Kosztowna niemoc Znicza Basket. Przerwana seria beniaminka

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Sebastian Maślanka/PTG Sokół Łańcut / Na zdjęciu: mecz Suzuki 1LM, Rawlplug Sokół Łańcut - Elektrobud-Investment ZB Pruszków

Znicz Basket Pruszków po raz kolejny w tym tygodniu zmierzył się z liderem Suzuki I ligi. W starciu z GKS-em Tychy jednak niespodzianki nie sprawił. Weegree AZS Politechnika Opolska przerwała świetną serię AZS AGH Kraków.

Po środowym zwycięstwie Znicza Basket w Łańcucie GKS został liderem Suzuki I ligi. W niedzielę śląski zespół umocnił się na czele stawki. Odniósł 10. zwycięstwo w sezonie i jest niepokonany na wyjazdach. W Pruszkowie goście triumfowali 72:53. Kluczowa okazała się niemoc gospodarzy w drugiej kwarcie. Tę część Znicz Basket przegrał 4:15, a po 20 minutach było 19:32.

W pierwszej połowie obie drużyny miały duże problemy w rzutach z dystansu (odpowiednio 1/13 Znicza Basket i 3/16 GKS-u). Gospodarze nie trafili do tego żadnego z siedmiu rzutów wolnych, co na tym poziomie nie powinno się zdarzyć. Skończyli ostatecznie z fatalnym bilansem w tym elemencie (4/12). Dla GKS-u 28 z 32 punktów zdobyło trzech koszykarzy.

W trzeciej kwarcie gospodarze podwoili swój dorobek. Później zbliżyli się jeszcze na 51:60, ale to wszystko, na co było ich stać. Nic nie dało 18 "oczek" Damiana Tokarskiego (7/10 z gry). Dla GKS-u 16 punktów zdobył Patryk Stankowski, a 15 dodał Radosław Trubacz.

Na pięciu zwycięstwach z rzędu skończyła się seria beniaminka. W akademickim pojedynku Weegree AZS Politechnika Opolska ograła AZS AGH Kraków 88:72. Gospodarze cieszyli się z szóstej wygranej w sezonie, co dało im awans na szóste miejsce w tabeli. Tak nie musiało być, bo na początku drugiej kwarty przyjezdni prowadzili 25:15.

Jeszcze przed przerwą dali się dogonić, ale po 20 minutach mieli niewielką zaliczkę (39:36). Kluczowa okazała się trzecia kwarta wygrana przez Weegree AZS Politechnikę 28:13. Szymon Kiwilsza zdobył dla gospodarzy 17 punktów (8/9 z gry), a Jakub Kobel był blisko double-double (10 "oczek" i dziewięć asyst). Po drugiej stronie wyróżniał się Wojciech Fraś (24 punktów i 10 zbiórek), a wspierał go Paweł Zmarlak (18 "oczek").

Bez niespodzianki i emocji w Krośnie. Miasto Szkła wygrało z PGE Turowem Zgorzelec 87:68. Dla gospodarzy było to czwarte zwycięstwo w sezonie, a dla gości 10. porażka. Już po 20 minutach miejscowi mieli potężną zaliczkę (48:24). Na początku drugiej połowy prowadzili 54:24 jednak później znacząco zwolnili.

Szansę dostali też rezerwowi. Najwięcej punktów (23) i zbiórek (dziewięć w tym siedem w ataku) miał Szymon Sobiech, który w większości spotkań nie odgrywa tak istotnej roli. Na minus w występie młodego koszykarza sześć strat. Damian Ciesielski rozdał 11 asyst, a dla PGE Turowa 18 "oczek" rzucił Stanisław Heliński. Wstrzelił się też Kacper Traczyk (16 punktów, 6/11 z gry).

Wyniki niedzielnych spotkań 11. kolejki Suzuki I ligi:

Miasto Szkła Krosno - PGE Tórów Zgorzelec 87:68 (23:13, 25:11, 19:19, 20:25)

Miasto Szkła: Sobiech 23, Oczkowicz 15, Śpica 15, Dawdo 9, Jasiński 8, Ciesielski 7, Rompa 6, Krzywdziński 4, Głowacki 0, Gomułka 0.

PGE Turów: Heliński 18, Fudziak 16, Traczyk 16, Bochno 11, Maciejak 5, Marcinkowski 2, Stępień 0.

Znicz Basket Pruszków - GKS Tychy 53:72 (15:17, 4:15, 19:17, 15:23)

Znicz Basket: Tokarski 18, Kamiński 14, Bodych 10, Adamczyk 4, Suliński 3, Sowa 2, Uberna 2, Czosnowski 0, Kopciński 0.

GKS: Stankowski 16, Trubacz 15, Krajewski 10, Tyszka 8, Wieloch 7, Diduszko 5, Koperski 5, Nowak 5, Danielak 1, Chodukiewicz 0, Mąkowski 0, Ziaja 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - AZS AGH Kraków 88:72 (15:22, 21:17, 28:13, 24:20)

Weegree AZS Politechnika: Kiwilsza 17, Rutkowski 15, Wilk 15, Kaczmarzyk 12, Kobel 10, Jodłowski 8, Skiba 6, Krefft 2, Piszczatowski 2, Kapuściński 1, Lewiński 0, Salkiewicz 0.

AZS AGH: Fraś 24, Zmarlak 18, Leszczyński 11, Dyrda 9, Majka 7, Wydra 3, Pieniążek 0, Pruefer 0, Rojek 0, Zgłobicki 0.