Łyżwiarstwo szybkie. Artur Nogal czwarty w mistrzostwach Europy na 500 metrów

Artur Nogal zajął czwarte miejsce w rywalizacji na 500 metrów podczas mistrzostw Europy Heerenveen 2020 w łyżwiarstwie szybkim. W czołowej ósemce wśród kobiet zostały sklasyfikowane Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik.

Piotr Ziemka
Artur Nogal Newspix / Rafal Oleksiewicz / Na zdjęciu: Artur Nogal
Artur Nogal poprawił rekord życiowy o setną sekundy - z 34.69 na 34.68 i objął prowadzenie. Po 29-letnim Polaku wystąpiło jeszcze sześciu zawodników. W następnej parze Dai Dai Ntab uzyskał 34.47, a Rusłan Muraszow 34.59. W przedostatnim wyścigu wolniej od Nogala pojechali Kai Verbij (34.91) i Haavard Lorentzen (35 sekund). Polak przed ostatnim pojedynkiem zajmował trzecią lokatę. Ostatecznie znalazł się tuż za podium. Najlepszy okazał się Paweł Kuliżnikow (33.61). Trzynasty był Piotr Michalski (35.35), a czternasty - Damian Żurek (35.58).

W poprzednich mistrzostwach Europy Nogal zajął ósmą lokatę, a Kuliżnikow - trzecią. Po zmaganiach na 500 metrów pożegnano Michela Muldera. Mistrz olimpijski z 2014 roku zakończył karierę.

Kaja Ziomek i Artur Nogal ze złotymi medalami mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim

Na siódmej pozycji w rywalizacji kobiet została sklasyfikowana Kaja Ziomek (38.46). Ósma była Andżelika Wójcik (38.78 - rekord życiowy). Zwyciężyła Olga Fatkulina (37.40). Na drugim stopniu podium stanęła mistrzyni Europy z 2018 roku - Vanessa Herzog (37.49). Brązowy medal otrzymała Angelina Golikowa (37.50).

Czwarte miejsce Polek w Nagano

Szesnasty czas w zmaganiach na 3 kilometry miała Magdalena Czyszczoń. W czołowej trójce znalazły się: Esmee Visser, Natalia Woronina i Francesca Lollobrigida.

Dublet w rywalizacji na 5 km ustrzelili Holendrzy - triumfował Patrick Roest, srebro zdobył Sven Kramer. Trzeci był Rosjanin Denis Juskow, a czwarty - kolejny z gospodarzy, Jorrit Bergsma. Na szesnastej pozycji został sklasyfikowany Szymon Palka.

Czy Polki zdobędą w niedzielę medal mistrzostw Europy 2020 w wyścigu drużynowym?