KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu odrzucił apelację Semenyi. Biegaczka będzie musiała zredukować poziom testosteronu

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu odrzucił apelację Caster Semenyi w sprawie zredukowania przez IAAF dozwolonego poziomu testosteronu u lekkoatletek. Biegaczka będzie musiała zastosować się do nowych reguł lub zmienić dystanse, na których startuje.

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Caster Semenya Getty Images / Shaun Botterill / Staff / Na zdjęciu: Caster Semenya
Nowe przepisy Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej miały zostać wprowadzone już w listopadzie 2018 roku, ale ze względu na odwołanie południowoafrykańskiego związku do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie ich wejście w życie opóźniło się o ponad pół roku.

"Caster jest bezsprzecznie kobietą. Kobietą, która będzie walczyć przed CAS o swoje prawo do rywalizacji na arenie międzynarodowej bez niepotrzebnej interwencji medycznej" - pisali w lutym prawnicy lekkoatletki w oświadczeniu dla mediów. "Ten proces dotyczy kobiet takich jak Semenya, które urodziły się kobietami, są wychowywane jak kobiety i przez całe życie były nazywane kobietami. Należy im zezwolić na rywalizację z innymi kobietami, bez dyskryminowania ich" - przekonywali.

Prawnicy złotej medalistki olimpijskiej z Rio de Janeiro w biegu na 800 metrów przekonywali również, że ich klientka nie jest zagrożeniem dla kobiecego sportu, a bohaterką, inispiracją dla młodych dziewczyn, symbolem siły, nadziei i odwagi.

Za biegaczką lobbował także rząd RPA, który również w lutym wystartował z kampanią #NaturallySuperior ("naturalnie wybitna"), która miała zwiększyć międzynarodowe wsparcie dla Semenyi. Minister sportu Tokolize Xasa nazwał zasady zmuszające 28-letnią zawodniczkę do poddania się kuracji hormonalnej "rażącym naruszeniem praw człowieka".

ZOBACZ WIDEO: HME Glasgow 2019. Ewa Swoboda nie była świadoma swojego wielkiego sukcesu. "Myślałam, że jestem 2. albo 3."

- Stawka jest o wiele większa niż samo prawo do dalszego uczestnictwa w sporcie. Chodzi o ciała kobiet, ich dobre samopoczucie, ich zdolność do zarabiania pieniędzy na życie, ich tożsamość, prywatność, poczucie bezpieczeństwa oraz przynależność do świata - mówił Xasa.

Wyrok trybunału opóźniał się, najpierw miał zostać ogłoszony do 26 marca, potem do końca kwietnia. Wreszcie 1 maja CAS poinformował, że apelacja złożona w imieniu Semenyi została odrzucona i nowe przepisy IAAF wchodzą w życie. To oznacza, że u biegaczek startujących na dystansach od 400 metrów do 1 mili poziom testosteronu w organizmie nie będzie mógł przekroczyć 5 nanomoli na litr. Jeśli będzie wyższy, zawodniczka będzie zobowiązana przyjmować leki, które ten poziom obniżą.

- Klasyfikujemy płeć, bo jeśli tego nie zrobimy, żadna kobieta nigdy nie wygra tytułu, nie zdobędzie medalu i nie pobije rekordu w naszym sporcie - tak ponowne wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zasad dla hiperandrogenicznych zawodniczek argumentował szef IAAF, lord Sebastian Coe. Wcześniejsze surowsze regulacje w tej sprawie zostały zawieszone przez CAS w 2015 roku.

Czytaj także:
"Rażące naruszenie praw człowieka". Rząd RPA broni Caster Semenyi
Francine Niyonsaba atakuje IAAF. "To dyskryminacja"

Teraz o wiele mniej prawdopodobna będzie sytuacja, gdy na podium igrzysk olimpijskich stają trzy zawodniczki biegaczki z podwyższonym poziomem testosteronu, tak jak miało to miejsce w biegu na 800 metrów w Rio de Janeiro. Wygrała wówczas Semenya, druga była Francine Niyonsaba z Burundi, a trzecia Kenijka Margaret Wambui. Wysoki, bliski męskiemu poziom testosteronu u tych lekkoatletek sprawiał, że były one po prostu silniejsze i szybsze od innych.

Sytuacja powtórzyła się rok później na mistrzostwach świata w Londynie, gdy wygrała Semenya, a druga Niyonsaba. Wambui tym razem była czwarta, z podium zepchnęła ją Amerykanka Ajee Wilson.

