Kaczmarek dostała pytanie o... wpadkę dopingową rywalki

PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Polka Natalia Kaczmarek (P) zdobyła 9 bm. brązowy medal w biegu na 400 m. Wygrała Marileidy Paulino (C) z Dominikany, a srebro wywalczyła Salwa Eid Naser (L)

Trudne zadanie dla Natalii Kaczmarek nie skończyły się wraz ze zdobyciem w piątkowy wieczór brązowego medalu w biegu na 400 metrów. Zawodniczka musiała się zmierzyć z zaskakującym pytaniem podczas konferencji prasowej. Wszytko w obecności rywalki.

Z Paryża - Mateusz Puka, dziennikarz WP SportoweFakty

Jeden z dziennikarzy postanowił skorzystać z okazji i zapytał Natalię Kaczmarek o to, co sądzi o problemach z kontrolami dopingowymi swojej rywalki do srebrnego medalu Salwa Eid Naser. Reprezentantka Bahrajnu zakończyła olimpijskie zmagania na drugim miejscu, ale jeszcze niedawno w ogóle nie mogła myśleć o ściganiu z najlepszymi.

W 2021 roku ogłoszono bowiem jej zawieszenie, które skończyło się dopiero na początku 2023 roku. Kara była związana z trzykrotnym opuszczeniem testów antydopingowych. Zawodniczka wielokrotnie tłumaczyła się, że nie brała dopingu, a brak uaktualnienia danych pobytowych wynika z roztargnienia. WADA była jednak bezlitosna, a opinia dopingowiczki ciągnie się za Naser od dłuższego czasu.

Od kontrowersyjnego tematu nie dało się uciec także Kaczmarek, która została wywołana do tablicy. Polka zachowała się jednak bardzo dyplomatycznie.

- Naser przybiegła na drugiej pozycji, bo była ode mnie sporo lepsza. Nie mam wątpliwości, że wszystko odbyło się w sportowej walce, bo podobnie jak my wszystkie, także i Salwa była regularnie poddawana badaniom, a żadne z nich nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Gratuluję jej srebrnego medalu - wybrnęła Kaczmarek.

Po chwili w tej samej kwestii wypowiedziała się sama zainteresowana. - Jedyne co było w tej sprawie nie fair, to moje zawieszenie. Podkreślam, że nigdy nie brałam dopingu, a tak surowa kara za błąd w wypełnieniu systemu, to przesada. Cieszę się jednak, że wróciłam do biegania, a tamte problemy to już przeszłość - wyznała Naser.

Zdecydowaną zwyciężczynią rywalizacji na 400 metrów pań została Marileidy Paulino, która uzyskując 48.17 poprawiła także 28-letni rekord olimpijski. Druga była Salwa Eid Naser (48.53), a trzecia Natalia Kaczmarek (48.98). Finałowy bieg rozgrywany był w trudnych warunkach tuż po opadach deszczu.