Lekkoatletyka. Memoriał Ireny Szewińskiej. Marcin Lewandowski zaatakuje rekord Polski

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Paweł Skraba / Na zdjęciu: Marcin Lewandowski na konferencji przed 2. Memoriałem Ireny Szewińskiej. Obok Paweł Wojciechowski
Materiały prasowe / Paweł Skraba / Na zdjęciu: Marcin Lewandowski na konferencji przed 2. Memoriałem Ireny Szewińskiej. Obok Paweł Wojciechowski
zdjęcie autora artykułu

19 sierpnia w drugiej edycji Memoriału Ireny Szewińskiej wystartują w Bydgoszczy m.in. Justyna Święty-Ersetic, Ewa Swoboda, Piotr Lisek, Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk, Adam Kszczot czy Marcin Lewandowski. Ten ostatni postara się o rekord.

2. Memoriał Ireny Szewińskiej będzie pierwszą wielką imprezą lekkoatletyczną od wybuchu pandemii koronawirusa. Na stadionie w Bydgoszczy zaprezentują się największe nazwiska polskiej lekkoatletyki, organizatorzy zaprosili również zawodników zagranicznych.

- Nasza impreza de facto zainauguruje tegoroczny sezon i będzie też jednym z pierwszych dużych mityngów lekkoatletycznych w Europie. Kilka dni wcześniej duże zawody odbędą się w Monako, a później jesteśmy my - mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor Memoriału.

Zawodnicy rywalizować będą w dwunastu konkurencjach. Ostatnią z nich, a zarazem głównym punktem programu, będzie bieg na nietypowym dystansie 2000 m. Marcin Lewandowski, specjalista od biegu na 1500 m, postara się rozprawić z rekordem Polski na "dwójkę".

ZOBACZ WIDEO: Orlen nie rezygnuje ze wspierania polskiego sportu w czasie kryzysu. "Zwiększyliśmy na to budżet o prawie 100 procent"

Najlepsze osiągnięcie dzierży Michał Bartoszak, który w 1991 r. pokonał pięć okrążeń stadionu w 5:01,7.

- Atak na rekord Polski na dwa kilometry to będzie coś wyjątkowego w tych dziwnych czasach. Wynik od wielu lat nie jest poprawiany i wierzę, że tutaj, przed swoimi kibicami, uda mi się to zrobić. To będzie ostatnia konkurencja, będę zamykał cały show i mam nadzieję, że uda mi je rozświetlić nowym rekordem - mówi Lewandowski.

Oprócz "Lewego" w Bydgoszczy zobaczymy także m.in. Justynę Święty-Ersetic, Igę Baumgart-Witan i pozostałe "Aniołki Matusińskiego", Ewę Swobodę, Joannę Jóźwik, Kamilę Lićwinko, Adama Kszczota, Piotra Liska, Pawła Wojciechowskiego, Michała Haratyka czy Konrada Bukowieckiego.

Zawodników z trybun wspierać będą kibice. Aktualne wytyczne Ministerstwa Zdrowia pozwalają wpuścić na trybuny stadionu Zawiszy około 5 tys. widzów.

Podczas II Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy promowane będą Halowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w przyszłym roku w Toruniu.

Czytaj także: Skok o tyczce. "Kubeł zimnej wody". Piotr Lisek ostatni w konkursie w Goeteborgu Czytaj także: Rewelacyjny występ Krzysztofa Różnickiego. 16-latek poprawił rekord Polski do lat 18 na 800 metrów

Źródło artykułu: