Projekt "Lekkoatletyka dla Każdego" oficjalnie wystartował we wrześniu 2014 roku. Wówczas skupiał około setki trenerów prowadzących zajęcia w kilkudziesięciu ośrodkach na terenie kraju.
Dziś to już blisko 700 szkoleniowców i tysiące dzieci zafascynowanych aktywnością fizyczną. Co ważne, dzięki zapewnieniu finansowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego wszystkie zajęcia w programie są bezpłatne.
- Lekkoatletyka to sport wymierny, dlatego podsumowując nasz program najlepiej skupić się na cyferkach. Przez 10 lat przez nasze aktywności przewinęło się milion dzieciaków. Tylko w kończącym się roku zorganizowaliśmy w ramach "Lekkoatletyki dla Każdego" trzy wielkie imprezy ogólnopolskie. Do tego dochodzi blisko 160 małych szkolnych zawodów o nazwie "Zacznij od lekkiej". W tych imprezach wzięło udział blisko 18 000 dzieciaków, a do współpracy zaangażowaliśmy około 2000 trenerów, nauczycieli i wolontariuszy - z dumą wylicza Sebastian Chmara. Program "Lekkoatletyka dla Każdego" od dekady wspierają takie marki jak Grupa ORLEN, Nestle Polska S.A. czy 4F.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie Ależ to był strzał! Można oglądać i oglądać
W 10-letniej historii projektu organizowano także szereg imprez towarzyszących głównym wydarzeniom z kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Młodzi kibice przybywający na mistrzostwa Polski mogli bawić się lekkoatletyka w specjalnie zaadaptowanych do tego strefach. Dodatkowo dla uczestników programu zorganizowano, przy okazji maratonu w Warszawie, aktywności sportowe.
- Przy okazji Orlen Maratonu w Warszawie budowaliśmy na błoniach Stadionu Narodowego miasteczko biegaczy oraz organizowaliśmy ogólnopolski bieg "Lekkoatletyka dla Każdego przy Orlen Warsaw Marathon". W 2017 roku zaprosiliśmy też uczestników programu na stadion Agrykoli, gdzie odbył się event o nazwie Orlen Warsaw Games. W tych wszystkich aktywnościach wystartowało około 7500 młodych ludzi - dodaje koordynujący program w biurze PZLA Dominik Witczak.
Swoistym uzupełnieniem programu są organizowane od trzech sezonów "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie", czyli cykl imprez dla jeszcze młodszych adeptów sportu. Projekt, który wspierają PZU oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, ma na celu stworzenie cyklu ogólnopolskich, ogólnodostępnych zawodów sportowych dla dzieci, które na co dzień nie biorą udziału rywalizacji sportowej.
- Musimy szukać następców naszych mistrzów. Projekt "Lekkoatletyka dla Każdego" realizujemy 10 lat. W tym czasie styczność z nim miały takie bohaterki lekkoatletycznej reprezentacji Polski jak Pia Skrzyszowska, czy Klaudia Kazimierska. Wiele utalentowanych dzieci, które uczestniczyły w naszych zajęciach, dopiero wkracza w ten bardziej profesjonalny sport. My się rozwijamy – poszerzamy bazę, organizujemy kolejne wydarzenia. Wszystko, żeby znaleźć kolejnych mistrzów lekkiej atletyki - definiuje cele programu Chmara.