Potężny skandal! Wielka gwiazda musi zakończyć karierę

Nigeryjska sprinterka Blessing Okagbare otrzymała ogromną karę za stosowanie niedozwolonych substancji oraz odmowę współpracy podczas dochodzenia. Decyzja Wydziału ds. Uczciwości Lekkoatletyki (AIU) oznacza koniec kariery dla biegaczki.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Blessing Okagbare Getty Images / Na zdjęciu: Blessing Okagbare
Blessing Okagbare swój największy sukces wywalczyła w 2008 roku. Została wtedy wicemistrzynią olimpijską w skoku w dal. Specjalizowała się także w sprincie na 100 metrów.

Nigeryjka podczas igrzysk olimpijskich w Tokio uzyskała pozytywny wynik testu antydopingowego i została tymczasowo zawieszona w dniu półfinału biegu na 100 metrów.

W październiku oskarżono ją o trzy kolejne przestępstwa - przyjmowanie hormonu wzrostu, EPO i odmowę współpracy w trakcie dochodzenia.

Otrzymała niezwykle surową karę. Została zdyskwalifikowana na 10 lat. Dla urodzonej w 1988 roku zawodniczki oznacza to koniec kariery.

Pięć lat stanowi kara za stosowanie wielu zakazanych substancji, kolejnych pięć natomiast za brak współpracy. Ustalono, że Okagbare była częścią zorganizowanej grupy.

- Cieszymy się z decyzji Trybunału Dyscyplinarnego. Dziesięcioletni zakaz jest mocnym przesłaniem przeciwko celowym i skoordynowanym próbom oszukania na najwyższym poziome w sporcie - powiedział portalowi insidethegames.biz Brett Clothier, szef AIU.

Teraz Okagbare ma 30 dni na odwołanie od decyzji. Wtedy sprawa trafi do Sądu Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

Czytaj także:
Niesamowity bieg! Padł rekord świata
Cichocka otarła się o minimum. Kszczot liczył na więcej

ZOBACZ WIDEO: Skandal podczas przejazdu autokaru Realu Madryt. Te obrazki obiegły świat


Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.
Czy kary za stosowanie dopingu powinny zostać zaostrzone?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×