W niedzielę po raz pierwszy w naszym kraju odbędą się także Mistrzostwa Świata Głuchych w Maratonie.
Najważniejsza impreza biegowa w kraju
Maraton Warszawski to najważniejsza impreza biegowa w Polsce, a jednocześnie prawdopodobnie najstarszy bieg na tym dystansie na świecie, który odbywa się rokrocznie od 1979 roku. Wydarzenie to także świetna promocja biegania nad Wisłą - za sprawą tej imprezy Warszawę rokrocznie odwiedzają setki biegaczy z najdalszych zakątków świata. W tym roku przed organizatorami nie lada wyzwanie, ponieważ jednego dnia pobiegną również zawodnicy startujący w 15. Półmaratonie Warszawskim. Łącznie na oba niedzielne biegi zapisało się już 10 tysięcy uczestników!
"W tym roku znowu pokażemy, że jesteśmy niezwyciężeni. Ze względu na to, że jednocześnie organizujemy półmaraton zaległy z ubiegłego roku, to będzie chyba najtrudniejsza impreza w historii. Podejrzewam, że w związku z sytuacją pandemiczną za kilka tygodni taka impreza mogłaby nie dojść do skutku. Wiemy, że wystartują byli triumfatorzy Maratonu Warszawskiego - ubiegłoroczna Dominika Stelmach-Stawczyk i najlepszy w 2013 roku Yared Shegumo. O zwycięstwo wśród Panów powalczyć może m.in. Kenijczyk Boniface Nduva" - mówi dyrektor biegu, Marek Tronina.
Jednak tego dnia każdy, kto zechce poczuć atmosferę wielkiego biegowego święta znajdzie coś dla siebie. To za sprawą biegów towarzyszących 43. Maratonowi Warszawskiemu – Bridgestone Sztafecie Maratońskiej oraz New Balance Biegowi na Piątkę. Warszawa będzie także po raz pierwszy gościła zawodników i zawodniczki - członków Międzynarodowej Federacji Sportu Głuchych (IDSF), w ramach Mistrzostw Świata Głuchych. Nasz kraj reprezentować będzie sześcioro zawodników: aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy Tomasz Gawroński, Tomasz Pick, Rafał Nowak oraz Małgorzata Mejka, Agata Kosztowny i Monika Nowak.
Kibicujmy biegaczom na trasie!
Start 43. Maratonu Warszawskiego nastąpi 26 września z ul. Konwiktorskiej przy stadionie Polonii. Start będzie przebiegał falowo w 4 turach: godz. 8:00 (start główny), 8:15, 8:30, 8:45. Tego samego dnia odbędzie się 15. Półmaraton Warszawski, którego start nastąpi o godzinie 12:00 z ul. Moliera. Zawodników połączy wspólna meta zlokalizowana w Multimedialnym Parku Fontann.
"Na trasie biegu będą zorganizowane punkty kibicowania z muzyką oraz strefami kibica. Zachęcam, żeby zachowując zdrowy rozsądek wyjść na trasę i pomóc biegaczom, dla których jest to bezcenne wsparcie w drodze po ich sportowe marzenia" – dodaje Marek Tronina.
[b]Zmiany w organizacji ruchu
[/b]
Organizatorzy 43. Maratonu Warszawskiego proszą, aby przygotować się na występujące utrudnienia w ruchu kołowym na szlaku trasy biegu. Organizatorzy sugerują także, by mieszkańcy przemieszczali się w tym dniu liniami metra.
Zmiany w komunikacji miejskiej dostępne są na stronie ZTM: https://www.wtp.waw.pl/newsy/2021/09/22/maratonczycy-na-warszawskich-ulicach/ oraz w Informatorze Drogowym Maratonu Warszawskiego https://maratonwarszawski.com/DROGOWY/
Najważniejsze informacje dotyczące 43. Maratonu oraz 15. Półmaratonu Warszawskiego oraz biegów towarzyszących, znajdują się na stronach: www.maratonwarszawski.com oraz www.polmaratonwarszawski.com.
***
Fundacja "Maraton Warszawski" została założona w 2003 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.