Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Hejt na mistrzynię. Iga Baumgart-Witan poszła w kamasze

- Ludzie pisali, że ich zawiodłam i się sprzedałam, a nasza formacja to harcerstwo - mówi Iga Baumgart-Witan. Mistrzyni Europy w sztafecie 4x400 metrów wstąpiła do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Iga Baumgart-Witan Newspix / Radosław Jóźwiak/CYFRASPORT / Na zdjęciu: Iga Baumgart-Witan

Sportowcy, którzy idą w kamasze, to żadna sensacja. Niedawno szkolenie przeszły Justyna Święty-Ersetic, Sofia Ennaoui oraz Paulina Guba, Anna Kiełbasińska wojsko uratowało karierę, a Marcin Lewandowski jest już kapralem. Baumgart-Witan ruszyła jednak inną ścieżką. Co warto podkreślić, ścieżką, gdzie zarabia się znacznie mniejsze pieniądze niż dostają żołnierze zawodowi.

- Z przyczyn niezależnych ode mnie nie zostałam wpisana na listę szkolenia wojskowego sportowców. Zdecydowałam się więc zostać Terytorialsem - wyjaśnia w rozmowie z WP SportoweFakty.

Zawsze blisko

WOT to siły zbrojne powołane na początku 2017 roku z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Ich celem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, a więc m.in. realizacji przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków, ochrony mienia oraz akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

ZOBACZ WIDEO: HME Glasgow 2019. Ewa Swoboda nie była świadoma swojego wielkiego sukcesu. "Myślałam, że jestem 2. albo 3."

Motto formacji brzmi: "Zawsze gotowi, zawsze blisko". - Podczas przeszkolenia uczyli nas nie tylko obsługi broni, ale też zadań taktycznych oraz zasad postępowania w przypadku nawałnic czy klęsk żywiołowych. Jednym z naszych celów jest, aby właśnie w takich sytuacjach pomagać ludziom z naszego regionu - wyjaśnia Baumgart-Witan.

Spanie z bronią

Szkolenie można odbyć ma dwa sposoby: w trybie ciągłym (16-dniowe) oraz weekendowym (osiem 2-dniowych). Biegaczka ruszyła ścieżką zbliżoną do drugiej opcji. I pierwsze szkolenie ma już za sobą.

- Było bardzo intensywnie, od 6 do 22 byliśmy na nogach - opowiada. - Już drugiego dnia dostałam ostrą broń, spaliśmy na pryczach. Po tym weekendzie byłam cała obolała. Od ciężarów wymiękały mi ramiona, ledwo mogłam chodzić. A przecież jestem czynnym sportowcem! Nie chcę wiedzieć, co czują inni. Jestem dumna z każdego, kto został wcielony.

Wojsko, nie harcerstwo

Na biegaczkę, kiedy poinformowała o planach wstąpienia do WOT-u, spadła fala hejtu. - Czytałam, że nasza formacja to nie wojsko, tylko harcerstwo, a ludzie, którzy idą do Terytorialsów, są nikim. To przedszkolaki i na wojnie będą mięsem armatnim. O ile wiem, to żadna wojna się nie szykuje. Jak mówiłam, mamy inne cele - mówi nam Baumgart-Witan.

I zaznacza: - Uważam, że WOT to świetna i potrzebna inicjatywa. Ludzie idą tam nie dla pieniędzy, ale z potrzeby pomocy "swoim". Terytorialsi działają przecież w terenie, na którym mieszkają. Są lokalnymi patriotami i w czasie pokoju będą służyć swojemu województwu, miastu, okolicy.

Reset po Glasgow

Doświadczona biegaczka przyznaje, że halowych mistrzostwach Europy w Glasgow potrzebowała resetu, nowego wyzwania. - Miałam wszystkiego dość, moja głowa musiała odpocząć. Podczas szkolenia mogłam się odciąć od codzienności, skupić na pracy oraz wykonywaniu rozkazów. I kiedy po tych trzech ciężkich dniach wróciłam do domu, to gęba mi się nie zamykała. Uśmiech od ucha do ucha! - mówi.

Dziś nie wyklucza nawet, że po zakończeniu kariery sportowej pójdzie właśnie w kierunku wojskowym. - Nie jestem już najmłodszą zawodniczką i muszę myśleć o przyszłości - przyznaje. - Szkolenie bardzo mi się podobało. Nie przeszkadzało mi ani jedzenie, ani poranne pobudki, ani brak telefonu. Nie sądziłam, że aż tak się wciągnę!

