Popisowa trzecia kwarta. SKS przedłużył szanse na play-offy

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Sebastian Kamiński i Filip Stryjewski

SKS Starogard Gdański musiał wygrać mecz kończący 33. kolejkę żeby przedłużyć szanse na play-offy Suzuki I ligi. Gospodarze w pierwszej połowie mieli problemy z PGE Turowem, ale w trzeciej kwarcie zdobyli 39 punktów i ostatecznie zwyciężyli 102:78.

SKS z bilansem 16-15 pozostał w grze o play-offy. W ostatniej kolejce będzie musiał nie tylko wygrać z Decką Pelplin, ale też liczyć na inne korzystne rozstrzygnięcia, bo ma gorszy bilans bezpośrednich spotkań z WKK Wrocław i Dzikami Warszawa oraz AZS-em UMCS Startem II Lublin, czyli wszystkimi konkurentami do miejsca w "ósemce". PGE Turów podobnie, jak Znicz Basket Pruszków i Księżak Łowicz ma osiem zwycięstw. Te trzy ekipy nie opuszczą już strefy spadkowej.

Od pierwszych minut niespodziewanie przeważali goście, którzy prowadzili 10:3. SKS szybko odpowiedział serią 14:2, a w końcówce pierwszej kwarty wygrywał nawet 22:15. Nie był to przełomowy moment, bo w kolejnej odsłonie ponownie inicjatywę przejął PGE Turów. Koszykarze ze Zgorzelca mieli sześć punktów przewagi (42:36), ale nie utrzymali tej zaliczki i po 20 minutach wygrywali tylko 44:43.

Obaj trenerzy korzystali w pierwszej części z ośmiu zawodników, ale zdobycze rozkładały się inaczej. Dla gospodarzy punktowało siedmiu koszykarzy. Bartłomiej Karolak i Szymon Ryżek mieli po dziewięć "oczek", Michał Kierlewicz osiem, a Bartłomiej Pietras siedem.

W PGE Turowie punktowało tylko pięciu graczy, a wyróżniającymi się postaciami byli Adrian Kordalski (14) i Filip Pruefer (13). Skuteczniejszy był podkoszowy (6/7 z gry). Rozgrywający trafił 6/15 prób.

Trzecia kwarta rozwiała wątpliwości i jednocześnie nadzieje na wyrównany mecz. Gospodarze wygrali tę część aż 39:14 i po 30 minutach prowadzili 82:58. Przyjezdni zerwali się jeszcze na początku ostatniej kwarty. Po serii 11:2 zbliżyli się na 69:84, ale to wszystko, na co było ich stać. Ostatnie 10 minut zakończyło się remisem, a cały mecz zwycięstwem SKS-u 102:78.

SKS trafił 12/31 prób z dystansu, a PGE Turów 7/22. Gospodarze przeważali również w innych elementach. Szymon Ryżek skończył mecz z 25 punktami. Trafił 9/15 prób z gry w tym 4/7 za trzy. Miał też osiem zbiórek, po cztery asysty i straty. Bartłomiej Karolak dołożył 19 "oczek", a Filip Stryjewski uzyskał 14 punktów, dziewięć asyst i siedem zbiórek.

Michał Sadło miał 14 punktów (6/9 z gry) i sześć zbiórek. Dla PGE Turów 22 punkty zdobył Adrian Kordalski (10/22). Rozgrywający dołożył też po sześć zbiórek i przechwytów. Filip Pruefer uzyskał 21 punktów i dziewięć zbiórek.

SKS Starogard Gdański - PGE Turów Zgorzelec 102:78 (24:20, 19:24, 39:14, 20:20)

SKS: Ryżek 25, Karolak 19, Sadło 14, Stryjewski 14, Kierlewicz 12, Pietras 12, Burczyk 4, Ćwikliński 2.

PGE Turów: Kordalski 22, Stryjewski 21, Bochno 12, Fudziak 7, Marcinkowski 7, Stawiak 7, Heliński 2, Maciejak 0, Stępień 0.