i Tim Hardaway Jr Getty Images / Tom Pennington / Na zdjęciu od lewej: James Johnson, Luka Doncić i Tim Hardaway Jr
Czyste szaleństwo! Luka Doncić przejął końcówkę meczu Mavericks - Celtics. Gwiazdor Teksańczyków najpierw trafił trudny rzut za trzy nad Danielem Theisem (107:105) po tym, jak Jaylen Brown wyprowadził Bostończyków na prowadzenie 105:104, a następnie raz jeszcze przymierzył z dystansu przy remisie 107:107, do którego doprowadził wcześniej Brown.

Doncić oddał celny rzut na 0,1 sekundy przed końcem spotkania, a Mavericks w spektakularnych okolicznościach zwyciężyli 110:107! Podopieczni Ricka Carlisle'a triumfowali po raz szósty w swoim siódmym ostatnim występie i z bilansem 15-15 są na dziewiątym miejscu w Konferencji Zachodniej.

21-letni Słoweniec wywalczył we wtorek 31 punktów, 10 zbiórek i osiem asyst, wykorzystał 6 na 8 oddanych rzutów za trzy. Bardzo dobrze spisywał się też wchodzący z ławki rezerwowych Jalen Brunson, zdobywca 22 "oczek".

Celtics musieli przełknąć gorzką pigułkę pomimo tego, że byli w stanie odrobić 11 punktów w ostatnie trzy minuty meczu i nawet objąć prowadzenie. Brown rzucił 29 punktów, Jayson Tatum 28, a Kemba Walker 21, ale to wszystko nie wystarczyło, aby triumfować w Dallas.

Pięć zwycięstw z rzędu i na tym koniec. Los Angeles Clippers zatrzymali Washington Wizards, pokonując ich na własnym parkiecie 135:116. Już pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 36:20. Goście byli jeszcze w stanie przeprowadzić zryw w trzeciej odsłonie (39:27), ale czwarta partia potwierdziła wyższość zespołu Tyronna Lue (36:22).

Kawhi Leonard zaaplikował rywalom 32 punkty, a Paul George 30, przed tym jak musiał opuścić parkiet siedem minut przed końcem spotkania z powodu nałożonych na niego przez sztab trenerski ograniczeń związanych z ostatnimi problemami zdrowotnymi.

- Chłopacy byli bardzo rozczarowani, że nie zagraliśmy dziś lepiej - komentował w rozmowie z mediami trener Wizards, Scott Brooks. Lider "Czarodziei", Bradley Beal zakończył mecz z 28 punktami, a Russell Westbrook miał 20 "oczek", dziewięć zbiórek oraz 10 asyst.

Trwa natomiast pasmo sukcesów Brooklyn Nets, którzy opuszczali parkiet z tarczą już siódmy raz z rzędu. Tym razem pokonali Sacramento Kings 127:118, a triple-double skompletował James Harden (29 punktów, 11 zbiórek, 14 asyst). Tyle samo punktów, co Harden, wywalczył świetny Bruce Brown, który wykorzystał 11 na 13 oddanych prób z pola.