Bolesna lekcja

Na razie Baumgart-Witan czekają jeszcze wyzwania sportowe. Przed Polką intensywne miesiące, bo już na początku maja weźmie udział w mistrzostwach świata sztafet, a później czekają ją drużynowe mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata oraz - być może - wojskowe mistrzostwa świata. Tak długiego i intensywnego sezonu nie przeżyła nigdy.

Zaczyna go po zimie, która była czasem nauki. 30-latka na HME jako liderka europejskich tabel dobiegła tylko do półfinału. - Wiem, co zrobiłam wówczas źle i wyciągnęłam wnioski. Nie zapominam o tamtym biegu, bo to cenna nauka, ale też się nim nie zadręczam - mówi. Niepowodzenie musiała przetrawić błyskawicznie, bo już kolejnego dnia wystartowała w sztafecie. Razem z koleżankami w wielkim stylu zdobyła złoto.

Autor na Twitterze:

Czy WOT to dobre miejsce dla sportowca?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (26):
 • szakal44 Zgłoś komentarz
  Będzie biegać z meldunkami jak łączności nie będzie.
  • krynston Zgłoś komentarz
   Wojna się nigdy nie szykuje tylko wybucha. A WOT ma być takim ZOMO na Polaków, żadnej wojny nie posmakują oprócz domowej.
   • Dezinformator Zgłoś komentarz
    Mnie zaskoczyło to, że 16-dniowe szkolenie przeszła eksternistycznie. Skoro się męczyła z taki przeszkoleniem to jak sobie wyobraża tam służbę?
    • pandada Zgłoś komentarz
     I tu widać w komentarzach, że WOT to sprawa polityczna i światopoglądowa. Np homofob jest za WOT. Nie widzę merytorycznego komentarza pochwalającego tę formację.
     • RECON_1 Zgłoś komentarz
      Coz, najwiecej o WOT maja do powiedzenia ci ktorzy nie byli nigdy w wojsku,albo byli pare dekad temu....
      • Wiesiek Kamiński Zgłoś komentarz
       Brawo Iga !
       • Tony Adam Zgłoś komentarz
        Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że sportowcy idą do armii. Jest to praktyka stosowana od lat, ponieważ mają większą (z definicji) sprawność, gibkość i odporność na stres. Cechy te
        Czytaj całość
        są przydatne w specjalnych rodzajach wojsk - przykładem jest Nikołaj Kuzniecow z Samodzielnej Zmotoryzowanej Strzeleckiej Brygady Specjalnego Przeznaczenia, alias Paul Wilhelm Siebert - oficer Wehrmachtu. Żeby nie było, to tylko przykład, bez aluzji. Jak Iga chce, to niech się w tej materii realizuje i nikomu nic do tego...
        • Jarek Krężel Zgłoś komentarz
         Dobrze dziewczyna zrobiła, będzie miała stałe ,pewne wsparcie finansowe co miesiąc
         • Robertus Kolakowski Zgłoś komentarz
          Ja popieram i jej decyzje, i popieram WOT! Gratulacje! WOT to jest to samo, co w USA "National Guard."
          • Aborga Zgłoś komentarz
           Właśnie takie formacie spowodowały że Niemcy nie zajęli Anglii a USA nie opanowała Wietnamu ( małe punkty wojskowe w każdej większej wiosce / kontrola szpiegowska / opór militarny
           Czytaj całość
           mały ale wszędzie...)
           • Paweł_xrwd Zgłoś komentarz
            W żadne kamasze nie poszła. W kamasze idzie się wstępując do Wojska Polskiego, a nie paramilitarnych potworków działających na szkodę obronności państwa.
            • yes Zgłoś komentarz
             Nie powinno się wałkować tego samego tematu. Była informacja i tyle... WOT mają zadania i są realizowane, czy da radę: "Ich celem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, a
             Czytaj całość
             więc m.in. realizacji przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków, ochrony mienia oraz akcji poszukiwawczo-ratowniczych".
             • Marcin Orzechowski Zgłoś komentarz
              Śmieszą mnie te wszystkiego negatywne komentarze. Ktoś podjął prywatną decyzję i nikt tego nie powinien w żaden sposób kwestionować. Jeśli zaś chodzi o WOT to prowadzą profesjonalne
              Czytaj całość
              szkolenia podczas których każdy uczestnik doświadczy jak to jest przeczołgać się w błocie. Chyba nie każdy z was ma o tym jakiekolwiek pojęcie...
              Zobacz więcej komentarzy (13)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×