Nie żyje legenda sportu, 37-krotna mistrzyni Polski

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / STANISLAW BIELSKI / Na zdjęciu: Helena Pilejczyk
Newspix / STANISLAW BIELSKI / Na zdjęciu: Helena Pilejczyk
zdjęcie autora artykułu

W wieku 92 lat zmarła Helena Pilejczyk. To jedna z legend polskiego sportu. Podczas igrzysk olimpijskich w Squaw Valley 1960 sięgnęła po brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim.

W tym artykule dowiesz się o:

Informację o śmierci polskiej medalistki olimpijskiej przekazał Express Elbląg, a w mediach społecznościowych potwierdził ją Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Helena Pilejczyk większość życia spędziła w Elblągu. Była honorową obywatelką tego miasta.

Była jedną z najwybitniejszych łyżwiarek szybkich w historii Polski. W 1960 roku sięgnęła po brązowy medal igrzysk olimpijskich w Squaw Valley na dystansie 1500 metrów. Wcześniej startowała w wyścigach na 500 metrów (12. miejsce) i 1000 metrów (5. lokata).

W dorobku miała także aż 37 tytułów mistrzyni Polski oraz czterdzieści ustanowionych rekordów Polski. Została wyróżniona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Lecha Kaczyńskiego.

Po zakończeniu sportowej kariery była nauczycielką i trenerką. Nadal startowała w zawodach dla weteranów. Ostatecznie panczeny na kołku odwiesiła w wieku 75 lat. Jak poinformowały lokalne media, w ostatnim czasie Pilejczyk chorowała. Zmarła w wieku 92 lat. Była najstarszą żyjącą polską medalistką olimpijską.

Czytaj także: Tragedia na meczu. Nie żyje 61-latek "Nie potrafili się dogadać". Małysz o zmianie w polskich skokach

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (4)
avatar
mariolondyn
13.11.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ciekawe czy pani Ryś Ferenc sie wypowie .  
avatar
Waldek Ciesiołkiewicz
12.11.2023
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Prawdziwa Dama.  Niech spoczywa w spokoju.  
avatar
Marek nn
12.11.2023
Zgłoś do moderacji
0
4
Odpowiedz
Dziwne, że umierają w wieku 92 lat?