Najmłodsi biegacze świata. Pokonują bez trudu wiele kilometrów. I dorosłych

Michał Fabian

Keelan Glass

6-latka z Abilene w Teksasie pokonała - w październiku 2013 r. - półmaraton (21,097 km). Mowa o Showdown Half Marathon w Fairview. Zagraniczne media informują, że była wówczas najmłodszą dziewczynką, która ukończyła zawody na tym dystansie.

Keelan od najmłodszych lat miała styczność ze sportem. Uprawiają go jej rodzice. Gdy szykowali się do startu w triathlonie, zabierali ją na treningi. Pchali ją w wózku, później jeździła obok nich na rowerze. Aż w końcu pozwolili jej biegać z nimi.

Podczas półmaratonu dziewczynce towarzyszyła mama Tracy. - Dotarliśmy do szóstej mili. Zapytałam ją: "Jak się czujesz?". Odpowiedziała: "Wspaniale". Tak samo było po ósmej mili. Biegliśmy więc jej tempem - relacjonowała.
Po minięciu tabliczki z napisem "10 mil" (nieco ponad 16 km) Glass nieco osłabła. Resztę trasy pokonywała marszobiegiem. Na mecie zameldowała się z wynikiem 2:47:30.

Keelan zapowiedziała, że chce pokonać maraton, gdy ukończy 10 lat. - Nie jestem pewna, czy to dobry pomysł. Będziemy musieli zrobić więcej badań, zanim to się wydarzy - powiedziała Tracy, matka dziewczynki. Już przed półmaratonem konsultowała się z ortopedą, który wyraził zgodę na start jej córeczki.