Najwyższe w historii miejsce polskiej pary tanecznej w ME. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew na 5. miejscu

Polska para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęła piąte miejsce na mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym w Mińsku.

Piotr Ziemka
Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev
To najwyższa w historii pozycja polskiej pary tanecznej podczas mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym. Dotychczasowym polskim rekordem były siódme lokaty. W 1976 roku taki wynik osiągnęła para Teresa Weyna i Piotr Bojańczyk. 24 lata później na tej pozycji zostali sklasyfikowani Sylwia Nowak-Trębacka i Sebastian Kolasiński.

Po piątkowych tańcach rytmicznych Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev zajmowali czwartą lokatę z dorobkiem 72,87 punktu. Przed podopiecznymi Sylwii Nowak-Trębackiej znajdowali się: Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (84,79), Aleksandra Stiepanowa / Iwan Bukin (81,37) oraz Charlene Guignard / Marco Fabbri (79,05).

W sobotnich tańcach dowolnych polską parę wyprzedzili Wiktoria Sinicyna i Nikita Kacapałow. Papadakis oraz Cizeron utrzymali prowadzenie. Wygrali mistrzostwa Europy piąty rok z rzędu.

6. Fear / Gibson Wielka Brytania 182,05

Kaliszek i Spodyriew podczas ME 2017 uplasowali się na ósmej pozycji, a rok później - na dziesiątej.

W sobotę wyłoniono wcześniej medalistów wśród solistów. Po raz siódmy z rzędu złoty medal europejskiego czempionatu zdobył Hiszpan Javier Fernandez. Drugie miejsce zajął Aleksander Samarin, a trzecie - Matteo Rizzo.

W rywalizacji solistek dublet Rosjanek. Wygrała Sofia Samodurowa, a na drugim stopniu podium stanęła Alina Zagitowa. Brąz otrzymała Finka Viveca Lindfors.

W czołowej trójce par sportowych znalazły się następujące duety: Vanessa James / Morgan Cipres, Jewgienija Tarasowa / Władimir Morozow, a także Aleksandra Bojkowa / Dmitrij Kozłowski.

Czy para Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriew będzie w czołowej dziesiątce mistrzostw świata w 2019 roku?