W tym artykule dowiesz się o:
Polscy olimpijczycy po raz pierwszy wystąpili podczas igrzysk w 1912 roku, które były rozgrywane w Sztokholmie. Pierwsze medale dla Polski zdobyli w 1924 roku w Paryżu jeździec Adam Królikiewicz i drużyna kolarzy torowych na dystansie 4 km. Oto jak przedstawiał się dorobek medalowy Polaków na przestrzeni lat.
PARYŻ 1924
Olimpijski debiut 78-osobowej reprezentacji Polski wypadł przyzwoicie. Srebrny medal kolarskiej drużyny torowej na dystansie 4 km: Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange, Tomasz Stankiewicz (5:23,0) oraz brązowy medal Adama Królikiewicza na Pikadorze w jeździeckim konkursie skoków, dały nam 22. lokatę w klasyfikacji medalowej, przed Japonią i Portugalią.
Srebrne [olist]
AMSTERDAM 1928
Dla Polaków Amsterdam był jeszcze bardziej przyjazny, niż Paryż cztery lata wcześniej. Zdobyliśmy medale we wszystkich kolorach, a najbardziej cieszono się ze złotego wywalczonego przez urodziwą dyskobolkę Halinę Konopacką. Kolekcję trofeów uzupełniało srebro w jeździeckim konkursie Pucharu Narodów oraz brązowe medale: drużyny WKKW, zespołu szablistów i wioślarskiej czwórki ze sternikiem. Do tego doliczyć wypada medale w konkursach sztuki: poety Kazimierza Wierzyńskiego i plastyka Władysława Skoczylasa.
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Halina Konopacka - rzut dyskiem
Srebrne
- Michał Woysym-Antoniewicz, Kazimierz Gzowski, Kazimierz Szosland - jeździectwo, konkurs skoków drużynowo
Brązowe [list]
LOS ANGELES 1932
Niewielka reprezentacja Polski: 17 mężczyzn i 3 kobiety, odniosła w Los Angeles spektakularny sukces. Dwa złote medale, Janusza Kusocińskiego na 10 km i Stanisławy Walasiewiczówny na 100 m, srebro wioślarzy i cztery medale brązowe, a także złoto (J. Klukowski) i srebro (J. Konarska) w konkursach sztuki - były pokaźnym dorobkiem.
Medale zdobyte przez Polaków
W zawodach wystartowało dwudziestu polskich sportowców, w trzech dyscyplinach: lekkoatletyka (siedmiu zawodników), szermierka (sześciu), i wioślarstwo (siedmiu).
Złote
- Janusz Kusociński - bieg na 10000 m
- Stanisława Walasiewicz - bieg na 100 m
Srebrne
- Jerzy Braun, Janusz Ślązak, Jerzy Skolimowski (sternik) - wioślarstwo, dwójka ze sternikiem
Brązowe [list]
BERLIN 1936
Polska ekipa, która jechała do Berlina z dużymi nadziejami, nie przywiozła złotego medalu. Srebrne zdobyła Stanisława Walasiewiczówna w biegu na 100 m, Jadwiga Wajsówna w rzucie dyskiem 46,22 m i drużyna WKKW: Stanisław Kawecki, Seweryn Kulesza i Henryk Roycewicz. Brązowe Maria Kwaśniewska w rzucie oszczepem, strzelec Władysław Karaś (karabinek, 50 m) i wioślarska dwójka podwójna [b]Jerzy Ustupski i Roger Verey.
[/b]Zabrakło złota także dla polskich artystów, Józef Klukowski za rzeźbę "Wieńczenie zawodnika" otrzymał medal srebrny, Stanisław Ostoja-Chrostowski za grafikę i Jan Parandowski za "Dysk olimpijski" nagrodzeni zostali brązowymi.
Medale zdobyte przez Polaków
Srebrne
- Henryk Leliwa-Roycewicz, Seweryn Kulesza, Zdzisław Kawecki - jeździectwo - wszechstronny konkurs konia wierzchowego - drużynowo
- Stanisława Walasiewicz - bieg na 100 m (11,7 s.)
- Jadwiga Wajsówna - rzut dyskiem (46,22 m)
Brązowe
- Maria Kwaśniewska - rzut oszczepem (41,80 m)
- Władysław Karaś - strzelectwo - strzelanie z karabinka małokalibrowego na 50 m (296 pkt)
- Jerzy Ustupski, Roger Verey - wioślarstwo - dwójka podwójna (7.36,2 s.)
Polska z trzema srebrnymi i trzema brązowymi medalami zajęła 22. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
LONDYN 1948
Jedyny dla Polski medal w pierwszych po II wojnie światowej igrzyskach olimpijskich w Londynie zdobył bokser Aleksy Antkiewicz. Polska z jednym brązowym medalem zajęła 34. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
HELSINKI 1952
Polska zakończyła igrzyska w Helsinkach z dorobkiem pięciu medali. Bardzo dobrze zaprezentowali się bokserzy, którzy zdobyli złoty i srebrny medal. Był to słaby występ biorąc pod uwagę fakt, że nasz kraj reprezentowało w stolicy Finlandii ponad 130 sportowców. Nadal jednak odczuwaliśmy skutki II wojny światowej.
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Zygmunt Chychła – boks – waga półśrednia
Srebrne
- Aleksy Antkiewicz – boks – waga lekka
- Jerzy Jokiel – gimnastyka – ćwiczenia wolne
Brązowe
- Teodor Kocerka – wioślarstwo – jedynka
Polska z jednym złotym, dwoma srebrnymi i jednym brązowym medalem zajęła 20. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
MELBOURNE 1956
Dorobek medalowy ekipy polskiej był w Melbourne niemały. Zdobyliśmy jednak tylko jeden medal złoty, Elżbiety Krzesińskiej - Duńskiej w skoku w dal. Za to aż cztery srebrne: Jerzego Pawłowskiego w szabli indywidualnie, Janusza Sidły w oszczepie, Adama Smelczyńskiego w strzelaniu do rzutków i drużyny szablowej (M.Kuszewski, Z Pawlas, J. Pawłowski, A. Piątkowski, W. Zabłocki i R. Zub). Były też dwa brązowe medale bokserów, Henryka Niedźwiedzkiego i Zbigniewa Pietrzykowskiego, trzeci Mariana Zielińskiego w podnoszeniu ciężarów i czwarty gimnastyczek w ćwiczeniach zespołowych. Sporo, choć nie zrealizowanych medalowych szans było znacznie więcej.
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Elżbieta Krzesińska – skok w dal
Srebrne
- Janusz Sidło – rzut oszczepem
- Jerzy Pawłowski – szermierka – szabla indywidualnie
- Marian Kuszewski, Zygmunt Pawlas, Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Wojciech Zabłocki, Ryszard Zub – szermierka – szabla, drużynowo
- Adam Smelczyński – strzelectwo – rzutki
Brązowe
- Henryk Niedźwiedzki – boks – waga piórkowa
- Zbigniew Pietrzykowski – boks – waga lekkośrednia
- Barbara Ślizowska, Lidia Szczerbińska, Dorota Horzonkówna, Natalia Kotówna, Helena Rakoczy – gimnastyka – ćwiczenia z przyborem, drużynowo
- Marian Zieliński – podnoszenie ciężarów – waga piórkowa
Polska z jednym złotym, czterema srebrnymi i czterema brązowymi medalami zajęła 20. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
RZYM 1960
Igrzyska w Rzymie to przede wszystkim popis polskich pięściarzy, którzy zdobyli aż siedem spośród dwudziestu jeden medali polskiej reprezentacji. Bardzo dobrze wypadli również lekkoatleci, którzy dorzucili sześć krążków. Po raz pierwszy znaleźliśmy się w kręgu, jeśli nie elity, to szerokiej czołówki krajów sportowego świata.
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Kazimierz Paździor - boks - waga lekka
- Zdzisław Krzyszkowiak - lekkoatletyka - bieg na 3000 m z przeszkodami
- Józef Szmidt - trójskok
- Ireneusz Paliński - podnoszenie ciężarów - waga półciężka
Srebrne
- Elżbieta Krzesińska - skok w dal
- Jerzy Adamski - boks - waga piórkowa
- Tadeusz Walasek - boks - waga średnia
- Zbigniew Pietrzykowski - boks - waga półciężka
- Jarosława Jóźwiakowska - skok wzwyż
- Ryszard Zub, Wojciech Zabłocki, Marian Kuszewski, Emil Ochyra, Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski - szermierka - szabla drużynowo
Brązowe
- Brunon Bendig - boks - waga kogucia
- Leszek Drogosz - boks - waga półśrednia
- Marian Kasprzyk - boks - waga lekkośrednia
- Daniela Walkowiak - kajakarstwo - jedynki kobiet na 500 m
- Stefan Kapłaniak, Władysław Zieliński - kajakarstwo, dwójka 1000 m
- Tadeusz Rut - rzut młotem
- Teresa Ciepły, Halina Górecka, Barbara Janiszewska, Celina Jesionowska - sztafeta 4x100 m
- Kazimierz Zimny - bieg na 5000 m
- Jan Bochenek - podnoszenie ciężarów - waga półciężka
- Teodor Kocerka - wioślarstwo - jedynki
- Tadeusz Trojanowski - zapasy - styl wolny - waga kogucia
Polska z czterema złotymi, sześcioma srebrnymi i jedenastoma brązowymi medalami zajęła 9. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
TOKIO 1964
Igrzyska w Tokio były jednymi z najbardziej udanych w historii występów reprezentacji Polski. Multimedalistką okazała się Irena Kirszenstein, która zdobyła jeden złoty i dwa srebrne medale. Bardzo dobrze zaprezentowali się polscy bokserzy. Józef Grudzień, Jerzy Kulej i Marian Kasprzyk wywalczyli złote medale. Pięściarze dorzucili również jeden srebrny i trzy brązowe medale. Po raz drugi mistrzem olimpijskim w trójskoku został Józef Szmidt.
Walka Józefa Grudnia o złoty medal:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Józef Grudzień - boks - waga lekka
- Jerzy Kulej - boks - waga lekkopółśrednia
- Marian Kasprzyk - boks - waga półśrednia
- Józef Szmidt - trójskok
- Teresa Ciepły, Irena Kirszenstein, Halina Górecka, Ewa Kłobukowska - sztafeta 4 x 100 m
- Waldemar Baszanowski - podnoszenie ciężarów - waga lekka
- Egon Franke - szermierka - floret, indywidualnie
Srebrne [list]
- Józef Grzesiak - boks - waga lekkośrednia
- Tadeusz Walasek - boks - waga średnia
- Zbigniew Pietrzykowski - boks - waga półciężka
- Andrzej Badeński - bieg na 400 m
- Ewa Kłobukowska - bieg na 100 m
- Mieczysław Nowak - podnoszenie ciężarów - waga piórkowa
- Marian Zieliński - podnoszenie ciężarów - waga lekka
- Ireneusz Paliński - podnoszenie ciężarów - waga lekkociężka
- Krystyna Czajkowska, Maria Golimowska, Krystyna Jakubowska, Danuta Kordaczuk, Krystyna Krupa, Józefa Ledwig, Jadwiga Marko, Jadwiga Rutkowska, Zofia Szcześniewska, Maria Śliwkowa - siatkówka
- Emil Ochyra, Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Wojciech Zabłocki, Ryszard Zub - szermierka - szabla, drużynowo
Polska z siedmioma złotymi, sześcioma srebrnymi i dziesięcioma brązowymi medalami zajęła 7. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
MEKSYK 1968
Reprezentacja Polski przeżywała w Meksyku piękne dni. Zdobyliśmy pięć złotych medali (Baszanowski, Kulej, Pawłowski, Szewińska i Zapędzki), dwa srebrne i aż jedenaście brązowych. Główne sukcesy odnosiliśmy w boksie, szermierce, podnoszeniu ciężarów i - dzięki Irenie Szewińskiej - w lekkoatletyce.
Igrzyska w Meksyku, dzięki niebywałej progresji wyników, jakie tam zanotowano, otworzyły w wielu dyscyplinach nowa jakość. Za prawa do transmisji telewizyjnych MKOl. otrzymał 9,75 mln dolarów, zawody obejrzało 500 mln widzów na całym świecie. Igrzyska wchodziły w "erę telewizyjną", okres wspaniałych zysków, ale i rosnącego uzależnienie od wszechpotężnego medium.
Polscy medaliści w Meksyku:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote [list]
- Artur Olech - boks - waga musza
- Józef Grudzień - boks -waga lekka
Brązowe [list]
MONACHIUM 1972
Dla Polaków igrzyska w Monachium były jednymi z najwspanialszych. Zdobyliśmy 7 złotych medali, w tym najgoręcej świętowany zdobyty przez drużynę piłki nożnej, 5 medali srebrnych i 9 brązowych.
Włodzimierz Szaranowicz o sukcesach Polaków w Monachium:
Wywalczono je w aż 11 dyscyplinach, co świadczy o znakomitym przygotowaniu całej ekipy. W klasyfikacji medalowej Związek Radziecki (99 medali: 50-27-22) wyprzedził USA (94: 33-31-30). Polska znalazła się na 7. miejscu.
"Złote" pchnięcie Władysława Komara w Monachium:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Jan Szczepański – boks – waga lekka
- Władysław Komar – lekkoatletyka – pchnięcie kulą
- Zygmunt Smalcerz – podnoszenie ciężarów – waga musza
- Józef Zapędzki – strzelectwo – pistolet szybkostrzelny
- Witold Woyda – szermierka – floret
- Zygmunt Anczok, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Zbigniew Gut, Jerzy Gorgoń, Andrzej Jarosik, Kazimierz Kmiecik, Hubert Kostka, Jerzy Kraska, Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Zygmunt Maszczyk, Marian Ostafiński, Marian Szeja, Zygfryd Szołtysik, Antoni Szymanowski, Ryszard Szymczak – piłka nożna, trener - Kazimierz Górski
- Lech Koziejowski, Witold Woyda, Marek Dąbrowski, Arkadiusz Godel, Jerzy Kaczmarek – szermierka – floret drużynowo
Srebrne
- Wiesław Rudkowski – boks – waga lekkośrednia
- Antoni Zajkowski – judo – waga lekka
- Edward Barcik, Lucjan Lis, Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowski – kolarstwo szosowe – wyścig drużynowy na 100 km
- Irena Szydłowska – łucznictwo – wielobój
- Norbert Ozimek – podnoszenie ciężarów – waga półciężka
Brązowe [list]
MONTREAL 1976
Wśród bohaterów igrzysk były i polskie gwiazdy. Przede wszystkim Irena Szewińska, która sięgnęła po swój siódmy medal wygrywając z rekordem świata bieg na 400 m. Również młody skoczek wzwyż Jacek Wszoła i tyczkarz Tadeusz Ślusarski, bokser Jerzy Rybicki, zapaśnik Kazimierz Lipień i pięcioboista Janusz Peciak fetowani byli za złote wyczyny. Wszystko jednak przewyższył entuzjazm jaki towarzyszył wspaniałej grze siatkarzy z zespołu Huberta Wagnera, którzy po dramatycznym turnieju pokonali w finale ekipę ZSRR. Za "porażkę" uznano srebrny medal piłkarzy, którzy w finałowym meczu ulegli NRD.
Zdobyliśmy i ósmy złoty medal, lecz ciężarowiec Zbigniew Kaczmarek został zdyskwalifikowany. Podczas igrzysk przeprowadzono 2000 testów antydopingowych, przyłapano 11 sportowców stosujących niedozwolone wspomaganie. W tej liczbie 8 ciężarowców, jednym z nich był właśnie Polak.
Nawet jednak po odliczeniu tego krążka, bilans ekipy polskiej był imponujący: 26 medali, 7 złotych, 6 srebrnych 13 brązowych. Okropny pech prześladował za to Kanadyjczyków, wywalczyli 5 srebrnych, 6 brązowych i... żadnego złotego medalu. To jedyny przypadek w historii igrzysk, by gospodarze nie zdobyli ani jednego pierwszego miejsca.
Końcówka dramatycznego meczu polskich siatkarzy z Rosją:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Jerzy Rybicki - boks, waga lekkośrednia
- Irena Szewińska - lekkoatletyka, bieg na 400 m
- Jacek Wszoła - lekkoatletyka, skok wzwyż
- Tadeusz Ślusarski - lekkoatletyka, skok o tyczce
- Janusz Pyciak-Peciak – pięciobój nowoczesny indywidualnie
- Kazimierz Lipień – zapasy – styl klasyczny, waga piórkowa
- Bronisław Bebel, Ryszard Bosek, Wiesław Gawłowski, Marek Karbarz, Zbigniew Lubiejewski, Lech Łasko, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Edward Skorek, Włodzimierz Stefański, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki – siatkówka
Srebrne [list]
MOSKWA 1980
Wielki sportowy kunszt pokazał w biegu na 3000 m z przeszkodami Bronisław Malinowski. Jego główny konkurent, Tanzanijczyk Filibert Bayi w połowie dystansu pognał do przodu, uzyskał nad Polakiem 80 m przewagi. Malinowski zachował spokój, biegnąc swoim tempem dogonił rywala i zwyciężył w znakomitym czasie w 8:09,7.Naszym - i nie tylko naszym - kibicom najmocniej zapadł w pamięć przebieg konkursu w skoku o tyczce.
Walka Jana Kowalczyka o złoty medal w jeździectwie:
Organizatorzy i kibice na trybunach stadionu na Łużnikach robili wszystko, by ich faworyt Konstantin Wołkow pokonał dwu zawodników polskich, Władysława Kozakiewicza i Tadeusza Ślusarskiego. Otwierano i zamykano wielkie wrota stadionu by zmienić kierunek wiatru, buczano i gwizdano, lecz nic to nie pomogło. Kozakiewicz pobił rekord świata i schodząc z zeskoku wykonał gest, który od tej pory nazywany jest jego nazwiskiem. Ślusarski był drugi.
W sumie jednak licznej (321 osób) reprezentacji Polski wiodło się w Moskwie nie najlepiej. Zdobyliśmy wprawdzie aż 32 medale, ale tylko trzy były złote. Oprócz Malinowskiego i Kozakiewicza, w konkursie skoków triumfował jeździec Jan Kowalczyk na Artemorze.
Słynny gest Władysława Kozakiewicza po zwycięstwie w konkursie skoku o tyczce:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- [list][li]Bronisław Malinowski – lekkoatletyka, bieg na 3000 m z przeszkodami
- Władysław Kozakiewicz – lekkoatletyka, skok o tyczce
- Jan Kowalczyk – jeździectwo, konkurs skoków indywidualnie
[/li][/list] Srebrne
- [list][li]Paweł Skrzecz – boks, waga półciężka
- Czesław Lang – kolarstwo, szosa indywidualnie
- Janusz Bobik, Wiesław Hartman, Jan Kowalczyk, Marian Kozicki – jeździectwo, konkurs skoków drużynowo
- Urszula Kielan – lekkoatletyka, skok wzwyż
- Jacek Wszoła – lekkoatletyka, skok wzwyż
- Tadeusz Ślusarski – lekkoatletyka, skok o tyczce
- Leszek Dunecki, Zenon Licznerski, Marian Woronin, Krzysztof Zwoliński – lekkoatletyka, sztafeta 4 x 100 m
- Ludomir Chronowski, Piotr Jabłkowski, Andrzej Lis, Mariusz Strzałka, Leszek Swornowski – szermierka, szpada drużynowo
- Małgorzata Dłużewska, Czesława Kościańska – wioślarstwo, dwójka bez sternika
- Władysław Stecyk – zapasy – styl wolny, waga musza
- Józef Lipień – zapasy – styl klasyczny, waga kogucia
- Andrzej Supron – zapasy – styl klasyczny, waga lekka
- Jan Dołgowicz – zapasy – styl klasyczny, waga średnia
- Roman Bierła – zapasy – styl klasyczny, waga ciężka
[/li][/list] Brązowe
- [list][li]Krzysztof Kosedowski – boks, waga piórkowa
- Kazimierz Adach – boks, waga lekka
- Kazimierz Szczerba – boks, waga półśrednia
- Jerzy Rybicki – boks, waga średnia
- Janusz Pawłowski – judo, waga piórkowa
- Lucyna Langer – lekkoatletyka, bieg na 100 m ppł.
- Agnieszka Czopek – pływanie, 400 m styl zmienny
- Tadeusz Dembończyk – podnoszenie ciężarów, waga kogucia
- Marek Seweryn – podnoszenie ciężarów, waga piórkowa
- Tadeusz Rutkowski – podnoszenie ciężarów, waga superciężka
- Barbara Wysoczańska – szermierka, floret indywidualnie
- Lech Koziejowski, Adam Robak, Bogusław Zych, Marian Sypniewski – szermierka, floret drużynowo
- Grzegorz Nowak, Grzegorz Stellak, Ryszard Stadniuk, Adam Tomasiak, Ryszard Kubiak (sternik) – wioślarstwo, czwórka ze sternikiem
- Aleksander Cichoń – zapasy – styl wolny, waga półciężka
- Adam Sandurski – zapasy – styl wolny, waga superciężka
[/li][/list] Polska z trzema złotymi, czternastoma srebrnymi i piętnastoma brązowymi medalami zajęła 10. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
LOS ANGELES 1984
Ze względów politycznych, w ramach retorsji za nieobecność USA i innych państw zachodnich podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980 z udziału wycofała się reprezentacja ZSRR. W ślad za nią poszły Bułgaria, NRD, Wietnam, Mongolia, Czechosłowacja, Laos i Afganistan. Później podobną decyzję narzucono sportowcom innych krajów komunistycznych: Polski, Kuby, Etiopii, Korei Północnej, Węgier.
SEUL 1988
Sportową konfrontacje Wschód - Zachód wygrał Wschód. W tabeli medalowej pierwsze miejsca przypadły ekipom ZSRR i NRD. Polakom 8-letnia przerwa w olimpijskich startach wyraźnie nie posłużyła, zdobyliśmy 16 medali (dwa razy mniej niż w Moskwie), a tym tylko dwa złote: judoki Waldemara Legienia i zapaśnika Andrzeja Wrońskiego. To oznaczało najgorszy wynik od czasów Melbourne i najniższą (20) lokatę od czasów Helsinek.
Polscy medaliści w Seulu:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Waldemar Legień – judo, waga lekkośrednia
- Andrzej Wroński – zapasy – styl klasyczny, waga ciężka
Srebrne
- Janusz Pawłowski – judo, waga piórkowa
- Janusz Olech – szermierka, szabla indywidualnie
- Andrzej Głąb – zapasy – styl klasyczny, waga papierowa
- Marek Dopierała, Marek Łbik – kajakarstwo, kanadyjki dwójka 500 m
- Joachim Halupczok, Zenon Jaskuła, Marek Leśniewski, Andrzej Sypytkowski – kolarstwo szosowe 100 km drużynowo
Brązowe
- Jan Dydak – boks, waga półśrednia
- Henryk Petrich – boks, waga półciężka
- Andrzej Gołota – boks, waga ciężka
- Janusz Zarenkiewicz – boks, waga superciężka
- Marek Dopierała, Marek Łbik – kajakarstwo, kanadyjki dwójka 1000 m
- Izabela Dylewska – kajakarstwo, jedynka 500 m
- Artur Wojdat – pływanie, 400 m styl dowolny
- Sławomir Zawada – podnoszenie ciężarów, waga ciężka
- Józef Tracz – zapasy – styl klasyczny, waga półśrednia
Polska z dwoma złotymi, pięcioma srebrnymi i dziewięcioma brązowymi medalami zajęła 20. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
BARCELONA 1992
Przygotowana znacznie lepiej niż przed czterema laty ekipa polska miała w Barcelonie nieco sportowego pecha. Długo trzeba było czekać na złote medale, ale w końcu pojawiły się trzy, wszystkie zdobyte tego samego dnia. Dwa wywalczyli pięcioboiści: indywidualnie Arkadiusz Skrzypaszek i drużyna w której towarzyszyli mu Maciej Czyżowicz i Dariusz Goździak. Trzecie zloto wywalczył, powtarzając sukces z Seulu, judoka Waldemar Legień.
Powrót do wielkich medalowych zdobyczy, jak w Montrealu czy Moskwie, okazał się niemożliwy. Polski sport jednak, po seulskim "dołku", odbił się i szedł ku lepszym wynikom.
