W organizmie medalistki z IO 2016 wykryto EPO. Jepkirui Kirwa zawieszona za doping

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Buda Mendes / Na zdjęciu: Eunice Jepkirui Kirwa
Getty Images / Buda Mendes / Na zdjęciu: Eunice Jepkirui Kirwa
zdjęcie autora artykułu

Wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w 2016 r. w maratonie, Jepkirui Kirwa z Bahrajnu, została przyłapana na dopingu. Wcześniej wpadkę dopingową zaliczyła złota medalistka - Jemima Sumgong.

Srebrna medalistka w maratonie olimpijskim w 2016 r., 35-letnia Eunice Jepkirui Kirwa z Bahrajnu, została tymczasowo zawieszona za stosowanie erytropoetyny (EPO) - poinformowała organizacja Athletics Integrity Unit (AIU).

Co ciekawe, urodzona w Kenii Kirwa jest drugą medalistką maratonu kobiet na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, która naruszyła przepisy antydopingowe. W 2017 r. w organizmie złotej medalistki - Kenijki Jemimy Jelagat Sumgong - również wykryto zakazane EPO.

Sumgong ostatecznie została zdyskwalifikowana na osiem lat za stosowanie zakazanych substancji (WIĘCEJ TUTAJ).

ZOBACZ: Skandal przed maratonem londyńskim. Abraham Kiptum zawieszony >>

Zarówno Sumgong, jak i Kirwa, najprawdopodobniej zachowają swoje medale z Rio, ponieważ ich pozytywne wyniki testów antydopingowych miały miejsce już po igrzyskach w Brazylii.

Linię mety olimpijskiego maratonu jako trzecia osiągnęła Mare Dibaba z Etiopii. W środowisku lekkoatletycznym słychać głosy, że biorąc pod uwagę doping rywalek to właśnie jej należy się złoty medal.

ZOBACZ WIDEO: Adam Małysz: Kiedy słuchałem Włodzimierza Szaranowicza, miałem łzy w oczach

Źródło artykułu: