ACB: Joventut z Pucharem Króla, Rudy MVP

Rudy Fernandez poprowadził Joventut do Pucharu Króla 2008. Katalończycy po niezwykle zaciętym spotkaniu pokonali organizatora tegorocznego turnieju, ekipę TAU Ceramiki Vitoria. Fernandez, który w finale rzucił 32 punkty, został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju.

Michał Owczarek

Przez większość spotkania minimalnie przeważała TAU. Koszykarze z Baskonii dobrze bronili, unikali prostych strat i wykorzystywali rzuty z czystych pozycji. W trzeciej kwarcie błysnął swym geniuszem Rudy Fernandez. Reprezentant Hiszpanii rzucił w tym czasie 10 punktów, ale to gospodarze turnieju prowadzili przed decydującą częścią meczu. Czwartą kwartę rozpoczął pojedynek strzelecki Fernandeza z Igorem Rakoceviciem (16 punktów). Lepiej wypadł gracz Joventut, którego drużyna odskoczyła na pięć punktów. Teletović trafił trzy trójki, ale po błędach obrońców TAU punkty zdobywał Fernandez. Na 29 sekund przed końcem przy jednopunktowym prowadzeniu ekipy z Badalony 17-letni Rubio trafił dwa wolne, a na osiem sekund decydującej być może o dogrywce trójki nie trafił Teletović. O końcowym wyniku przesądziły rzuty wolne. Ostatecznie Joventut pokonał TAU 82:80. Dla Joventutu jest to pierwszy triumf w Pucharze Króla od 11 lat.

MVP turnieju wybrano Rudy-ego Fernandeza. Hiszpan w finale rzucił 32 punkty oraz miał 3 zbiórki i 2 asysty. To już drugi tytuł MVP Pucharu Króla w karierze Fernandeza. Poprzednio wybrano go najlepszym graczem turnieju w 2004 roku w Sewilli.

W turnieju zespołów młodzieżowych (Minicopa ACB) po raz czwarty z rzędu najlepsi byli koszykarze FC Barcelony, którzy w finale pokonali Joventut 66:45. Unicaja Malaga po zwycięstwie nad Realem 68:65 zajęła trzecią lokatę. Najlepszym zawodnikiem Minicopa ACB wybrano Gerarda Colome z Barcelony.

TAU Ceramica Vitoria - DKV Joventut Badalona 80:82 (14:13, 19:17, 25:25, 22:27)