Caster Semenya to mistrzyni olimpijska w biegu na 800 metrów z 2016 roku z Rio de Janeiro praz srebrna medalistka na tym samym dystansie z IO w Londynie cztery lata wcześniej. Mistrzostwo świata na dwa okrążenia zdobyła trzykrotnie (2009 Berlin, 2011 Daegu, 2017 Londyn). Jej rekord życiowy na tym dystansie, 1:54,24 (30 czerwca 2018 roku, Paryż), to czwarty wynik w historii światowej lekkoatletyki. Szybciej biegały tylko Czeszka Jarmila Kratochvilova, Rosjanka Nadieżda Olizarenko i Kenijka Pamela Jelimo.

Czy zgadzasz się z decyzją Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (65)
 • Królowa Śniegu Zgłoś komentarz
  A dziennikarz jak zwykle przeczytał kawałek, dodał od siebie i ogłosił zwycięstwo sportu. Poziomu większości komentarzy na forum nie da się nawet skomentować. Szkoda, że dziennikarz
  Czytaj całość
  nie widzi, że jest to atak w Semenyę, który ma zatkać usta krzyczącym, a jednocześnie ochronić interesy mocarstw. Śmieszne jest, to że regulację, która jak najbardziej popieram, wprowadzono jedynie w biegach na dystansach 400-1500 metrów. Semenya, która jest kobietą, ale hiperandrogeniczną, będzie mogła więc startować nadal np. na 3 km i nie obniżać testosteronu. Łatwo się domyślić, z czego to i najlepsze od lat wyniki Amerykanów w LA wynika. Sprawa jest jasna, o czym mówili lekarze, naturalnego testosteronu nie da się odróżnić od sztucznego. W obecnej LA można więc podawać go zawodniczkom na potęgę. Na marginesie oficjalnie wiadomo, że wśród polskich zawodniczek, z nieregulowanych konkurencji, jest pani, która również ma zawyżony poziom testosteronu. Jeśli miałabym obstawiać o kogo chodzi, to poszlaki wskazują na Anitę Włodarczyk.
  • collins01 Zgłoś komentarz
   Pisze sie,Castera Semenyi!
   • fuj... Zgłoś komentarz
    kobieta????? i oczekuje na nią żona????? masakra....
    • stanzuk Zgłoś komentarz
     Są równi i równiejsi. Jedną S prześwietlili, a u inną sławną S nikt nie odważa się prześwietlić.
     • Mieczyslaw Karwat Zgłoś komentarz
      I dobrze.Bo jak by się zgodzili na takie coś (to jak Norwegia, sport i astma), to naukowcy pogrzebią w genach, i będziemy oglądać tylko cyborgów w sporcie.
      • fany Zgłoś komentarz
       Niech biega z mutantami,przecież to Chłop .
       • Pottermaniack Zgłoś komentarz
        CAS wybrał mniejsze zło zamiast większego zła, ale w tej sprawie trudno o dobrą decyzję.
        • Nyctereutes Zgłoś komentarz
         Jak ja nie mogę już znieść tego pieprzenia. "To dyskryminacja!" - tak, racja, ale dyskryminowane nie są Semenye czy Niyonsaby, a normalne kobiety. One muszą mieścić się w dozwolonych
         Czytaj całość
         granicach, bo jak je przekroczą, to zostają dyskwalifikowane. A babochłopy z poziomem testosteronu jak u mężczyzn wesoło sobie biegają. Prosta piłka - nie mieścisz się w przyjętych DLA WSZYSTKICH granicach testosterony - wypad. Koniec, kropka. Sprawa jest tak prosta, że każdy kibic na to wpadł, tymczasem babochłopy płaczą w sądach.
         • Rysiek Stankiewicz Zgłoś komentarz
          "Szybciej biegała Kratochwilowa..." która była facetem, podobnie jak nasza sławna sprinterka Ewa Kłobukowska , gdy przeprowadzano jej sekcję zwłok [Kłobukowskiej] lekarze byli bardzo
          Czytaj całość
          ździwieni że zamiast cipy miala penisa
          • Cezariusz Zgłoś komentarz
           Bądźcie normalni czyli przestańcie być politycznie poprawni i przestańcie nazywać tego faceta kobietą.
           • Michał Dziewoński Zgłoś komentarz
            Wreszcie sprawiedliwość ! Kobieta to kobieta a facet to facet! Tak trudno to zrozumieć ? Jak ktoś urodzi się nie wiadomo kim to niech startuje z identycznymi sobie. Będą mieć własną
            Czytaj całość
            paraolimpiadę.
            • Joanna Królikowska Zgłoś komentarz
             Zgadzam się, że to słuszna decyzja. Powinna startować z mężczyznami. Przecież kobiety przy takiej rywalizacji nie majà szans. Po to rozdzielono tę dyscyplinę, bo możliwości kobiet i
             Czytaj całość
             mężczyzn są inne. Po prostu. Może niech zastartuje koń, a trener powie że przecież zawodnik czuje się kobietą...
             • Zielakowski Zgłoś komentarz
              babochłop ; D
              Zobacz więcej komentarzy (16)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×