KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Ostatnie wyzwanie polskich panczenistów

Polscy łyżwiarze szybcy kończą sezon. Przed Biało-Czerwonymi ostatnie wyzwanie tej zimy. Jan Szymański i Artur Waś będą walczyć w Erfurcie o miejsca na podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Obaj mają za sobą dobry sezon. Zarówno Szymański, jak i Waś zajmowali miejsca na podium podczas pucharowych zawodów. Wysokiej formy nie udało się przypieczętować podczas mistrzostw świata. Biało-Czerwoni z Heerenveen wrócili bez medali, przyszłość przed naszymi panczenistami stoi jednak otworem.
Waś w najbliższy weekend zamknie najlepszy sezon w swojej sportowej karierze. Dwa złote i trzy srebrne medale zawodów PŚ na dystansie 500 metrów to wyniki, których wielu mogłoby mu pozazdrościć. O podium w całym cyklu będzie jednak musiał walczyć do ostatniego startu. Absencja podczas pucharowych weekendów w Obihiro i Seulu sprawiła, że w tej chwili Polak do trzeciego miejsca traci dwadzieścia trzy punkty. W Erfurcie do zdobycia jest trzysta. Szymański pucharowe zawody na dystansie 1500 metrów wygrał w grudniu dwukrotnie. Wpadka i dyskwalifikacja podczas zawodów w Hamar sprawiła jednak, że Polak nie tylko stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ, ale spadł w niej nawet na trzecie miejsce i ma minimalną przewagę nad... szóstym Shanim Davisem. Atak na pierwszą lokatę wydaje się być poza zasięgiem, wyzwaniem będzie obrona podium.

W rywalizację o czołowe pozycje na jego spróbują wmieszać się Konrad Niedźwiedzki oraz Zbigniew Bródka. Ten pierwszy jest od lat najrówniejszym polskim zawodnikiem. W dwudziestu ostatnich startach swojej koronnej konkurencji tylko dwukrotnie wypadał z czołowej "dziesiątki". Kilka razy od podium dzielił go ułamki sekund. - Na najlepszą trójkę jeszcze przyjdzie czas - mówi ze spokojem.

Indywidualnego medalu w tym sezonie nie sięgnął jeszcze Bródka. Ze szczytem formy trafił, podczas lutowych mistrzostw świata wykręcając najlepszy wynik w sezonie. Do najlepszych trochę mu jednak zabrakło. Sezon był dla niego trudny. Zwariowane przygotowania w cieniu olimpijskiego medalu. Później problemy z pachwiną. Zrobił, co mógł.

W Erfucie, obok panów, wystartuje też Luiza Złotkowska. Nasza zawodniczka ma za sobą niezłe miesiące. Na 1500 metrów w czołowej "dziesiątce" zabrakło jej tylko raz. Podium w klasyfikacji generalnej PŚ - wspólnie z Katarzyną Woźniak i Aleksandrą Goss - sięgnęła w drużynie. Podobnym grupowym wynikiem mogą pochwalić się panowie. Ostatnie miesiące potwierdziły, że Biało-Czerwoni są w światowej czołówce. Teraz czas godnie sezon podsumować.

Młode gwiazdy panczenów jeździły na Stegnach. Teraz czas na dach

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (4)
 • yes Zgłoś komentarz
  W myśl powiedzenia o apetycie rosnącym w miarę jedzenia myślałem po ZIO, że w tym sezonie będzie kontynuacja sukcesów. Trzeba poczekać.
  • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
   Po złotym medalu Zbyszka Bródki w Soczi nastał najlepszy chyba w historii sezon polskich panczenistów - co prawda bez medali na MŚ, za to z wieloma zwycięstwami i miejscami na podium w PŚ
   Czytaj całość
   - byłoby dobrze zakończyć tak piękny sezon mocnym akcentem i zająć miejsca na podium w klasyfikacji generalnej PŚ - Panie i Panowie panczeniści, do boju!
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×