EBL. Wielkie zwycięstwo Stali! Ostrowianie zdominowali Zastal

Arged BMSlam Stal w bardzo ważnym dla siebie meczu pokonała Enea Zastal BC Zieloną Górę i to zdecydowanie, bo 90:80. Ostrowianie odnieśli 20. zwycięstwo.

Patryk Pankowiak
Łukasz Koszarek (z lewej) i James Florence PAP / Tomasz Wojtasik / Na zdjęciu: Łukasz Koszarek (z lewej) i James Florence
Arged BMSlam Stal z przytupem kończy sezon zasadniczy 2020/2021! Ostrowianie w środę w hitowym meczu pokonali na własnym parkiecie Enea Zastal BC i są pewni, że nie uplasują się już niżej, niż na trzeciej pozycji. To bardzo ważne, bo dzięki temu w ewentualnym półfinale, "Stalówka" nie spotka się z aktualnymi mistrzami Polski.

Cały mecz układał się pod dyktando "Stalówki". Już pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 25:13 dla żółto-niebieskich. Goście mieli problemy z faulami, szybko po dwa przewinienia mieli Krzysztof Sulima czy David Brembly, a trzy do przerwy popełnił Kris Richard. Enea Zastal BC mimo wszystko potrafił ze stanu 15:33 doprowadzić do wyniku 31:36, ale wtedy dwa razy za trzy trafił Jakub Garbacz i znów dał oddech ostrowianom.

Tak dotkliwie Enea Zastal BC w Energa Basket Lidze jeszcze w tym sezonie nie przegrał. Arged BMSlam Stal w trzeciej kwarcie prowadziła nawet 20 punktami (67:47), a ostatecznie triumfowała 90:80, chociaż rywale zbliżyli się w końcówce na dystans ośmiu "oczek" (74:82). James Florence trafił dobijający zielonogórzan rzut za trzy na minutę i 46 sekund przed końcem (87:76).

Świetny był Chris Smith, który rzucił 26 punktów, trafiając aż 10 na 12 oddanych rzutów z gry, w tym 4 na 6 za trzy. Trey Kell miał 18 "oczek", sześć zbiórek, sześć asyst i eval na poziomie 22. Gospodarze wykorzystali tylko 11 na 37 prób z dystansu, ale też 70-proc. rzutów za dwa (19/27).

Zastal miał 41-proc. skuteczności w rzutach z pola. Rolands Freimanis spędził na parkiecie 34 minuty i zapisał przy swoim nazwisku 23 "oczka" oraz dziewięć zbiórek. Barierę 10 punktów w zespole z Winnego Grodu przekroczył ponadto już tylko Kris Richard (14 punktów).

Podopieczni Żana Tabaka poprzedniego dnia mierzyli się w lidze VTB z drużyną BC Kalev Cramo Tallin i do Ostrowa Wielkopolskiego przyjechali zmęczeni oraz osłabieni. Kontuzji we wtorek doznał jeden z ich liderów, Geoffrey Groselle. Dla Zastalu to dopiero trzecia porażka w całym sezonie. Arged BMSlam Stal zrewanżowała się za dwie wcześniejsze porażki - w Pucharze Polski i w Zielonej Górze w sezonie zasadniczym.

Wynik:

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Zastal BC Zielona Góra 90:80 (25:13, 30:29, 23:21, 12:17)

Arged BMSlam Stal: Chris Smith 26, Trey Kell 18, James Florence 13, Jakub Garbacz 10, Denzel Andersson 7, Josip Sobin 6, Mark Ogden 5, Jarosław Mokros 5, Maciej Kucharek 0.

Enea Zastal BC: Rolands Freimanis 23, Kris Richard 14, Krzysztof Sulima 9, Łukasz Koszarek 9, Janis Berzins 9, Skyler Bowlin 5, David Brembly 4, Filip Put 4, Cecil Williams 3.

PGE Spójnia ograła Polpharmę i przypieczętowała play-offy!

Czy Arged BMSlam Stal spotka się z Enea Zastalem BC w finale Mistrzostw Polski?