Gwiazdy igrzysk: Michael Phelps

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Michael Phelps to już teraz jedno z największych nazwisk w historii sportu. Osiągnięcia amerykańskiego pływaka budzą szacunek i niedowierzanie, a ich pobicie będzie niezwykle trudne.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 8

Phelps przygodę z basenem zaczął w wieku 7 lat, tuz po tym, kiedy zdiagnozowano u niego ADHD. 3 lata później pod swoje skrzydła wziął go Bob Bowman. Dzięki jego treningom pływak pojechał na igrzyska w Sydney. Jako najmłodszy członek swojej reprezentacji zajął piąta lokatę, a kilka miesięcy później ustanowił rekord świata stylem motylkowym na dystansie 200 metrów.

2
/ 8

Przez następne lata Phelps czynił ogromne postępy, czego dowodem było m.in. 5 złotych medali mistrzostw świata. W Barcelonie na 200 metrów stylem zmiennym zdołał pokonać samego Ian'a Thorpe'a. Do czasu igrzysk w Atenach ustanowił w sumie 4 rekordy świata.

3
/ 8

W Grecji Amerykanin wywalczył 8 medali, w tym 4 złote w konkurencjach indywidualnych. Z kolejnych dwóch mistrzostw świata w Montrealu i Melbourne przywiózł w sumie 12 krążków z najcenniejszego kruszcu i do Pekinu udawał się, aby dokonać rzeczy historycznej, jaką byłoby zdobycie ośmiu tytułów mistrzowskich.

4
/ 8

W Chinach Phelps pływał jak idealnie wyregulowana maszyna. Dystansował rywali w zawodach indywidualnych i sztafetach. W końcu udało mu się zawiesić na szyi 8 złotych medali, co pozwoliło pobić rekord Marka Spitza, a także wyśrubować rekord 14 złotych medali olimpijskich. Amerykanin przeszedł tym samym do historii, a wszyscy dookoła zastanawiali się nad źródłami jego fenomenu.

5
/ 8

W kolejnych latach pływak nie dominował już tak nad rywalami, ale 8 medali i 2 rekordy świata przywiezione z mistrzostw w Rzymie i Szanghaju robiło wrażenie. W Londynie Phelps stanął przed szansą zostania najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w historii. Aby tego dokonać, musiał zdobyć 3 medale.

6
/ 8

Pierwszy z jego finałów zakończył się porażką, jednak w kolejnych trzech wywalczył medale: złoto w sztafecie 4x200 stylem dowolnym, srebro w sztafecie na dystansie o połowę krótszym, oraz srebro w rywalizacji na 200 metrów motylkiem. Ten ostatni wynik był jednak dla niego porażką. Chad le Clos, wyprzedzając Phelpsa o 0,05 sekundy, pozbawił amerykańskiego pływaka innego historycznego wyczynu, jakim byłoby wygranie tej samej dyscypliny 3 igrzyska z rzędu.

7
/ 8

Na czym polega fenomen zawodnika? Kluczowa jest jego budowa. Choć ma 193cm wzrostu, to jego tors wygląda jak u osoby mającej 203cm, a nogi jak u mężczyzny mierzącego 182cm. Ta dysproporcja znacznie ułatwia ułożenie ciała w wodzie. Ogromne znaczenie ma również rozpiętość ramion (ponad 2 metry!), a także rozmiar jego dłoni i stóp. "Płetwy" o rozmiarze 48.5 znacznie ułatwiają mu pływanie. Nie bez znaczenia jest również fizjologia. Phelps jest podobno w stanie zregenerować się w ciągu 20-25 minut, a jego serce pompuje ilości krwi nieosiągalne dla zwykłego śmiertelnika.

8
/ 8

Niezależnie od tego ile medali zdobędzie w Londynie Phelps, o jego osiągnięciach mówić będzie się przez dekady. Jak każdy człowiek nie ustrzegł się błędów (był m.in. zawieszony na 3 miesiące za palenie marihuany), jednak sukcesy przesłaniają wszystkie ciemne strony jego życiorysu. Rekord Larysy Łatyniny, która wywalczyła 18 medali igrzysk olimpijskich, przetrwał 48 lat. Jak długo na szczycie będzie Amerykanin?

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
duszyczka
1.08.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Phelps to jest wielka postać jeśli chodzi o sport, ale także kontrowersyjna jesli chodzi o zycie prywatne. Nic jednak nie odbierze mu tych zdobytych medali i światowej sławy. Ostatni rekordowy Czytaj całość