W tym artykule dowiesz się o:
[tag=1378]
Anna Rogowska[/tag] na świat przyszła 21 maja 1981 roku w Gdyni. Od dziecka miała smykałkę do uprawiania sportu. Próbowała startu w wielu konkurencjach, lecz w końcu jej wybór padł na skok o tyczce. Wybór okazał się jak najbardziej trafny, bowiem od wielu lat Rogowska należy do ścisłej światowej czołówki w tej konkurencji. Obecnie jest zawodniczką SKLA Sopot, a jej trenerem jest Jacek Troliński, który prywatnie jest mężem polskiej tyczkarki.
Rogowska jest rekordzistą Polski w skoku o tyczce zarówno w hali, jak i na stadionie. Jej wynik - 4,85 m - jest czwartym rezultatem w historii skoku o tyczce kobiet. Wynik ten Polka urodzona w Gdyni zawodniczka osiągnęła 6 marca 2011 roku w Paryżu. Jedynie o dwa centymetry gorszy jest rekord Rogowskiej na stadionie, który ma już blisko 7 lat.
W 2009 roku Rogowska osiągnęła swój największy indywidualny sukces. Podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Berlinie zdobyła mistrzostwo świata. Rogowska dającą złoty medal wysokość 4,75 m zaliczyła już w pierwszej próbie. Spełniła wtedy swoje największe marzenie: usłyszała Mazurek Dąbrowskiego zagrany specjalnie dla niej. Pokonała wtedy legendarną Jelenę Isinbajewą, która nie zaliczyła żadnej wysokości.
Polka ma na swoim koncie jeden olimpijski medal. Rogowska zdobyła go podczas igrzysk olimpijskich w Atenach, gdzie zajęła 3. miejsce. Cztery lata później w Pekinie 31-letnia tyczkarka była dopiero dziesiąta. Takie samo miejsce Rogowska zajęła w ubiegłorocznych mistrzostwach globu w koreańskim Daegu.
Dla Rogowskiej start w Londynie będzie trzecim w igrzyskach olimpijskich. Polka wielokrotnie pokazywała, że stać ją na dobre rezultaty i od wielu lat utrzymuje się w światowej czołówce rywalizacji w skoku o tyczce. Czy podobnie będzie w Londynie? To miasto jest szczęśliwe dla Rogowskiej, bowiem to właśnie tutaj po raz pierwszy pokonała ona Isinbajewą.