IO: Pewne wygrane faworytów, Serbowie nie sprostali Hiszpanom

W niedzielę piłkarze ręczni zainaugurowali rywalizację w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Swoje spotkania pewnie wygrali faworyci poszczególnych pojedynków.

Paweł Nowakowski

Od wygranej na IO w Londynie rozpoczęli wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu, Islandczycy. Podopieczni Gudmundura Gudmundssona losy rywalizacji rozstrzygnęli w drugiej części spotkania, a najskuteczniejszym strzelcem zwycięskiej drużyny był nowy nabytek THW Kiel, Gudjon Valur Sigurdsson - 9 bramek.

Niezwykle jednostronny przebieg miała potyczka Chorwacji z Koreą Południową. Brązowy medalista ME w Serbii bez najmniejszych problemów pokonał Koreę Południową. Wśród Chorwatów prym wiódł skrzydłowy Vive Targów Kielce, Ivan Cupić, autor 8 trafień. Czterokrotnie na listę strzelców wpisał się z kolei Manuel Strlek.

Dwa oblicza zaprezentowała Hiszpania. Gospodarz przyszłorocznych MŚ do przerwy nie mógł znaleźć sposobu na ekipę Serbów. Po przerwie drużyna z Półwyspu Iberyjskiego zaprezentowała się świetnie nie tylko w defensywie ale i ofensywie, zwłaszcza między 50 a 55 minutą (18:20 - 24:20), wygrywając drugą odsłonę aż 16:7, a całe spotkanie 26:21. Trzy bramki dla wicemistrzów Europy rzucił lewoskrzydłowy Orlen Wisły Płock, Ivan Nikcević.

Ostry trening strzelecki urządzili sobie obrońcy tytułu, Francuzi. Szczypiorniści znad Sekwany rozgromili gospodarzy IO - Brytyjczyków aż 44:15. Pewnie dwa oczka wywalczyli również Szwedzi. Reprezentacja Trzech Koron nie pozostawiła złudzeń mistrzom Afryki, Tunezyjczykom.

Sporo emocji dostarczył pojedynek wieńczący pierwszą kolejkę spotkań męskiego turnieju, w którym Węgrzy rywalizowali z Danią. Podopieczni Lajosa Mocsaia mecz zaczęli od mocnego uderzenia. Spora w tym zasługa 36-letniego bramkarza Nandora Fazekasa, dzięki któremu Madziarzy wypracowali 2-3 bramkową przewagę. Liderem w ofensywie był z kolei Gábor Császár. Końcówka pierwszej części to jednak popis mistrzów Europy, którzy ze stanu 5:8 wyszli na 13:10.

Po zmianie stron Węgrzy wyrównali losy meczu, a spotkanie przebiegało rytmem "bramka za bramkę". Osiem minut przed zakończeniem Węgry prowadziły dwiema bramkami, mając wszelkie atuty w swoich rękach. Ostatnie minuty to jednak spora liczba błędów własnych Madziarów, za co bezlitośnie skarcili ich Duńczycy, ostatecznie wygrywając 27:25.

Bramkarz Vive Targów Kielce, Marcus Cleverly pojawił się na kwadrans przed zakończeniem spotkania, odbijając jeden rzut (1/4).

Islandia - Argentyna 31:25 (15:14)
Najwięcej bramek: dla Islandii - Gudjon Valur Sigurdsson 9, Olafur Stefansson 6 (4k), Robert Gunnarsson 4; dla Argentyny - Diego Simonet 5, Federico Fernandez, Sebastian Simonet - obaj po 4.

Chorwacja - Korea Południowa 31:21 (14:8)
Najwięcej bramek: dla Chorwacji - Ivan Cupić 8 (3k), Domagoj Duvnjak 5, Blazenko Lacković 4; dla Korei Południowej - Yi Kyeong Jeong 5, Suyoung Jung, Donggen Yu - obaj po 3.

Szwecja - Tunezja 28:21 (16:11)
Najwięcej bramek: dla Szwecji - Dalibor Doder 8, Niclas Ekberg 4, Andreas Nilsson 4; dla Tunezji - Oussama Boughanmi 6, Wael Jallouz 4, Heykel Megannem 3.

Hiszpania - Serbia 26:21 (10:14)
Najwięcej bramek: dla Hiszpanii - Daniel Sarmiento 5, Jorge Maqueda, Victor Tomas - obaj po 4; dla Serbii - Momir Ilić 6, Ivan Stanković 4, Ivan Nikcević 3.

Francja - Wielka Brytania 44:15 (21:7)
Najwięcej bramek: dla Francji - Guillaume Joli 11 (4k), Jerome Fernandez 9 (1k), Samuel Honrubia 7; dla Wielkiej Brytanii - Robin Garnham 6, Steven Larsson 4, Sebastian Prieto 2.

Węgry - Dania 25:27 (10:13)
Najwięcej bramek: dla Węgier - Gabor Csaszar 8 (1k), Gergely Harsanyi 4, Mate Lekai 3; dla Danii - Anders Eggert 9 (5k), Michael Knudsen 6, Mikkel Hansen 4.