"Ekstremalne warunki". Zapadła ważna decyzja na MŚ w lekkoatletyce

Najpierw były intensywne ulewy, a teraz w Budapeszcie z nieba leje się żar. Organizatorzy lekkoatletycznych mistrzostw świata nie chcą narażać sportowców na udar cieplny, dlatego w programie zawodów na środę (23.08.) doszło do kilku zmian.

Michał Fabian
Michał Fabian
zawodnicy rywalizujący na lekkoatletycznych MŚ w Budapeszcie, na małym zdjęciu: termometr podczas fali upałów PAP/EPA / Istvan Derencsenyi / Alex Gottschalk/DeFodi Images via Getty Images / Na zdjęciu: zawodnicy rywalizujący na lekkoatletycznych MŚ w Budapeszcie, na małym zdjęciu: termometr podczas fali upałów
Międzynarodowa federacja lekkoatletyczna (World Athletics) poinformowała o zmianach w programie mistrzostw świata w Budapeszcie. Dotyczą one 23 sierpnia. W stolicy Węgier zapanowała fala upałów, w środę temperatura ma przekroczyć 30 stopni.

"Jak wiadomo, warunki pogodowe w Budapeszcie stają się ekstremalne. Nasz własny system rejestrowania pokazuje bardzo wysokie wartości temperatury termometru wilgotnego (WBGT, ang. wet bulb globe temperature), co zwiększa ryzyko wysiłkowego udaru cieplnego (EHS)" - tak brzmi komunikat World Athletics przesłany do mediów.

Temperatura mokrego termometru to najniższa temperatura, do której przy danej wilgotności i ciśnieniu można ochłodzić ciało przy pomocy parowania. Można ją wyznaczyć, umieszczając zwilżony termometr w strumieniu powietrza.

ZOBACZ WIDEO: MŚ Budapeszt. Paweł Fajdek: Nie ma ludzi niezniszczalnych

Jeśli temperatura przekracza 30 stopni, to według standardów i przepisów World Athletics jest to równoznaczne z "czarną flagą WBGT".

Najważniejsza zmiana w programie dotyczy biegu na 5000 m kobiet. Eliminacje miały odbyć się w środę o godz. 11.10, ale - właśnie z uwagi na upał - zostały przeniesione na godz. 19.00. W tej konkurencji Polska nie ma żadnej reprezentantki.

Zmieniono także godziny eliminacji biegu na 200 m kobiet i mężczyzn. Rozpoczną się one - odpowiednio - o godz. 11.20 i 12.15 (początkowo konkurencje planowano na godz. 12.05 i 12.50).

W biegu na 200 m rywalizować będą nasi zawodnicy: Martyna Kotwiła (bieg nr 5, godz. 11.48) oraz Kryscina Cimanouska (bieg nr 6, godz. 11.55), a następnie Albert Komański (bieg nr 7, godz. 12.57).

Przypomnijmy, że to już kolejna zmiana w programie MŚ w Budapeszcie. W pierwszym dniu zawodów, 19 sierpnia, wydarzenia na stadionie zostały opóźnione o godzinę. Powodem były intensywne ulewy, które nawiedziły stolicę Węgier (więcej TUTAJ>>).

Czytaj także: "Jedna Swoboda". Kolejna jednostka czasu

Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×