IO: Islandczycy rozgromili Tunezję, słodka zemsta Chorwacji

Piłkarze ręczni na IO w Londynie rozpoczęli drugą rundę spotkań. Reprezentacja Danii pokonała Hiszpanię 24:23, a Chorwacja pewnie ograła 31:23 wicemistrzów Europy, Serbów.

Paweł Nowakowski

Szybko, łatwo i przyjemnie - tak w telegraficznym skrócie można podsumować potyczkę Islandii z Tunezją. Wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu od pierwszego gwizdka sędziów rozwiali jakiekolwiek nadzieje mistrzów Afryki na osiągnięcie korzystnego rezultatu. Islandczycy do przerwy prowadzili różnicą aż 11 bramek. Po zmianie stron kontrolowali losy pojedynku i ostatecznie zwyciężyli 32:22.

Analogiczny przebieg miała potyczka Szwedów z Wielką Brytanią. Prawdziwy popis strzelecki dał prawoskrzydłowy reprezentacji Trzech Koron, Niclas Ekberg, zdobywca 13 bramek (13/15 - 87%). Warto dodać, że po upadku AG Kopenhagi 24-letni skrzydłowy obecnie jest wolnym zawodnikiem.

Bezcenne dwa punkty wywalczyli Węgrzy. Podopieczni Lajosa Mocsaia , którzy w pierwszej kolejce napsuli wiele krwi Duńczykom, tym razem rywalizowali z Koreą Południową. Zwycięstwo naszym bratankom nie przyszło łatwo. Bohaterem Madziarów został Roland Mikler, broniący w całym spotkaniu z 49% skutecznością! (18/37).

Prawdziwy pokaz siły dali Chorwaci. Ekipa Slavko Goluzy dominowała w każdym elemencie handballowego rzemiosła i z nawiązką zrehabilitowała się Serbom za porażkę w półfinale podczas styczniowych ME. Pierwszoplanowe role ponownie odegrali skrzydłowi kieleckiego klubu, Ivan Cupić i Manuel Strlek - zdobywając blisko połowę całego dorobku bramkowego Chorwatów.

Kapitalne widowisko w hali Copper Box podczas konfrontacji Danii z Hiszpanią. Mistrzom Europy przez cały mecz szło jak po grudzie. Podopieczni Ulrika Wilbeka popełniali masę błędów, na ratunek przyszedł jednak fenomenalny tego dnia Marcus Cleverly. Bramkarz Vive Targów Kielce, który grał od 15 minuty w I połowie miał 55% skuteczność, a w całym meczu bronił na poziomie 44%.

Na ostatnie pięć minut do bramki Duńczyków powrócił Niklas Landin Jacobsen. Po stracie Joana Canellasa na pół minuty przed końcem przy piłce byli Skandynawowie. Decydujący cios Duńczycy zadali 13 sekund przed końcową syreną, a bramkę zdobył Michael Knudsen. Hiszpanie mieli jeszcze szansę na wyrównanie, lecz przez trzy sekundy nic nie wskórali. Co gorsza za niesportowe zachowanie czerwoną kartkę otrzymał Jorge Maqueda, który najprawdopodobniej nie będzie mógł grać w najbliższym meczu z Koreą Południową.

Jednostronny przebieg miała potyczka obrońców olimpijskiego złota, Francuzów z mistrzami Strefy Panamerykańskiej, Argentyńczykami. Trójkolorowi wygrali różnicą aż 12 trafień - 32:20. Najskuteczniejszym zawodnikiem był Nikola Karabatić - 7 bramek.

Tunezja - Islandia 22:32 (8:19)
Najwięcej bramek: dla Tunezji - Amine Bannour 10, Heykel Megannem, Issam Tej - obaj po 3; dla Islandii - Aron Palmarsson 8, Gudjon Valur Sigurdsson 7, Alexander Petersson 5.

Korea Południowa - Węgry 19:22 (9:7)
Najwięcej bramek: dla Korei Południowej - Yi Kyeong Jeong, Han Jeong - obaj po 4, Jae Woo Lee 3; dla Węgier - Mate Lekai 5, Gabor Csaszar, Gergo Ivancsik - obaj po 4.

Wielka Brytania - Szwecja 19:41 (10:24)
Najwięcej bramek: dla Wielkiej Brytanii -  Steven Larsson 4, Sebastian Prieto, Christopher Mohr - obaj po 3; dla Szwecji - Niclas Ekberg 13, Fredrik Petersen 7, Jonas Larholm 4.

Serbia - Chorwacja 23:31 (9:13)
Najwięcej bramek: dla Serbii - Marko Vujin 6, Nenad Vucković 5, Momir Rnić 4; dla Chorwacji - Ivan Cupić 8, Igor Vori, Manuel Strlek - obaj po 5.

Dania - Hiszpania 24:23 (13:12)
Najwięcej bramek: dla Danii - Mikkel Hansen 8, Anders Eggert 5, Michael Knudsen 3; dla Hiszpanii - Jorge Maqueda, Daniel Sarmiento, Cristian Ugalde - wszyscy po 4.

Argentyna - Francja 20:32 (9:17)
Najwięcej bramek: dla Argentyny: Federico Gaston, Guido Riccobelli - obaj po 4, Federico Pizarro 3; dla Francji - Nikola Karabatić 7, Daniel Narcisse 5, Samuel Honrubia 4.