IO gr. B: Planowa wygrana Niemców

Niemcy odnieśli planowane zwycięstwo nad Tunezyjczykami. Ekipa Vitala Heynena była zdecydowanie lepsza zwłaszcza w decydujących fazach setów, w których ich rywale popełniali za dużo błędów.

Olga Krzysztofik

Faworytem spotkania, otwierającego czwarty dzień zmagań siatkarzy na igrzyskach olimpijskich, była reprezentacja Niemiec. Mimo że zawodnicy tej drużyny spokojnie rozpoczęli mecz, to prowadzili trzema punktami. Przełom nastąpił tuż przed drugą przerwą techniczną, gdy zdołali odskoczyć na siedem "oczek". Niemcy dominowali na parkiecie, pewnie kończąc kolejne akcje. Ich rywale mieli bardzo słabe przyjęcie, którego konsekwencją był bardzo słaby atak - w tej partii zostali zablokowani cztery razy.

Zmiany w składzie wyjściowym były dobrym posunięciem trenera Fethi Mkaouara, gdyż jego podopieczni na samym początku drugiego seta prowadzili jednym punktem, który przez ich błędy własne zamienił się w dwupunktową przewagę rywali. Tunezyjczycy dzielnie walczyli i utrzymywali małe straty. Jednak znów kluczowa okazała się druga przerwa techniczna, po której Niemcy powiększyli prowadzenie i pewnie triumfowali.

Trzecia partia mogła być przełomowa, Tunezyjczycy otworzyli ją bowiem prowadzeniem 2:0 dzięki dwóch atakom Hamzy Nagga. Jednak natychmiast do walki rzucili się Niemcy, którzy w ekspresowym tempie uzyskali inicjatywę punktową. Ich prowadzenie skromnie wzrosło po pierwszej przerwie technicznej, ale znowu kluczowa okazała się druga przerwa. Trener reprezentacji Tunezji po raz kolejny próbował czasem zatrzymać rozpędzonych rywali, ale nie przyniosło to żadnego efektu. Ostatnia akcja była doskonałym podsumowaniem całego spotkania, Nagga zepsuł bowiem atak.

Całe spotkanie trwało zaledwie 67 minut. Niemcy zagrali bardzo zespołowo, a zdobycze punktowe równomiernie rozłożyły się na pięciu zawodników, z których najlepszy był Denis Kaliberda (13 "oczek"). Natomiast w przegranej ekipie prym wiodło dwóch siatkarzy, na barkach których spoczywało zdobywanie punktów, ale z najlepszej strony pokazał się Nagga (14 "oczek").

Niemcy - Tunezja 3:0 (25:15, 25:16, 25:16)

Niemcy: Popp, Kaliberda, Bohme, Grozer, Kampa, Gunthor, Steuerwald (libero).

Tunezja: Kadhi, Nagga, Moalla, Hfaiedh, Ben Hassine, Ben Cheikh, Taouerghi (libero) oraz Kaabi, Ben Slimane, Karamosly, Zouari.