NBA. Thriller w hicie dla Nets! Jordan dobił na zwycięstwo, faul w ataku Leonarda

Brooklyn Nets, choć osłabieni brakiem Kevina Duranta, nie przestają wygrywać. Podopieczni Steve'a Nasha po tym, jak pokonali Los Angeles Lakers, teraz okazali się też lepsi od LA Clippers.

Patryk Pankowiak
Paul George (13) i DeAndre Jordan (13) Getty Images / Brian Rothmuller/Icon Sportswire / Na zdjęciu: Paul George (13) i DeAndre Jordan (13)
Brooklyn Nets kończą wyprawę na Zachód z perfekcyjnym bilansem 5-0. Pokonali odpowiednio Golden State Warriors, Sacramento Kings, Phoenix Suns, Los Angeles Lakers, teraz także Los Angeles Clippers i podczas pojedynczego wyjazdu, odnieśli pięć zwycięstw z rzędu, a to ich najdłuższa seria w historii klubu.

Losy meczu Nets z Clippers ważyły się do ostatnich sekund. Goście prowadzili nawet 101:92 w połowie czwartej kwarty, ale podopieczni Tyronna Lue byli w stanie doprowadzić do wyrównania (108:108). Kluczowa okazała się dobitka DeAndre Jordana na 11 sekund przed końcową syreną. Kyrie Irving nie trafił za trzy, ale środkowy zachował się bardzo przytomnie, zbijając piłkę w powietrzu, która wpadła do kosza.

Clippers mogli jeszcze wyrównać, ale zdaniem sędziów Kawhi Leonard popełnił faul w ataku na Jamesie Hardenie. Gdyby nie ta decyzja, skrzydłowy zdobyłby dwa łatwe punkty spod kosza. "Brodacz" dwoma wolnymi ustalił wynik spotkania na 112:108. Gwizdek sędziów wzbudził spore kontrowersje.

Gwiazdor Clippers wymownie odpowiedział na pytanie dziennikarzy o tę sytuację, odnosząc się do zachowania w obronie Hardena. - Brak gwizdka, więc z pewnością była to świetna obrona - odparł 29-latek, który szybko opuścił salę, gdzie odbywają się wideokonferencje z mediami.

Kawhi Leonard zakończył niedzielny mecz z 29 punktami i 13 zbiórkami. Paul George uzbierał 34 "oczka" oraz siedem asyst, ale najważniejsze momenty spotkania oglądał z perspektywy ławki rezerwowych z powodu ograniczonych przez sztab szkoleniowy zespołu minut gry.

Nets, nawet osłabieni brakiem Kevina Duranta, odnieśli szóste z rzędu, a 20. zwycięstwo w sezonie 2020/2021. James Harden wywalczył 37 punktów, 11 zbiórek oraz miał siedem kluczowych podań, a Kyrie Irving dodał 28 "oczek". - Ta seria na chwilę uciszy świat - komentował rozgrywający nowojorczyków. - Kiedy trafiamy na jakiś wybój na drodze, doznajemy jakieś porażki, wszyscy pytają "co się dzieje z Nets?". Naszym celem jest dotarcie na główną scenę (do finału NBA przy. red) i tam pokazanie się z jak najlepszej strony - dodawał Irving.

Giannis Antetokounmpo poprowadził Milwaukee Bucks do triumfu nad Sacramento Kings 128:115. MVP dwóch ostatnich sezonów zasadniczych zdobył 38 punktów oraz  zebrał 18 piłek. Grek stawał na linii rzutów wolnych 24 razy (najwięcej w karierze) i wykorzystał 19 prób.

Boston Celtics roztrwonili... 24 punkty zaliczki, które posiadali jeszcze w trzeciej kwarcie meczu z New Orleans Pelicans. Luizjańczycy zwyciężyli po dogrywce 120:115, a Zion Williamson 24 ze swoich 28 punktów rzucił w drugiej połowie. Świetny był też Brandon Ingram, zdobywca 33 "oczek", który trafił za trzy na 33,3 sekundy przed końcem dodatkowej odsłony, dając Pelicans prowadzenie 115:113.

Wyniki:

New Orleans Pelicans - Boston Celtics 120:115 po dogrywce (28:30, 19:33, 27:24, 34:21, 12:7)
(Ingram 33, Williamson 28, Hart 17 - Tatum 32, Brown 25, Walker 14, Thompson 14)

Cleveland Cavaliers - Oklahoma City Thunder 101:117 (28:31, 23:31, 24:24, 26:31)
(Sexton 27, Allen 26, Gerland 21 - Gilgeous-Alexander 31, Horford 16, Diallo 15)

Orlando Magic - Detroit Pistons 105:96 (28:26, 28:22, 27:28, 22:20)
(Vucevic 37, Fournier 29, Ross 17 - Grant 24, Jackson 17, Lee 12)

Toronto Raptors - Philadelphia 76ers 110:103 (28:24, 24:31, 31:29, 27:19)
(Siakam 23, VanVleet 23, Boucher 17, Powell 11 - Simmons 28, Embiid 25, Harris 13)

New York Knicks - Minnesota Timberwolves 103:99 (30:18, 31:32, 26:21, 16:28)
(Randle 25, Barrett 21, Burks 13 - Towns 27, Rubio 18, Edwards 12)

Atlanta Hawks - Denver Nuggets 123:115 (27:33, 37;23, 29:20, 30:39)
(Young 35, Capela 22, Collins 12, Gallinari 12, Snell 12 - Murray 30, Campazzo 16, Jokić 15, Barton 15, Morris 15)

Los Angeles Clippers - Brooklyn Nets 108:112 (30:28, 21:30, 28:31, 29:23)
(George 34, Leoanrd 29, Zubac 13 - Harden 37, Irving 28, Harris 13, Brown 13, Jordan 13)

Milwaukee Bucks - Sacramento Kings 128:115 (28:25, 42:31, 29:26, 29:33)
(Antetokounmpo 38, Middleton 32, DiVincenzo 16 - Haliburton 23, Jeffries 18, Fox 13, Hield 13)