Jest decyzja ws. odwołania Rosji. Nie będą zadowoleni

To już pewne. Rosyjski Komitet Olimpijski pozostanie zawieszony. Odwołanie złożone przez przedstawicieli tego kraju odrzucił Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).

Adrian Hulbój
Adrian Hulbój
rosyjska flaga Materiały prasowe / Pixabay / Na zdjęciu: rosyjska flaga
MKOl wykluczył Rosję z międzynarodowych zawodów sportowych po ataku tego kraju na Ukrainę. W kolejnych miesiącach stanowisko organizacji stało się mniej radykalne, a federacje poszczególnych dyscyplin zachęcano, by pod konkretnymi warunkami dopuszczać do startów sportowców z Rosji. Mogli oni przystąpić do rywalizacji pod neutralną flagą i wyłącznie w sytuacji, gdy nie wspierają działań wojennych.

Kolejny zwrot w tej sprawie nastąpił w październiku ubiegłego roku. MKOl poinformowało o zawieszeniu do momentu odwołania Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Decyzję tę argumentowano złamaniem Karty Olimpijskiej. Rosjanie bowiem włączyli do swojego komitetu organizacje sportowe z Ukrainy, a konkretnie z okupowanych przez nich rejonów Doniecka, Chersonia, Ługańska i Zaporoża.

W opublikowanym oświadczeniu podkreślono jednak, że MKOl zastrzega sobie prawo do zmiany tej decyzji. Komitet nadal mógł również decydować o występach rosyjskich sportowców pod neutralną flagą na letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: nie robiła tego od ponad dwóch lat. W końcu się przełamała!

Rosjanie mieli możliwość odwołania się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. sportu (CAS). Tak rzeczywiście się stało. CAS ponownie rozpatrzył całą sprawę i zadecydował o podtrzymaniu zawieszenia. W opublikowanym przez trybunał oświadczeniu podkreślono, że decyzja MKOl nie narusza przyjętych zasad. Jak czytamy w zamieszczonym dokumencie, werdykt CAS jest ostateczny.

- Decyzja Panelu CAS jest ostateczna i wiążąca, z wyjątkiem prawa stron do wniesienia odwołania do szwajcarskiego Trybunału Federalnego w ciągu 30 dni w ograniczonym zakresie - poinformowano.

Czytaj też:
Wstydu nie mają. Wyciekło, kto poleciał do Rosji
Poleciała odwiedzić rodziców. Trafiła do rosyjskiego więzienia

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×