MŚ Londyn 2017: Barbora Spotakova po 10 latach znowu mistrzynią!

Barbora Spotakova po dziesięciu latach ponownie została mistrzynią świata w rzucie oszczepem kobiet. Czeszka była bezkonkurencyjna podczas lekkoatletycznych zmagań w Londynie. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęły Chinki.

Patryk Kurkowski
PAP/EPA / IAN LANGSDON

Barbora Spotakova po raz ostatni stanęła na najwyższym podium mistrzostw świata... w 2007 roku w japońskiej Osace. Od tamtej pory jeszcze dwukrotnie zdobywała medal na tej imprezie, ale w obu przypadkach było to srebro.

Dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich tym razem była jednak bezkonkurencyjna. Doświadczona Czeszka w Londynie pewnie pokonała rywalki, już w drugiej próbie posyłając oszczep na odległość 66.76 metra. Przeciwniczki nie były w stanie się do niej zbliżyć.

Najbliżej tego była Chinka Lingwei Li. 28-letnia zawodniczka jako druga pokonała granicę 66 metrów, ale była jednak o ponad 0,5 metra słabsza od utytułowanej Spotakovej. Nie zmienia to faktu, że to dla niej ogromny sukces, gdyż to jej pierwszy medal na imprezie tak wielkiej rangi. Wcześniej zdobywała jeszcze tytuły w wieku młodzieżowym lub w mistrzostwach Azji.

Za jej plecami, ale już z ogromną, bo blisko metrową stratą, została sklasyfikowana inna reprezentantka Państwa Środka. Huihui Liu do ścisłego finału dostała się z siódmego miejsca, ale w piątej serii oddała świetny rzut, dzięki czemu wskoczyła na podium.