IO: Szarapowa i Azarenka grają dalej, Kerber za silna dla Venus Williams

Maria Szarapowa (WTA 3) pokonała Sabinę Lisicką (WTA 20) 6:7(8), 6:4, 6:3 i awansowała do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego rozgrywanego na kortach Wimbledonu.

Maria Szarapowa, która przegrała z Sabiną Lisicką w IV rundzie tegorocznego Wimbledonu, odniosła nad Niemką czwarte zwycięstwo w piątym meczu. Po raz trzeci zmierzyły się w All England Club - w 2011 roku w półfinale Wimbledonu lepsza okazała się była liderka rankingu. Rosjanka wygrała 42. mecz w sezonie (bilans 42-6) i w olimpijskim debiucie pozostaje w walce o złoty medal.

Po przegraniu I seta w tie breaku, w dwóch kolejnych partiach Szarapowa, mistrzyni Wimbledonu 2004, była górą w końcówkach. W II secie Rosjanka od 3:4 zdobyła trzy gemy, a w III od 3:3 nie oddała Niemce gema. W całym meczu była liderka rankingu popełniła 10 podwójnych błędów, ale nie przeszkodziło jej to we wzięciu rewanżu na Lisickiej. Kolejną rywalką Szarapowej będzie inna wielka gwiazda współczesnego tenisa Kim Clijsters (WTA 36). Belgijka, która po US Open zakończy karierę, wygrała z Rosjanką pięć z ośmiu dotychczasowych meczów.

Liderka rankingu Wiktoria Azarenka pokonała byłą trzecią rakietę świata Nadię Pietrową (WTA 23) 7:6(6), 6:4 broniąc trzech piłek setowych w tie breaku I seta. Białorusinka, która w styczniu w Australian Open zdobyła swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł, wykorzystała dwa z pięciu break pointów oraz zgarnęła 42 z 57 piłek przy swoim pierwszym podaniu i odniosła nad Rosjanką czwarte zwycięstwo w szóstym meczu. Już po raz trzeci spotkały się na londyńskiej trawie - w 2008 roku w III rundzie Wimbledonu w dwóch tie breakach górą była Pietrowa, a w latach 2009 i 20011, w obu przypadkach w 1/8 finału, lepsza okazywała się Azarenka.

Kolejną rywalką urodzonej w Mińsku 23-letniej Azarenki będzie Andżelika Kerber (WTA 7), która pokonała mistrzynię olimpijską z Sydney (2000) Venus Williams (WTA 72) 7:6(5), 7:6(5) wracając z 1-5 w tie breaku I seta oraz z 1:3 w II partii. W całym meczu Amerykanka zapisała na swoje konto 43 kończące uderzenia, ale zrobiła też 36 niewymuszonych błędów, podczas gdy Niemka zrobiła tylko 18 błędów własnych. Kerber, półfinalistka Wimbledonu 2012, odniosła nad byłą liderką rankingu drugie zwycięstwo w sezonie - w maju w Madrycie pokonała ją na korcie ziemnym 6:4, 6:1. Dla Venus, która jest też podwójną złotą medalistką w grze podwójnej (2000 i 2008), był to czwarty występ na igrzyskach i w każdym docierała co najmniej do III rundy (bilans spotkań 13-3). Kerber z Azarenką jedyny raz grała w marcu tego roku w półfinale w Indian Wells i przegrała 4:6, 3:6.

Była liderka rankingu Karolina Woźniacka (WTA 8) będzie rywalką Sereny Williams w walce o półfinał. W środę Dunka pokonała Danielę Hantuchovą (WTA 33) 6:4, 6:2 podwyższając bilans potyczek ze słowacką byłą piątą rakietą świata na 4-1. Woźniacka z amerykańską pięciokrotną mistrzynią Wimbledonu do tej pory mierzyła się pięć razy i jedyny raz lepsza była w marcu tego roku w Miami.

Mistrzyni Wimbledonu 2011 Petra Kvitova (WTA 6) pokonała Flavię Pennettę (WTA 19) notując 30 kończących uderzeń przy zaledwie 11 niewymuszonych błędach i wyrównała stan spotkań z Włoszką na 3-3. Czeszka straciła tylko pięć punktów przy swoim pierwszym podaniu, zaserwowała siedem asów oraz obroniła sześć break pointów, z czego pięć w tasiemcowym ostatnim gemie meczu. Kolejną rywalką Kvitovej będzie Maria Kirilenko (WTA 15), która wygrała z pogromczynią Agnieszki Radwańskiej Julią Görges (WTA 24) 7:6(5), 6:3 odnosząc nad Niemką trzecie zwycięstwo w trzecim meczu. Bilans dotychczasowych konfrontacji Kvitovej z Rosjanką jest remisowy (2-2).

Program i wyniki olimpijskiego turnieju tenisowego kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)