Suzuki I liga. Dogrywka w zaciętych derbach Wrocławia. "Setka" Grupy Sierleccy-Czarnych Słupsk

Pełne zwrotów sytuacji derby Wrocławia zakończyły 28. kolejkę Suzuki I ligi. TBS Śląsk II po dogrywce pokonał WKK 94:92. Wcześniej wysokie zwycięstwo odniosła Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk w starciu z Zetkamą Doral Nysa Kłodzko.

Patryk Neumann
koszykarze TBS Śląsk II Wrocław Facebook / Karolina Bąkowicz, slaskpolskikosz.pl / Na zdjęciu: koszykarze TBS Śląsk II Wrocław
Obie wrocławskie drużyny były poważnie osłabione w strefie podkoszowej. Gospodarze grali bez Szymona Tomczaka, a w WKK brakowało Piotra Niedźwiedzkiego i Szymona Kiwilszy. TBS Śląsk zaczął od prowadzenia 9:2. Szybko ośmioma punktami odpowiedział Michał Sitnik. Emocjonującą pierwszą kwartę (25:25) "trójką" zakończył Łukasz Uberna. To koszykarze, którzy do tej pory nie byli czołowymi postaciami ekipy prowadzonej przez trenera Tomasza Niedbalskiego.

W kolejnej odsłonie goście osiągnęli siedem punktów przewagi. Prowadzenie 45:38 dała im seria 10 "oczek" w końcowych czterech minutach drugiej kwarty. Jeszcze przed przerwą akcją 3+1 odpowiedział Kacper Gordon. W trzeciej kwarcie gospodarze mieli pięć punktów przewagi, ale szybko stracili prowadzenie. Końcówka tej części była fatalna w ich wykonaniu. Dwie "trójki" trafił Tomasz Prostak. Punkty po przechwycie zdobył Dominik Rutkowski i to WKK wygrywał 67:60.

Czwarta kwarta nie przyniosła rozstrzygnięcia. Gospodarze odrobili dziewięć punktów. Po akcji 2+1 Kacpra Marchewki prowadzili 78:75. Później ważne "trójki" trafili Prostak oraz Jakub Patoka. WKK był bliski zwycięstwa. Tym bardziej, że dwa rzuty wolne przestrzelił Kacper Gordon. Młody rozgrywający zrehabilitował się siedem sekund przed końcem. Jego trudny rzut dał TBS Śląskowi dogrywkę.

TBS Śląsk prowadził 38 sekund przed końcem dogrywki 93:87. Przewagę wypracowali Marchewka oraz Igor Kozłowski, który na parkiecie spędził nieco ponad pięć minut po tym, jak boisko ze względu na pięć przewinień musieli opuścić czołowi koszykarze: Jan Wójcik i Aleksander Leńczuk.

Gospodarze wygrali, ale tylko 94:92. Nerwowo zrobiło się po "trójce" Jakuba Koelnera. Tomasz Żeleźniak wykorzystał tylko jeden rzut wolny i goście mieli szansę na zwycięstwo, ale nie trafił Łukasz Uberna. TBS Śląsk z bilansem 14-14 awansował na ósme miejsce w tabeli. WKK z 20 zwycięstwami musi jeszcze powalczyć o obronę trzeciej lokaty.

Aleksander Leńczuk skończył zawody z 22 punktami (8/12 z gry). Miał też po pięć asyst i strat. Kacper Gordon dołożył 18 "oczek", osiem asyst i cztery zbiórki. Rozgrywający trafił 5/8 prób z dystansu. Jan Wójcik miał 16 punktów (6/7 za dwa) i osiem zbiórek, a 13 zbiórek i sześć asyst uzyskał Tomasz Żeleźniak, który zdobył tylko dwa punkty. W WKK 21 punktów (8/21), 12 zbiórek, cztery asysty i trzy przechwyty miał Jakub Patoka, a 19 "oczek" rzucił Tomasz Prostak.

Bez niespodzianki w pierwszym poniedziałkowym meczu. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk pokonała zamykającą tabelę Zetkamę Doral Nysa Kłodzko 100:67. Gospodarze z bilansem 24-4 wrócili na pierwsze miejsce. W dwóch ostatnich kolejkach rundy zasadniczej nie mogą sobie pozwolić na potknięcie. Mają punkt przewagi nad Górnikiem Trans.eu Wałbrzych, który jest od nich lepszy w bezpośrednich meczach.

Goście wytrzymali pierwszą kwartę. Przegrywali w niej nawet 12:20, ale po 10 minutach było tylko 22:25. Gospodarze grali zbyt wolno w ataku i statycznie w obronie. Na początku kolejnej części do remisu po akcji 2+1 doprowadził Krzysztof Krajniewski. Grupa Sierleccy-Czarni odpowiedziała serią 13 "oczek" i taką właśnie różnicą prowadziła po 20 minutach (50:37). Wcześniej jednak faworytowi trafił się przestój i Zetkama Doral Nysa Kłodzko zbliżyła się na 35:43.

Druga połowa już bez historii. Gospodarze trafili w tym spotkaniu 58 proc. prób z gry w tym 10/20 za trzy punkty. Ich rywale mieli tylko 33 proc. skuteczności. Popełnili też 16 strat przy 11 Grupy Sierleccy-Czarnych. Piotr Śmigielski w 21 minut zdobył 20 punktów (8/10). Miał też cztery zbiórki i tyle samo strat. Bezbłędny w rzutach z gry (4/4) Mikołaj Kurpisz dołożył 13 "oczek" i osiem zbiórek. Identyczną statystykę rzutową miał Hubert Pabian, a Adrian Kordalski rozdał osiem asyst.

Wyniki poniedziałkowych spotkań 28. kolejki Suzuki I ligi:

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 100:67 (25:22, 25:15, 30:17, 20:13)

Grupa Sierleccy-Czarni: Śmigielski 20, Kurpisz 13, Musiał 11, Pieloch 11, Pabian 10, Kordalski 8, Słupiński 8, Przyborowski 7, Długosz 6, Kulikowski 4, Kopciński 2.

Zetkama Doral Nysa: Kowalski 15, Krajniewski 14, Ziółko 11, Nowicki 9, Nowakowski 8, Dawdo 5, Podejko 5, Jeziorowski 0, Rogalewski 0.

TBS Śląsk II Wrocław - WKK Wrocław 94:92 (25:25, 17:20, 18:22, 23:16, d. 11:9)

TBS Śląsk II: Leńczuk 22, Gordon 18, Wójcik 16, Rompa 13, Marchewka 12, Walski 5, Strzępek 4, Kozłowski 2, Żeleźniak 2.

WKK: Patoka 21, Prostak 19, Koelner 14, Jędrzejewski 11, Sitnik 11, Rutkowski 9, Uberna 5, Grzeliński 2, Matusiak 0, Wilczek 0.