Zacięty mecz i udany pościg na otwarcie kolejki. Spadkowicz dopadł beniaminka

Zacięty pojedynek rozpoczął 2. kolejkę Suzuki I ligi. SKS Starogard Gdański pokonał AZS UMCS Start II Lublin 98:94. Gospodarze odwrócili losy meczu i cieszyli się z drugiego zwycięstwa w sezonie.

Patryk Neumann
Na zdjęciu Bartosz Sarzało, trener SKS Starogard Gdański Materiały prasowe / Klub Koszykarski Decka Pelplin / Na zdjęciu Bartosz Sarzało, trener SKS Starogard Gdański
W piątkowym pojedynku spadkowicz z Energa Basket Ligi podejmował beniaminka Suzuki I ligi. Obie drużyny zaczęły sezon od zwycięstwa, ale faworytem tego starcia byli gospodarze. Goście postawili im jednak wymagające warunki i niemal do końca zanosiło się na ich sukces.

AZS UMCS Start II Lublin zaczął bez kompleksów i po kilku minutach prowadził 10:5. Do remisu 12:12 rzutem z dystansu doprowadził Filip Stryjewski. Przyjezdni odpowiedzieli serią ośmiu punktów i w podobnym rytmie spotkanie toczyło się w kolejnych minutach.

SKS Starogard Gdański na początku drugiej kwarty tracił do rywala 10 "oczek" (22:32). Gospodarze wyszli na krótkie prowadzenie w trzeciej kwarcie (56:55), ale niemal do końca byli w dużych opałach.

Na 3,5 minuty przed końcem czwartej kwarty po trafieniu Karola Obarka było 83:89. Finisz jednak zdecydowanie należał do miejscowych. Straty odrobili Witalij Kowalenko i Bartłomiej Karolak, a decydujące punkty zdobywali Filip Stryjewski oraz Szymon Ryżek. Gospodarze trafili 14/34 prób za trzy, a ich rywale 9/23. Obie drużyny popełniły po 17 strat, ale miażdżąca na korzyść SKS-u była różnica w zbiórkach (43:28).

Liderem SKS-u nie tylko w końcówce był Stryjewski. Zdobył 28 punktów (5/8 za dwa i 5/10 za trzy). Miał też dziewięć zbiórek, sześć asyst i trzy przechwyty. Na minus natomiast pięć strat. Ryżek dołożył 20 punktów (7/7 za dwa), a 10 zbiórek miał Kowalenko.

Dla rezerw Polskiego Cukru Pszczółki Startu Lublin 22 punkty uzyskał Bartosz Ciechociński. Trafił 7/9 prób z gry i 7/12 rzutów wolnych, ale popełnił także pięć strat. To tyle samo, co Mikołaj Stopierzyński, który uzyskał 18 punktów (7/10) i siedem zbiórek. Sebastian Walda dołożył 18 "oczek", a Krzysztof Wąsowicz skompletował double-double (11 punktów i 10 asyst).

SKS Starogard Gdański - AZS UMCS Start II Lublin 98:94 (22:28, 27:24, 25:24, 24:18)

SKS: Stryjewski 28, Ryżek 20, Karolak 12, Tymon Szymański 10, Pietras 9, Kowalenko 8, Burczyk 6, Sadło 5.

AZS UMCS Start II: Ciechociński 22, Stopierzyński 18, Walda 18, Pszczoła 11, Wąsowicz 11, Obarek 7, Myśliwiec 5, Ziółko 2.