Dramatyczny finał turnieju piłkarskiego z udziałem Polaków:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Waldemar Legień – judo
- Arkadiusz Skrzypaszek – pięciobój nowoczesny
- Maciej Czyżowicz, Dariusz Goździak, Arkadiusz Skrzypaszek – pięciobój nowoczesny
Srebrne [list]
- Wojciech Bartnik – boks
- Kajetan Broniewski – wioślarstwo
- Izabela Dylewska – kajakarstwo
- Małgorzata Książkiewicz – strzelectwo
- Waldemar Malak – podnoszenie ciężarów
- Artur Partyka – skok wzwyż
- Sergiusz Wołczaniecki – podnoszenie ciężarów
- Dariusz Białkowski, Grzegorz Kotowicz – kajakarstwo
- Michał Cieślak, Wojciech Jankowski, Maciej Łasicki, Jacek Streich, Tomasz Tomiak – wioślarstwo
- Piotr Kiełpikowski, Adam Krzesiński, Cezary Siess, Ryszard Sobczak, Marian Sypniewski – szermierka
Polska z trzema złotymi, sześcioma srebrnymi i dziesięcioma brązowymi medalami zajęła 19. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
ATLANTA 1996
Dla ekipy polskiej igrzyska w Atlancie rozpoczęły się cudownie. Pierwszy przyznany w ich trakcie złoty medal trafił do strzelającej z karabinka sportowego Polki Renaty Mauer. A niemal zaraz potem rozpoczęła się niebywała seria sukcesów naszych zapaśników stylu klasycznego: Włodzimierza Zawadzkiego w wadze do 62 kg, Ryszarda Wolnego w wadze do 68 kg i niezawodnego Andrzeja Wrońskiego, który wygrał kategorię do 100 kg.
Podsumowanie występów Polaków w Atlancie okiem Włodzimierza Szaranowicza:
Niewiele brakowało, by do "złotej kompanii" dołączył Jacek Fafiński, ale musiał zadowolić się srebrem.Złota pule uzupełnili judoka Paweł Nastula, żeglarz Mateusz Kusznierewicz i w chodzie na 50 km Robert Korzeniowski, któremu sędziowie wreszcie pozwolili udowodnić jego wyższość na rywalami. Artur Partyka przeniósł się o jeden stopień podium wyżej, do brązu z Barcelony dodał srebro.
Polacy zanotowali wielki skok w w klasyfikacji medalowej porównaniu z Barceloną, gdzie sklasyfikowano nasz zespół na miejscu 19.
Walka Pawła Nastuli o złoty medal:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote [list]
- Andrzej Cofalik – podnoszenie ciężarów – kategoria do 83 kg
- Piotr Markiewicz – kajakarstwo – jedynka 500m
- Renata Mauer – strzelectwo – karabin małokalibrowy trzy postawy 50 m kobiet
- Józef Tracz – zapasy – kategoria do 74 kg
- Iwona Dzięcioł, Katarzyna Klata, Joanna Nowicka – łucznictwo – turniej drużynowy
Polska z siedmioma złotymi, pięcioma srebrnymi i pięcioma brązowymi medalami zajęła 11. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
SYDNEY 2000
Lekkoatletyka okazała się "medalowym pociągiem" reprezentacji Polski. A to za sprawą fantastycznie dysponowanego Roberta Korzeniowskiego. Nasz chodziarz przygotowujący się do startu na swym koronnym dystansie 50 km, "na rozgrzewkę" wystartował na 20 km i... wygrał. A potem sięgnął po drugie złoto na "pięćdziesiątkę". Znakomicie spisała się też para młociarzy, 18-letnia Kamila Skolimowska i Szymon Ziółkowski. Kamila jako jedyna przekroczyła granicę 70 metrów (71,16), zaś Szymon 80 (80,04) i to wystarczyło na dwa złote krążki.
W wioślarstwie czekała nas radosna niespodzianka w postaci zwycięstwa Roberta Sycza i Tadeusza Kucharskiego w dwójkach podwójnych wagi lekkiej. Jeszcze jedno złoto zdobyła niezawodna Renata Mauer - Różańska, która triumfowała w konkurencji karabinka sportowego (w trzech pozycjach).
