Utrzymanie Miasta Szkła i zwycięstwa kandydatów do play-offów. Roman Janik trafił 10 "trójek"

Koszykarze Miasta Szkła Krosno zapewnili sobie utrzymanie w Suzuki I lidze po efektownym zwycięstwie w Lublinie, a 32 punkty zdobył dla nich Roman Janik. W sobotnich meczach 31. kolejki wygrały też ekipy walczące o play-offy.

Patryk Neumann
koszykarze Dzików Warszawa WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: koszykarze Dzików Warszawa
Miasto Szkła odniosło drugie zwycięstwo z rzędu i z bilansem 12-17 zapewniło sobie utrzymanie w Suzuki I lidze. Krośnianie rozbili AZS UMCS Start II Lublin aż 110:72. Dla beniaminka była to druga wysoka domowa porażka z rzędu. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 5:0, ale już po pierwszej kwarcie przegrywali 13:30. Trafili w tej części 3/15 prób z gry, a rywale 11/15.

Goście byli lepsi we wszystkich odsłonach. Różnicę robiły rzuty trzypunktowe - 16/28 Miasta Szkła przy 5/28 AZS UMCS Startu. Wyraźna różnica była też w zbiórkach (44:29) i asystach (32:11). Fenomenalny mecz rozegrał Roman Janik. Koszykarz Miasta Szkła zdobył 32 punkty.

Nie pobił własnego rekordu sezonu (36), ale najbardziej imponuje jego skuteczność. Trafił 11/13 prób z gry w tym aż 10/12 za trzy. Po 19 punktów dołożyli Julian Jasiński i Dariusz Oczkowicz. Double-double (10 punktów i 11 zbiórek) skompletował Szymon Sobiech, a 13 asyst rozdał Damian Ciesielski. Dla gospodarzy 19 "oczek" uzyskał Mikołaj Stopierzyński, a 16 Karol Obarek, który trafił tylko 4/16 prób z gry.

Pewna utrzymania nie może być jeszcze Decka Pelplin, która przegrała w Opolu z Weegree AZS Politechniką 79:90. Ekipa zajmująca czwarte miejsce w tabeli (bilans 20-9) gra najlepiej w lidze u siebie, gdzie zwyciężyła 14 z 15 spotkań. Goście jednak rzucili wyzwanie. W pierwszej kwarcie prowadzili 22:15, a jeszcze pięć minut przed końcem było 73:72 dla Decki.

Gospodarze popełnili tylko osiem strat przy 16 przeciwnika. Trafili też 12/30 prób za trzy, a Decka 7/26. Dla Weegree AZS Politechniki po 18 punktów zdobyli Szymon Kiwilsza i Patryk Wilk. Paweł Krefft dodał 17, a Dominik Rutkowski 16 "oczek". Cała czwórka była skuteczna, a Jakub Kobel rozdał 11 asyst. Po drugiej stronie 19 punktów miał Damian Szczepanik, a 16 Mateusz Kaszowski.

Ósme zwycięstwo w sezonie było w zasięgu PGE Turowa Zgorzelec. Gospodarze zaczęli mecz z Dzikami Warszawa od prowadzenia 28:17. Goście jeszcze przed przerwą odrobili straty. Wyrównana walka trwała do połowy czwartej kwarty. Później przyjezdni odskoczyli i wygrali 92:80. Dla PGE Turowa 21 punktów i 11 asyst uzyskał Adrian Kordalski. W Dzikach 26 punktów (11/14 z gry) i siedem asyst miał Bartosz Majewski.

Stołeczna drużyna zajmuje 10. lokatę i trzy mecze przed końcem rundy zasadniczej traci do trzech wyprzedzających ją ekip tylko punkt. W tym gronie są WKK Wrocław, AZS UMCS Start II Lublin oraz SKS Starogard Gdański, który odniósł cenne zwycięstwo w meczu z AZS AGH Kraków (75:65). Gospodarze zaczęli od prowadzenia 23:9. Później stracili przewagę, ale lepiej finiszowali.

Obu ekipom brakowało skuteczności - odpowiednio 5/20 i 5/28 za trzy oraz 12/24 i 4/11 z rzutów wolnych. Inaczej było bliżej kosza. Tam operujący Michał Sadło zdobył 18 punktów (8/8 za dwa). Szymon Ryżek dołożył 17 "oczek" (6/17) i dziewięć zbiórek, a Filip Stryjewski miał 13 punktów, dziewięć zbiórek i siedem asyst .Dla AZS AGH 15 punktów i 12 zbiórek uzyskał Paweł Zmarlak.

Wyniki sobotnich spotkań 31. kolejki Suzuki I ligi:

AZS UMCS Start II Lublin - Miasto Szkła Krosno 72:110 (13:30, 20:26, 17:24, 22:30)

AZS UMCS Start: Stopierzyński 19, Obarek 16, Myśliwiec 9, Ciechociński 7, Pelczar 6, Wąsowicz 4, Grzesiak 3, Nycz 3, Ziółko 3, Gospodarek 2, Barnuś 0, Kępka 0.

Miasto Szkła: Janik 32, Jasiński 19, Oczkowicz 19, Rompa 11, Sobiech 10, Ciesielski 9, Dawdo 7, Gomułka 2, Zaguła 1, Głowacki 0.

SKS Starogard Gdański - AZS AGH Kraków 75:65 (23:17, 17:18, 14:15, 21:15)

SKS: Sadło 18, Ryżek 17, Stryjewski 13, Kierlewicz 9, Pietras 9, Karolak 4, Burczyk 3, Ćwikliński 2.

AZS AGH: Zmarlak 15, Fraś 14, Leszczyński 13, Majka 8, Wydra 5, Pawlak 4, Rojek 4, Dyrda 2, Matyja 0, Pieniążek 0.

PGE Turów Zgorzelec - Dziki Warszawa 80:92 (28:19, 14:25, 23:21, 15:27)

PGE Turów: Kordalski 21, Bochno 16, Stawiak 11, Pruefer 9, Traczyk 9, Fudziak 8, Marek 6, Maciejak 0, Marcinkowski 0.

Dziki: Majewski 26, Komenda 16, Pamuła 14, Nowakowski 13, Grochowski 6, Kuźkow 6, Szwed 6, Łączyński 3, Kopycki 2, Piliszczuk 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Decka Pelplin 90:79 (24:25, 22:14, 21:21, 23:19)

Weegree AZS Politechnika: Kiwilsza 18, Wilk 18, Krefft 17, Rutkowski 16, Kobel 9, Piszczatowski 8, Skiba 4, Kaczmarzyk 0, Kapuściński 0, Rak 0, Salkiewicz 0.

Decka: Szczepanik 19, Kaszowski 16, Konopatzki 14, Kulis 12, Pułkotycki 6, Sączewski 4, Wyszkowski 4, Michałek 2, Shcherbatiuk 2, Leśniczak 0, Wąsowicz 0.