MŚ Londyn 2017: Polska siła! Paweł Fajdek mistrzem, Wojciech Nowicki z brązem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / OLEF KRAAK / Paweł Fajdek został mistrzem świata
PAP/EPA / OLEF KRAAK / Paweł Fajdek został mistrzem świata

Paweł Fajdek został mistrzem świata w rzucie młotem. To trzeci z rzędu tytuł dla polskiego miotacza. Brązowy medal zdobył w Londynie Wojciech Nowicki.

Fajdek zaczął konkurs od spalonej próby, później rzucił "na zaliczenie" (77.09). Kolejne wyniki były lepsze, choć granicy osiemdziesiątego metra przekroczyć mu się nie udało. W londyńskim chłodzie, na suchym kole żaden z rywali i tak nie był jednak w stanie Fajdka wyprzedzić.

Polak został pierwszym w historii młociarzem, który zdobył mistrzostwo świata po raz trzeci z rzędu. Dokonał tego na stadionie, gdzie swoje mecze rozgrywa piłkarski West Ham United. A więc zespół, o którym kibice mówią: "Młoty".

Nowicki jeszcze po pięciu kolejkach był drugi, dopiero w ostatnim rzucie jego wynik poprawił startujący w Londynie pod flagą neutralną Walerij Pronkin. I tak 28-latek z Białegostoku po raz drugi w karierze - podobnie, jak dwa lata temu w Pekinie - zdobył brąz.

O tym, że warunki w piątek nie sprzyjały młociarzom, świadczy rezultat Nowickiego. Podium dał mu rzut na odległość 78.03 metra. A to najgorszy wynik brązowego medalisty w całej historii mistrzostw świata.

Dzięki świetnemu występowi naszych zawodników Polska w klasyfikacji medalowej MŚ awansowała na trzecie miejsce. Cztery z sześciu medali zdobyliśmy w rzucie młotem, bo wcześniej na podium stały Anita Włodarczyk (złoto) i Malwina Kopron (brąz).