Dwie ukraińskie lekkoatletki złapane na dopingu

Tuż przed startem lekkoatletycznych mistrzostw świata na stosowaniu niedozwolonych środków złapane zostały dwie zawodniczki z Ukrainy. Obie zostały zawieszone.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
PAP/EPA

Zabronione środki wykryto po kontrolach antydopingowych u Ołesii Powch oraz Olhi Zemlak. Obie mają na swoich kontach medale na najważniejszych imprezach międzynarodowych. Powch to m.in. brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z Londynu (2012) w sztafecie 4x100 metrów. Z kolei Zemlak medale zdobywała w mistrzostwach Europy.

Ukraińska federacja lekkoatletyczna potwierdziła doping u swoich zawodniczek. Do czasu wyjaśnienia ich spraw zostały zawieszone przez IAAF. Wykluczony ze sztabu szkoleniowego reprezentacji Ukrainy został również szkoleniowiec Zemlak, Serhij Basenko.

To kolejna afera dopingowa w ukraińskiej lekkoatletyce. Nie tak dawno zawieszeni zostali oszczepnik Ołeksandr Piatnicja oraz tyczkarz Denis Jurczenko. Obaj w przeszłości zdobywali medale olimpijskie.

MŚ Londyn 2017 zainaugurowane zostaną w piątek. W związku z dopingiem zabraknie na nich rosyjskiej reprezentacji, gdyż nadal jest ona zawieszona. W zawodach będzie rywalizowało 19 sportowców z tego kraju, ale startować będą pod flagą neutralną.

ZOBACZ WIDEO Paweł Fajdek o rekordzie świata: Zaatakuję, ale to będzie bardzo trudne (WIDEO)
Czy reprezentacja Ukrainy powinna być zdyskwalifikowana?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×