Nets nie pękli - świetna czwarta kwarta i kluczowe zwycięstwo

Sezon zasadniczy w lidze NBA jest na finiszu, drużyny walczą o jak najlepsze rozstawienie przed fazą play-off. Tyczy się to także baraży, do których z siódmego miejsca przystąpić chcą Brooklyn Nets.

Patryk Pankowiak
mecz Brooklyn Nets vs Cleveland Cavaliers Getty Images / Na zdjęciu: mecz Brooklyn Nets vs Cleveland Cavaliers
I bardzo prawdopodobne, że się im to uda. Nets w piątek wykonali pierwszy krok, pokonali sąsiadujących w tabeli Cleveland Cavaliers i wyprzedzili ich w tabeli Konferencji Wschodniej, awansując na siódmą pozycję. Żeby ją utrzymać, podopieczni Steve'a Nasha muszą w ostatniej serii gier pokonać drużynę Indiana Pacers lub liczyć na porażkę Cavaliers.

Jest o co walczyć, bo ten, kto zakończy sezon zasadniczy na siódmej pozycji, ma przewagę własnego parkietu w barażach o fazę play-off, czyli turnieju play-in. Wygrany z tej pary od razu zapewni sobie awans, a przegrany zmierzy się ze zwycięzcą meczu pomiędzy dziewiątym a dziesiątym zespołem.

Cavaliers postawili się Nets, przed rozpoczęciem ostatniej, decydującej kwarty prowadzili w hali Barclays Center nawet 88:83. Ale wtedy uaktywnili się Kevin Durant i Kyrie Irving, a drużyna z Nowego Jorku błyskawicznie odrobiła straty, wygrywając ostatecznie 118:107. Czwarta odsłona zakończyła się wynikiem 35:19.

Durant grał przez 41 minut i rzucił w tym czasie 36 punktów, trafił 4 na 6 oddanych rzutów za trzy i wszystkie 10 wolnych. Irving miał 18 "oczek", sześć zebranych piłek oraz osiem asyst. - Kontrolujemy to, co możemy kontrolować i jesteśmy gotowi na rywalizację - zaznaczał w rozmowie z mediami Irving.

Cavaliers uzyskali tylko 29,6 proc. skuteczności w rzutach zza łuku, a na nic zdał im się nawet bardzo dobrze dysponowany Darius Garland, autor 31 punktów. Był to czwarty bezpośredni mecz obu ekip w tym sezonie i trzeci sukces Nets.

Milwaukee Bucks pokonali w piątek Detroit Pistons zdecydowanie, bo aż 131:101, odnieśli 51. triumf w kampanii 2021/2022 i są bardzo blisko tego, aby zakończyć ją na drugim miejscu w Konferencji Wschodniej.

Giannis Antetokounmpo z 28 minut, które spędził na parkiecie, wycisnął wszystko, co możliwe. Grek zapisał przy swoim nazwisku aż 30 "oczek", 13 zbiórek i osiem asyst. Dwukrotny MVP notuje w tym sezonie średnio 29,9 punktu. W ostatnim meczu potrzebuje zdobyć 35 lub więcej "oczek", aby jego średnia dobiła do bariery trzydziestu.

- Ogromne znaczenie ma dla nas to, że Giannis zdobywa te wszystkie punkty bez forsowania gry, kiedy jest podwajany. Nie każdy świetny strzelec ma taką mentalność. On gdy tylko dostrzeże sposobność znalezienia kolegi na dogodnej pozycji, robi to - komplementował Antetokounmpo trener Mike Budenholzer.

Charlotte Hornets w piątek rozbili szóstych w tabeli Chicago Bulls (133:117) i zrównali się bilansem z dziewiątymi Atlanta Hawks (42-39). Lider "Szerszeni", LaMelo Ball uzbierał 24 punkty, pięć zbiórek i dziewięć asyst. Bulls doznali czwartej porażki z rzędu.

Phoenix Suns, najlepsi w NBA, już dawno zapewnili sobie pierwsze miejsce w Konferencji Zachodniej, ale na finiszu sezonu zasadniczego nie zamierzają odpuszczać. Przekonali się o tym Utah Jazz.

Goście z Arizony zanotowali serię 13-0, która pozwoliła im doprowadzić do stanu 98:98, a następnie nokautujący rywali cios wykonał świetny Mikal Bridges, który zdobył pięć "oczek" z rzędu. Suns wygrali czwartą kwartę 36:13, a cały mecz 111:105.

Gwiazdor Suns Devin Booker trafił połowę oddanych rzutów (13/26 z pola), zdobył 33 punkty, a Chris Paul zanotował 16 "oczek", sześć zbiórek i aż 16 asyst. W drużynie Jazz, walczącej o utrzymanie piątej pozycji na Zachodzie, przeciętnie wypadł Donovan Mitchell, który umieścił w koszu tylko 7 na 21 oddanych rzutów z gry.