IO: Medal dla Federera, w półfinale lepszego od Del Potro

Jeden mecz dzieli Rogera Federera od olimpijskiego złota - na kortach All England w Londynie pokonał Juana Martina del Potro (3:6, 7:6[5], 19:17) i w finale zmierzy się z Djokoviciem lub Murrayem.
Krzysztof Straszak

Mając już złoto w deblu (z Pekinu), Federer sięgnie teraz po swój pierwszy olimpijski medal w grze pojedynczej. Tego brakowało w karierze być może najwybitniejszego tenisisty w dziejach sportu.

Chybiony smecz przy 3:4 dał Del Potro break pointy, które otworzyły mu drogę do przełamania i do zgarnięcia otwierającej partii. Drugą Federer uratował dopiero w tie breaku. Szwajcar przełamał przeciwnika na 10:9 w decydującym secie (po raz pierwszy w meczu), by jednak szybko oddać podanie. Kolejny break miał miejsce dopiero w 35. gemie, kiedy Szwajcar potrafił już wyserwować sobie zwycięstwo.

Sam trzeci set trwał ponad trzy godziny; mecz - prawie cztery i pół godziny.

Del Potro zaliczył mniej niewymuszonych błędów (34 przy 41 Federera), ale zapisano na jego konto mniej uderzeń kończących (51 przy 64 Szwajcara) i asów (24-11 dla rywala).