Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019. Niebotyczny poziom pchnięcia kulą. Konrad Bukowiecki bez medalu

Kosmiczny konkurs pchnięcia kulą. Amerykanin Joe Kovacs wyprzedził Tomasa Walsha i Ryana Crousera o 1 cm, a rywalizacja o złoto rozegrała się na poziomie prawie 23 metrów. W walce o medale nie liczył się szósty Konrad Bukowiecki.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Konrad Bukowiecki PAP/EPA / Diego Azubel / Na zdjęciu: Konrad Bukowiecki
Tegoroczne wyniki w pchnięciu kulą zwiastowały, że padnie rekord mistrzostw świata sprzed 32 lat (22,23 m), m.in. Ryan Crouser i Darlan Romani zdecydowanie przekraczali 22,50 m. Wystarczyła zaledwie jedna próba Crousera, by wymazał wynik Wernera Gunthora.

Wydawało się, że Amerykanin ustawił konkurs pchnięciem na 22,36 m. Raptem kilka minut później do koła wszedł mistrz świata Tomas Walsh i wypalił 22,90 m! Od prawie 30 lat nikt nie uzyskał takiego wyniku. Nowozelandczyk wskoczył na czwarte miejsce w historii, do rekordu globu Randy'ego Barnesa brakowało 22 cm. W kolejnych próbach ryzykował i nie zaliczył żadnej innej odległości oprócz 22,90 m.

ZOBACZ: Polak zbudował legendę Kataru

Kulomioci wprowadzili rywalizację na najwyższy poziom w historii. Wyzwanie podjął Romani, któremu zmierzono 22,53 m. Powoli rozdawaliśmy już krążki, po drodze Crouser uzyskał 22,71 m, ale medaliści się nie zmieniali. Aż w szóstej kolejce do koła wszedł Joe Kovacs uzyskał 22,91 m i objął prowadzenie! Koniec? Gdzieżby. Crouser po chwili 22,90 m, zrównał się z Walshem, ale wyprzedził go drugim wynikiem. Medalu nie dało 22,53 m Romaniego! Tego jeszcze nie było w dziejach kuli.

Konrad Bukowiecki wiedział od pierwszych kolejek, że medal zagwarantuje mu tylko zdecydowane pobicie rekordu Polski Michała Haratyka (22,32 m). Polak zaczął przeciętnie, ale poprawił się w drugiej próbie na 21,46 m i właściwie zapewnił sobie czołową ósemkę. Bukowiecki okazał się najlepszym z Europejczyków i jedynym zawodnikiem ze Starego Kontynentu w ścisłym finale. Kolejne pchnięcia były nieudane, ani razu kula nie spadła powyżej granicy 21 metrów. Bukowiecki finalnie zajął szóste miejsce.

ZOBACZ: Krukowski powalczy o medal w oszczepie

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik
1. Joe Kovacs USA 22,91 m
2. Ryan Crouser USA 22,90 m
3. Tomas Walsh Nowa Zelandia 22,90 m
4. Darlan Romani Brazylia 22,53 m
5. Darrell Hill USA 21,65 m
6. Konrad Bukowiecki Polska 21,46 m
7. Jacko Gill Nowa Zelandia 21,45 m
8. Chukwuebuka Enekwechi Nigeria 21,18 m

ZOBACZ WIDEO: Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019: Paweł Fajdek: Mam nadzieję, że rozegramy to jak dżentelmeni

Czy jesteś zdziwiony tak wysokim poziomem konkursu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×