Pasjonująca walka Sycza i Kucharskiego o złoto:
Nieźle spisali się kajakarze, srebro i dwa razy brąz, dobrą opinię szermierzy obroniły srebrnym medalem florecistki. W Sydney spotkały nas jednak nie tylko miłe zaskoczenia. Kompletnie zawiedli - tak świetni w Atlancie - zapaśnicy, z piątki typowanych do medali judoków, czworo odpadło w I rundzie eliminacji. W ciężarach "pewniacy" Agata Wróbel i Szymon Kołecki zdobyli srebrne medale, przed startem liczono na złote. Poniżej oczekiwań wypadł Mateusz Kusznierewicz, nie obronił złota z Atlanty w klasie Finn.Licząca 191 osób (132 mężczyzn i 59 kobiet) ekipa polska zdobyła 14 medali: 6 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe. W porównaniu z Atlantą oznaczało to lekki regres, 14. pozycję w rankingu medalowym państw.
Walka Leszka Blanika o olimpijski medal:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote [list]
- Szymon Kołecki - podnoszenie ciężarów
- Agata Wróbel - podnoszenie ciężarów
- Paweł Baraszkiewicz, Daniel Jędraszko - kajakarstwo
- Krzysztof Kołomański, Michał Staniszewski - kajakarstwo górskie
- Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka, Barbara Wolnicka - szermierka
Brązowe
- Leszek Blanik - gimnastyka
- Aneta Pastuszka, Beata Sokołowska-Kulesza - kajakarstwo
- Dariusz Białkowski, Grzegorz Kotowicz, Adam Seroczyński, Marek Witkowski - kajakarstwo
Polska z sześcioma złotymi, pięcioma srebrnymi i trzeba brązowymi medalami zajęła 14. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.
ATENY 2004
Pływalnia była miejscem największego, podczas XXVIII Igrzysk, triumfu polskiego sportowca - Otylia Jędrzejczak dostarczyła niezapomnianych emocji zdobywając 3 medale (1 złoty, 2 srebrne). Był to najlepszy występ polskiego pływaka w historii igrzysk.
Złoty medal Roberta Sycza i Tomasza Kucharskiego:
Polska 202-osobowa drużyna nie zaliczy jednak ateńskich igrzysk do udanych. Zaledwie 10 zdobytych medali (3 złote, 2 srebrne i 5 brązowych) to najsłabszy wynik od igrzysk w Melbourne w 1956 roku. Klasę potwierdziły jedynie gwiazdy polskiego sportu. Oprócz wspomnianych Jędrzejczak i Korzeniowskiego po tytuły mistrzów olimpijskich sięgnęli wioślarze Robert Sycz i Tomasz Kucharski. Nie zawiedli zdobywcy brązowych medali: florecistka Sylwia Gruchała, sztangistka Agata Wróbel, kajakarki Aneta Pastuszka i Beata Sokołowska-Kulesza oraz żeglarz Mateusz Kusznierewicz. Jedyną medalową niespodzianką był brązowy medal Anny Rogowskiej w skoku o tyczce.
Otylia Jędrzejczak zdobywa złoto na 200 m st. motylkowym:
Ateny będziemy pamiętać również jako igrzyska walki z dopingiem. Po raz pierwszy w historii letnich igrzysk odebrano 4 złote medale za doping. Wielu sportowców zrezygnowało z udziału w igrzyskach pod różnymi pretekstami. W sumie na 3000 testów antydopingowych, 25 okazało się pozytywnych.
Finisz chodu Roberta Korzeniowskiego na 50 km:
Medale zdobyte przez Polaków
Złote
- Otylia Jędrzejczak - pływanie - 200m motylkiem (18 sierpnia)
- Tomasz Kucharski i Robert Sycz - wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej (22 sierpnia)
- Robert Korzeniowski - lekkoatletyka - chód na 50km (27 sierpnia)
Srebrne
- Otylia Jędrzejczak - pływanie - 100m motylkiem (15 sierpnia)
- Otylia Jędrzejczak - pływanie - 400m stylem dowolnym (15 sierpnia)
Brązowe
- Sylwia Gruchała - floret - indywidualnie (18 sierpnia)
- Mateusz Kusznierewicz - żeglarstwo - klasa Finn (21 sierpnia)
- Agata Wróbel - podnoszenie ciężarów - +75kg (21 sierpnia)
- Anna Rogowska - lekkoatletyka - skok o tyczce (24 sierpnia)
- Aneta Pastuszka i Beata Sokołowska-Kulesza - kajakarstwo - dwójka 500m (28 sierpnia)
Polska z dwoma złotymi, trzeba srebrnymi i pięcioma brązowymi medalami zajęła 23. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.