Andrzej Duda podjął decyzję ws. lekkoatletki z Białorusi

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Tomasz Kasjaniuk / Na zdjęciu: Maria Żodzik
Materiały prasowe / Tomasz Kasjaniuk / Na zdjęciu: Maria Żodzik
zdjęcie autora artykułu

Zawodniczka w skoku wzwyż Maria Żodzik ma nadzieję na start w polskich barwach podczas IO Paryż 2024. Prezydent Andrzej Duda przyznał sportsmence obywatelstwo.

- Bardzo mnie cieszy, że Pan Prezydent podpisał wszystkie dokumenty i przyznał mi polskie obywatelstwo. Jestem dumna, że będę mogła reprezentować Polskę, kraj moich przodków. (...) Mam nadzieję, że wszystko potoczy się sprawnie i kibice zobaczą mnie na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski - powiedziała Maria Żodzik, białoruska lekkoatletka klubu KS Podlasie Białystok.

Ewentualny start 27-letniej Żodzik, która specjalizuje się w skoku wzwyż, na IO Paryż 2024 będzie możliwy dzięki decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu polskiego obywatelstwa.

Utalentowana sportsmenka przed IO Tokio 2020 uciekła z państwa rządzonego przez Łukaszenkę. Od początku przyjazdu do Polski deklarowała, że chce startować w naszej reprezentacji. W sprawę mocno zaangażowany był prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) Radosław Piesiewicz.

- Bardzo się cieszę, że Pan Prezydent Andrzej Duda pozytywnie rozpatrzył wniosek o przyznanie polskiego obywatelstwa Marii Żodzik, Białorusinki z polskimi korzeniami. Wierzę, że jej historia, która zaczęła się dość ciężko, będzie miała swój szczęśliwy finał w Paryżu. Gratuluję uzyskania minimum kwalifikacyjnego i trzymam kciuki za jak najwyższe skoki. Witamy Marię w Polskiej Rodzinie Olimpijskiej - podkreślił szef PKOl.

Żodzik, która legitymuje się rekordem życiowym w skoku wzwyż na poziomie 1.97 m, najwcześniej będzie mogła wystąpić w polskich barwach 20 czerwca. Tego dnia mijają trzy lata od jej ostatniego występu w reprezentacji Białorusi. Kolejnym krokiem będzie decyzja specjalnego panelu World Athletics.

- Nie wiemy, kiedy on się zbierze. Oczywiście będziemy w tej sprawie lobbować i zrobimy wszystko, żeby Maria mogła wystartować już pod koniec czerwca w mistrzostwach Polski. Jeśli to się to uda sprawnie załatwić, to zobaczymy ją na igrzyskach w Paryżu. Minimum już ma - zapowiedział wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski.

Zobacz: Białorusinka czeka na polski paszport. Zostanie naszą nową gwiazdą? Druga na listach. Duda da jej obywatelstwo, a ona Polsce medal?

ZOBACZ WIDEO: Herosi WP. Jóźwik, Małysz, Świderski i Korzeniowski wybrali nominowanych

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (3)
avatar
Robertus Kolakowski
21.03.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W 2020 miała wystąpić na igrzyskach olimpijskich, ale brakowało kontroli antydopingowych i nie została dopuszczona. Polski skok wzwyż stoi na tak niskim poziomie, że ona może się przydać. Jeż Czytaj całość
avatar
Senior 60
20.03.2024
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
A kto ją będzie utrzymywał