EBL. Richard dołożył do pieca i maszyna odjechała. Fatalne zachowanie Florence'a!

Działo się na otwarcie finałów Energa Basket Ligi. Kapitalny fragment Krisa Richarda okazał się kluczowy, bo to on napędził Enea Zastal BC Zielona Góra, który pokonał finalnie Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 89:75.

Krzysztof Kaczmarczyk
Kris Richard PAP / Tomasz Wojtasik / Na zdjęciu: Kris Richard
Otwarcie finałów dla obrońców tytułu. Zastal przegrywał jeszcze w trzeciej kwarcie różnicą 12 punktów, ale potem wskoczył na swój mistrzowski poziom i przejechał obok rywali.

Stal w kluczowych momentach nie miała argumentów, a jej gra posypała się niczym domek z kart. Na finiszu sfrustrowany James Florence z premedytacją wyrzucił Skylera Bowlina z boiska.

Sędziowie finalnie nie zdecydowali się na dyskwalifikację, a Florence po całym zamieszaniu z uśmiechem od ucha do ucha dobrze bawił się na ławce.

Stal na początku dobrze realizowała swój plan - grała jeden na jeden, szukała przewagi centymetrów pod koszem, a znakomicie w ataku radził sobie Josip Sobin - już do przerwy miał 10 punktów. Geoffrey Groselle przyjął jednak wyzwanie, a mecz zakończył z 17 punktów (8/10 z gry), 8 zbiórkami i 2 blokami.

I ostrowianie do czasu mogli się podobać - na przerwę schodzili prowadząc różnicą 9 "oczek", a tuż po niej i trafieniu Chrisa Smitha z dystansu było już 47:35. Wtedy mecz przejął dobrze dysponowany Kris Richard - ten zdobył 9 punktów z rzędu, a Zastal zaliczył serię 14:0!

Podopieczni Żana Tabaka rozpędzili się do maksymalnych obrotów. Zagrali fizycznie w defensywie, a to przełożyło się na lepszy atak - po przerwie Zastal zdobył aż 54 punktu. Na dystansie przełamali się Skyler Bowlin czy David Brembly, pod koszem uaktywnił się Janis Berzins - zielonogórzanie mieli już nawet 14 "oczek" przewagi. Stali zabrali całą grę.

Richard zdobył finalnie 23 punkty - 12 do przerwy, 11 w trzeciej kwarcie. Dołożył 5 asyst, 4 zbiórki i 2 przechwyty. Wykorzystał 10 z 17 rzutów z gry. Oprócz niego jeszcze pięciu innych zawodników zaliczyło dwucyfrowe zdobycze punktowe.

Kolejne spotkanie finałowej serii rozegrane zostanie już w czwartek 28 kwietnia, początek o godzinie 20:30. Rywalizacja o mistrzostwo Polski toczy się do czterech zwycięstw.

Enea Zastal BC Zielona Góra - Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 89:75 (19:23, 16:21, 24:11, 30:20)

Zastal: Kris Richard 23, Geoffrey Groselle 17, Skyler Bowlin 13, Rolands Freimanis 10, Janis Berzins 10, David Brembly 10, Krzysztof Sulima 2, Cecil Williams 2, Łukasz Koszarek 2.

Stal: Josip Sobin 14, Chris Smith 13, James Florence 13, Denzel Andersson 12, Trey Kell 10, Jakuba Garbacz 7, Mark Ogden 4, Jarosław Mokros 2, Maciej Kucharek 0.

stan rywalizacji: 1:0 dla Enea Zastalu BC Zielona Góra