Co ona zrobiła?! Kenijka skradła show. Dziś nikt tak nie skacze

Kenijka Zeddy Jesire Chongwo skradła show podczas tegorocznych mistrzostw świata juniorów w Nairobi. Startująca w skoku wzwyż zawodniczka furory nie zrobiła. Cały świat mówi jednak o stylu jej skakania.

Łukasz Witczyk
Zeddy Jesire Chongwo Twitter / Na zdjęciu: Zeddy Jesire Chongwo
Młoda Kenijka nie miała szans na dobry wynik w mistrzostwach świata juniorów. Zeddy Jesire Chongwo trenuje nie tylko skok wzwyż, ale i skok w dal. Startując w tej pierwszej dyscyplinie sprawiła, że mówi o niej cały świat. I to nie dlatego, że zdobyła medal. Mało tego, była ostatnia.

Chongwo wystartowała w kwalifikacjach do finału MŚJ. Zaliczyła tylko jedną wysokość - 1,64 m. Zrobiła to zresztą w dosyć archaicznym stylu. Dziś tak, jak Kenijka nie skacze już nikt.

Reprezentantka gospodarzy rozpędziła się, wyskoczyła, przybrała pozycję niczym z filmów o sztukach walki i przeskoczyła nad poprzeczką. Tak samo próbowała zaliczyć wysokość 1,69 m, ale ta sztuka już się jej nie udała.

Kenijka nie awansowała do finału. Sklasyfikowana została na ostatniej pozycji. W takim stylu skakano jednak w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i wcześniej. Skok wzwyż zrewolucjonizował Dick Fosbury, który na igrzyskach w 1968 roku dzięki temu zdobył złoty medal.

MŚJ. Znakomity bieg polskiej sztafety! Rekord Europy!