Sprawiedliwość po 10 latach. Rosja pozbawiona kolejnego złota igrzysk

Natalia Antiuch pozbawiona złota olimpijskiego z Londynu na 400 metrów. Organizacja AIU orzekła, że stosowała niedozwolone środki już w 2012 roku. Nie jest jedyną lekkoatletką z tego kraju, której odebrano złoto za igrzyska w Londynie.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Natalia Antiuch Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Natalia Antiuch
W 2021 roku rosyjska biegaczka Natalia Antiuch została zdyskwalifikowana za używanie niedozwolonych środków. Anulowane zostały jej wyniki od 2013 roku. Jednak teraz AIU unieważniła jej rezultaty od lipca 2012.

"Z uwagi na zarzuty AIU oparte na danych LIMS, rosyjska lekkoatletka Natalia Antiuch została zawieszona za stosowanie zabronionej substancji. Dyskwalifikacja obejmuje wyniki od 15 lipca 2012 roku do 29 czerwca 2013 roku" - napisało AIU w oświadczeniu.

Antiuch zdobyła podczas igrzysk w Londynie także srebro w sztafecie 4x400 metrów, ale ono zostało jej odebrane już wcześniej, bo na dopingu złapana została Antonina Kriwoszapka.

Złoto na 400 metrów przez płotki powędruje więc do Amerykanki Lashindy Demus. Tym samym stanie się pierwszą zawodniczką z tego kraju, która zdobyła złoto olimpijskie na tym dystansie. Srebro trafi do Zuzany Hejnovej z Czech, a brąz do Jamajki Kaliese Spencer.

To kolejna zawodniczka z Rosji, która traci swój medal z IO w Londynie za używanie środków dopingujących. Złoto w rzucie młotem zostało odebrane m.in. Tatianie Łysenko - rywalce Anity Włodarczyk czy Marii Sawinowej (800 metrów).

Teraz strona rosyjska ma 45 dni na odwołanie się od wyroku. Jeśli tak się nie stanie, to zostaną anulowane jej medale zdobyte w tamtym czasie, w tym złoto igrzysk w Londynie na 400 metrów przez płotki.

Czytaj więcej:
Wiele osób postawiło na mnie krzyżyk

ZOBACZ WIDEO: Problemy Michniewicza, to oni nie pojadą na MŚ?! Lewandowski pod ścianą - Z Pierwszej Piłki #23


Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×