Koniec halowych MP w Toruniu. Sensacja w kuli mężczyzn, sporo rekordów życiowych

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Grzegorz Michałowski
PAP / Grzegorz Michałowski
zdjęcie autora artykułu

W Toruniu zakończyły się halowe MP w lekkoatletyce. Drugiego dnia zawodów doszło do sensacji w pchnięciu kulą - faworytów pokonał Rafał Kownatke. Wcześniej w biegu na 60 metrów rekord życiowy ustanowiła Marika Popowicz-Drapała.

Konkurs kulomiotów był jedną z większych atrakcji mistrzostw - tegoroczny poziom Polaków jest bowiem bardzo wysoki. Powszechne było przekonanie, że złoto wywalczy ktoś z trójki Konrad Bukowiecki, Tomasz Majewski, Michał Haratyk. Tymczasem faworytów niespodziewanie poskromił Rafał Kownatke. 31-letni zawodnik-amator, na co dzień nauczyciel WF, po raz drugi w karierze został halowym mistrzem Polski, tym razem z wynikiem 20,37 m, co jest jego rekordem życiowym.

Równie daleko jak Kownatke pchnął Bukowiecki, ale miał gorszy drugi wynik, więc otrzymał srebro. Czołową trójkę uzupełnił Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski.

Kownatke nie był jedynym, który na MP ustanowił swój halowy rekord życiowy. Pod nieobecność Ewy Swobody złoty medal na 60 metrów zdobyła Marika Popowicz-Drapała, która uzyskała czas 7,20. Również z "życiówką" w męskim sprincie triumfował Remigiusz Olszewski. W konkurencjach technicznych kobiet najlepsze wyniki w dotychczasowych karierach uzyskały Olga Frąckowiak w skoku o tyczce (4,30 m) oraz Paulina Guba w pchnięciu kulą (18,63 m i wypełnienie minimum na halowe MŚ w Portland).

Dużo emocji przyniosły konkurencje skoku o tyczce i skoku wzwyż. Wśród tyczkarzy kolejny ciekawy pojedynek stoczyli Paweł Wojciechowski i Robert Sobera. Obydwaj dopiero za trzecim razem pokonali poprzeczkę na 5,72 m, a następnie nie dali rady z 5,77 m. Zwycięzcą konkursu został Wojciechowski.

Atak na rekord Polski w skoku wzwyż podjęła Kamila Lićwinko. Po zapewnieniu sobie złotego medalu wynikiem 1,93 m próbowała przeskoczyć 2,03 m, ale bez powodzenia. Wśród mężczyzn triumfował były medalista MŚ w Berlinie Sylwester Bednarek z rezultatem 2,22 m.

Ciekawie było też w biegach. Na 3000 metrów swoje rywalki bez żadnych problemów pokonała Renata Pliś - udało jej się zdublować blisko połowę konkurentek. Pewny triumf ma na koncie także Justyna Święty, najlepsza na 400 metrów. W identycznej konkurencji mężczyzn ze sporym zapasem wygrał Łukasz Krawczuk - gdy objął prowadzenie za jego plecami doszło do zderzenia rywali, dzięki czemu nowy mistrz Polski łatwo powiększył przewagę.

W biegu na 60 metrów przez płotki ze swoim najlepszym tegorocznym wynikiem wygrał faworyt Artur Noga. Wcześniej na tym dystansie wśród pań najmocniejsza była Karolina Kołeczek. W innych krótkich biegach - na 200 metrów - złote medale zdobyli Anna Kiełbasińska i Krystian Zalewski.

Podczas halowych MP na trybunach nie zabrakło wizytatorów sprawdzających obiekt pod kątem kandydatury Torunia do organizacji halowych mistrzostw Europy.

Zobacz wideo: Jewtuszko kończu konflikt z Kułakiem. "Jest kozakiem, pokazał jaja"

Źródło: WP SportoweFakty

Źródło artykułu: