Wspaniały początek mistrzostw Europy w Heerenveen! Złote medale dla Polek!

Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek i Karolina Bosiek zdobyły złote medale w sprincie drużynowym - pierwszej konkurencji mistrzostw Europy Heerenveen 2022 w łyżwiarstwie szybkim.

PZ
Andżelika Wójcik Materiały prasowe / PZŁS/Rafał Oleksiewicz / Na zdjęciu: Andżelika Wójcik
20 listopada reprezentacja Polski wygrała sprint drużynowy podczas zawodów Pucharu Świata w Stavanger. W porównaniu do zmagań w Norwegii, w składzie nastąpiła jedna zmiana. Cały dystans trzech okrążeń przejechała tym razem Karolina Bosiek. Czterokrotna medalistka mistrzostw świata juniorek 2019 zastąpiła skierowaną na kwarantannę Natalię Czerwonkę, która miała kontakt z zakażoną koronawirusem Natalią Jabrzyk.

Z Czerwonką w zestawieniu Polska stanęła na trzecim stopniu podium mistrzostw Europy oraz czempionatu globu 2020. Bosiek również jednak już występowała w tej konkurencji - w grudniu 2019 roku Polki z nią na trzeciej zmianie były w czołowej trójce Pucharu Świata w Nur-Sułtanie.

Jedną pętlę zaliczyła Andżelika Wójcik, a po dwóch rundach swój występ zakończyła Kaja Ziomek. Polki wygrały zdecydowanie - Bosiek na mecie miała czas 1:27.265 - i ze złotymi medalami, z najwyższego stopnia podium w Heerenveen wysłuchały Mazurka Dąbrowskiego.

Sklasyfikowanym na drugim miejscu Białorusinkom zmierzono 1:31.183. Brązowe medale otrzymały Norweżki (1:31.438), które rywalizowały w parze z Polkami. Czwartą lokatę zajęły Niemki (1:32.293).

W sprincie zespołowym nie wzięły udziału pierwotnie zgłoszone do rywalizacji gospodynie, Holenderki, a także przebywające na kwarantannie Rosjanki. Warto dodać, że Biało-Czerwone okazały się lepsze również od tych reprezentacji podczas Pucharu Świata w Stavanger. W sobotę Ziomek i Wójcik zaprezentują się w konkurencji 500 metrów. Na ten dzień zaplanowano też sprint drużynowy mężczyzn.

Czwartą pozycję w wyścigu drużynowym panów na 8 okrążeń zajęli: Szymon Palka, Marcin Bachanek i Artur Janicki (3:47.895). Wygrali Holendrzy: Sven Kramer, Marcel Bosker i Patrick Roest (3:37.975). Srebrne krążki zdobyli Norwegowie (3:38.920), brązowe zaś - Włosi (3:43.416). Za Polakami znaleźli się Białorusini (3:50.218).

Rekord toru Thialf na dystansie trzech kilometrów ustanowiła Irene Schouten - 3:56.623. Czas poniżej czterech minut osiągnęła też inna z "Pomarańczowych" - Antoinette de Jong (3:59.796). Na trzecim stopniu podium stanęła Francesca Lollobrigida (4:00.615). Siódmy wynik miała Claudia Pechstein (4:11.601) - 22 lutego 2022 roku Niemka będzie obchodziła 50. urodziny. Dwunasta była Magdalena Czyszczoń (4:17.157).

Konkurencję 1000 metrów zdominowali Holendrzy. Gospodarze zajęli całe podium: Thomas Krol uzyskał 1:07.776, Kjeld Nuis 1:07.867, Kai Verbij 1:07.948. Szósty rezultat miał Piotr Michalski (1:08.736), czternasty Damian Żurek (1:09.663), osiemnasty Artur Nogal (1:11.035).

Czy Andżelika Wójcik zdobędzie medal mistrzostw Europy 2022 w rywalizacji na 500 metrów?