Czerwiec 2010 roku. San Jose. Gala federacji Strikeforce. Fedor Emelianenko, legendarny zawodnik MMA z Rosji, niepokonany od ponad 9 lat (w 28 pojedynkach z rzędu), staje do walki z Fabricio Werdumem z Brazylii. Kibice spodziewają się łatwej przeprawy "Ostatniego Cesarza", zgodnie oceniają, że Werdum jest bez szans.
Początek walki tylko potwierdza ten scenariusz. Fedor mocnym ciosem przewraca rywala, rzuca się na niego, szybko chce zakończyć sprawę. I to go zgubiło! "Vai Cavalo" - w wolnym tłumaczeniu "Jedziesz, Koniu"; taki przydomek nosi Brazylijczyk - stosuje technikę o nazwie "trójkąt nogami". Zakłada dźwignię na staw łokciowy, Rosjanin jeszcze próbuje się wyrwać, ale musi skapitulować. Po 69 sekundach poddaje walkę. Kibicom i ekspertom opadają szczęki. To jedna z największych niespodzianek w historii MMA.
[ad=rectangle]
Znowu zastawił pułapkę
Czerwiec 2015. Mexico City. Gala UFC. Cain Velasquez, uznawany za najlepszego na świecie zawodnika wagi ciężkiej, powraca do oktagonu po 20-miesięcznej przerwie (spowodowanej kontuzjami). Broni tytułu mistrza UFC. Podczas jego nieobecności federacja wprowadziła tytuł "interim" (tymczasowy mistrz), który zdobył Fabricio Werdum. Jednak Brazylijczyk stawiany jest w roli "underdoga". Przez wielu traktowany jest jak "mistrz drugiej kategorii", bez należytego szacunku.
Velasquez - Amerykanin pochodzenia meksykańskiego - walczy przed własną publicznością, wspiera go 20 tysięcy kibiców. Fachowcy są przekonani, że szybko zmusi do kapitulacji Werduma. Uchodzi za silniejszego, wszechstronniejszego, wręcz niezniszczalnego. Brazylijczykowi ta rola odpowiada. Znów - podobnie jak w walce z Jemieljanienką - planuje zastawić pułapkę. Gdy Velasquez zaczyna odczuwać trudy walki, Werdum wie, że zbliża się jego moment. W trzeciej rundzie po ataku rywala zaciska pętlę wokół jego głowy. "Gilotyna" jest tak doskonała, że nie ma ucieczki z tej pozycji. Brazylijczyk zwycięża.
- Trenowałem tę "gilotynę" od dłuższego czasu, myślałem o niej w trakcie walki i wykonałem ją. Zacząłem się nawet śmiać, zanim on odklepał - mówił Werdum po walce.
"Znowu to zrobił!" - ekscytowały się zagraniczne media. Po raz drugi wojownik z Porto Alegre zszokował świat. 38-latek wdrapał się na sam szczyt, stając się nowym królem UFC.
Porażka na oczach dziewczyny
Jego kariera zaczęła się dość przypadkowo. 16 lat temu Fabricio wybrał się na plażę z dziewczyną i jej rodziną. Tam spotkali Marcosa, byłego chłopaka Larissy, który jednak wciąż chciał ją odzyskać. Marcos wyzwał Fabricio na pojedynek w jiu-jitsu. Werdum nie miał zielonego pojęcia, co to jest. - Lubię kobiety, a nie jiu-jitsu - odpowiedział. Niespodziewanie jednak Larissa zaczęła namawiać Fabricio, by podjął wyzwanie.
Niechętnie się zgodził. Nie miał szans. Marcos był instruktorem jiu-jitsu. Walka nie trwała nawet minuty. - Rywal chciał mnie ośmieszyć przed dziewczyną i jej rodziną - wspominał po latach Werdum.
Ta porażka go wkurzyła do tego stopnia, że nazajutrz zapukał do klubu prowadzonego przez Marcio Corletę i zapisał się na jiu-jitsu. Był rok 1999. Szybko zaczął odnosić sukcesy, w 2000 r. został mistrzem świata (wśród zawodników z "niebieskim pasem").
[nextpage]
Później "Vai Cavalo" przeniósł się do Hiszpanii, gdzie mieszkała jego matka. Chciał doskonalić jiu-jitsu, ale spotkało go rozczarowanie. W Europie ta dyscyplina nie była zbyt popularna. Znalazł wprawdzie jedną szkołę w Madrycie, ale długo do niej nie pochodził, bo... pokonał trenera, który wyzwał go na pojedynek. - Byłem po zwycięstwie w mistrzostwach świata, wiedziałem, że go upokorzę. Nigdy już tam nie wróciłem - mówi.
Pomogli mu judocy, którzy trenowali na Vicente Calderon (obiekcie Atletico Madryt). Gdy Brazylijczyk ćwiczył z nimi, trenerzy zauważyli, że Fabricio ma duże umiejętności w parterze. Zaczął prowadzić zajęcia z jiu-jitsu, na których w pewnym momencie pojawiało się nawet 200 osób. Ale tak naprawdę, żeby się utrzymać, Werdum musiał pracować jako murarz, operator wózka widłowego, pomagał budować sceny na telewizyjne show.
Rachunki do wyrównania
Z uprawiającego jiu-jitsu zawodnika "na dorobku" stał się z czasem gwiazdą MMA: bił się w PRIDE, UFC, Strikeforce, ponownie w UFC... Wciąż jednak wraca pamięcią do przegranej walki na plaży. - Dzięki Bogu oblałem tamten test. Bez tego nie byłbym tu, gdzie jestem - podkreśla.
Eksperci toczą zażarte spory, czy Werdum (jego rekord to 20 zwycięstw, 5 porażek i 1 remis) może być nazywany numerem 1 wszech czasów w wadze ciężkiej? Jedni bez wahania odpowiadają, że jak najbardziej, bo przecież pokonał Emelianenkę, Velasqueza, a także m.in. słynnego "Minotauro", Brazylijczyka Antônio Rodrigo Nogueirę.
- Pokonał wszystkie mityczne postaci wagi ciężkiej i teraz to on jest na szczycie świata - ocenia Rafael Cordeiro, trener Werduma.
Inni z kolei twierdzą, że "Vai Cavalo" musi jeszcze udowodnić wartość. Ma kilka rachunków do wyrównania. Przegrał m.in. z Juniorem dos Santosem (jedyna porażka przed czasem), Andriejem Arłowskim i Alistairem Overeemem. Zwłaszcza dwóch pierwszych - byli mistrzowie UFC - ostrzą sobie zęby na starcie o pas.
Da rewanż Cainowi?
Kibice chętnie zobaczyliby także rewanż Werduma z Velasquezem. Były mistrz po niespodziewanej porażce tłumaczył się błędami popełnionymi w przygotowaniach. Twierdził, że zbyt późno (14 dni przed walką) przyjechał do Mexico City, choć powinien pamiętać, że w mieście położonym na wysokości 2250 m n.p.m. nie można lekceważyć kwestii aklimatyzacji. Werdum był na miejscu już 35 dni przed pojedynkiem. Wiedział, co go czeka, bo w listopadzie 2014 r. walczył w tym mieście z Markiem Huntem (o wspomniany tytuł tymczasowego mistrza UFC wagi ciężkiej).
- To szukanie tanich wymówek - tak tłumaczenia Velasqueza skomentował Rafael Cordeiro, trener Brazylijczyka. - Wysokość nad poziomem morza była taka sama dla wszystkich. Na 10 walk z Velasquezem Werdum wygra 10. To najlepszy wojownik na planecie - dodał.
_______________________________________________________________________
Przypomnimy, że gale UFC polscy kibice mogą oglądać za darmo na kanale Extreme Sports Channel.
Dostępność stacji na platformach telewizyjnych:
- Cyfrowy Polsat - 18
- NC+ - 122
- UPC - 571 (419)
- Vectra - 221
- Toya - 445