Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

KSW 42: sensacja w Łodzi! Tomasz Narkun poddał Mameda Chalidowa!

Takiego przebiegu walki wieczoru nikt się nie spodziewał. Szczególnie, że Chalidow zdecydowanie lepiej ją rozpoczął. Można mówić o sensacji wszech czasów w KSW.
Maciej Szumowski
Maciej Szumowski
Tomasz Narkun WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Tomasz Narkun

To było wielkie starcie

To była jedna z najciekawszych walk w historii polskiego MMA. Mistrz wagi średniej, Mamed Chalidow, po dziewięciomiesięcznej przerwie powrócił do klatki KSW, aby zmierzyć się z mistrzem kategorii półciężkiej, Tomaszem Narkunem

Pierwsze informacje o potencjalnym starciu Chalidowa z Narkunem pojawiły się kilka dni po ostatniej gali KSW 41, która odbyła się 23 grudnia 2017 roku. Mistrz wagi półciężkiej na swoim Facebooku wyzwał na pojedynek posiadacza tytułu dywizji średniej. Temat szybko podchwycili właściciele federacji, którzy uznali, że warto zaryzykować. 

Stawką nie było żadne trofeum, bowiem pojedynek odbył się w umownej kategorii do 92 kilogramów. Tu konfrontacja toczyła się o coś więcej niż pas. Chodziło o prestiż i honor, tytuł najlepszego wojownika w kraju.

Dotychczas uchodzili za niezwyciężonych

Ostatnią walkę Mamed Chalidow stoczył 27 maja 2017 roku na PGE Narodowym. W głównym pojedynku hucznego KSW 39 pokonał jednogłośną decyzją sędziów innego mistrza, Borysa Mańkowskiego, przedłużając swoją efektowną serię zwycięstw.

Czeczen z polskim obywatelstwem przez lata świetnej kariery stał się ikoną mieszanych sztuk walki w Polsce, której przedstawiać zbytnio nie trzeba. Na tym etapie i poziomie sportowym interesują go tylko hitowe starcia za dobre pieniądze, z prestiżowymi przeciwnikami. 

Z kolei, Tomasz Narkun w federacji KSW zadebiutował w maju 2014 roku, poddając w pierwszej rundzie Charlesa Andrade. W kolejnej walce zawodnik ze Stargardu musiał jednak uznać wyższość rywala, przegrywając większościową decyzją z Goranem Reljicem.

W kolejnych starciach zachwycał coraz bardziej. Na KSW 31 poddał Karola Celińskiego, w kolejnym starciu zrewanżował się Goranowi Reljicowi, następnie ciosami rozprawiał się z Cassio de Oliveirą i Rameau Thierrym Sokoudjou, a w maju 2017 roku poddał Marcina Wójcika na sekundę przed końcem rundy.

Największa sensacja wszech czasów

Narkun rozpoczął bardzo agresywnie, wywierał dużą presję na Chalidowie. Obaj zawodnicy mocno uderzali, chcieli sprowokować się nawzajem. Kluczowe były kopnięcia. Szybko, bo po minucie pierwszej rundy trafił olsztynianin! I to dwukrotnie. Za każdym razem "Żyrafie" udawało się jednak przetrwać, jego szczęka wydawała się być nie do zniszczenia. Trzeci nokdaun również cudem wytrzymał. Narkun chciał się bić w parterze, Chalidow w stójce. W kickboxingu zawodnik Berkut Arrachionu był najgroźniejszy. Rundę pierwszą można było zapisać tylko na korzyść "średniego", ale "półciężkiemu" należały się słowa pochwały. Mało kto wytrzymałby tak mocne uderzenia.

Od początku drugiej odsłony widać było świetną dyspozycję starszego z zawodników. W klatce na chwilę pojawił się cutman, który musiał zobaczyć twarz reprezentanta Berserkers Team. Kopnięcia legendy imponowały. Było jednak zdecydowanie spokojniej niż we wcześniejszych pięciu minutach. Czeczen szukał w niektórych momentach coraz bardziej odważnych technik. Nic nie pozwoliło na zakończenie starcia przed czasem, ale na szczególne wyróżnienie zasługuje energiczna końcówka. 

Odważnie trzecią rundę rozpoczął "Żyrafa". Pokazał w klatce prawdziwą furię. Pod siatką rozbijał Mameda Chalidowa. Seria uderzeń pięściami i kolanami zrobiła wrażenie na Czeczenie. Walka przeszła do parteru, a tam Narkun poddał Chalidowa duszeniem trójkątnym! Tego nikt się nie spodziewał! Mało kto spodziewał się widoku odklepującego olsztynianina.

Co dalej?

Tego nie wie nikt. Tomasz Narkun zyskał prestiż, o którym wcześniej mógł tylko pomarzyć. Sam w wywiadzie po walce przyznał, że gdy jeszcze nie bił się zawodowo w MMA, to marzył o starciu z Chalidowem. Obiecał swojemu bratu, że kiedyś go pokona. Słowa dotrzymał. Przed "Żyrafą" kolejne świetne pojedynki.

Lata świetności Mameda Chalidowa przeszły do historii? To zbyt odważna teza. Pewne jest jednak, że Czeczen z polskim obywatelstwem to wciąż wielki zawodnik, ale powinien zastanowić się, co dalej z jego karierą. Ma już 38 lat i przed nim już tylko jej końcówka. Zasługuje na szacunek i status ikony tego sportu w Polsce, więc miejmy nadzieję, że zakończy karierę w wielkim stylu - jak prawdziwy mistrz. 

ZOBACZ WIDEO "Klatka po klatce": zobacz najlepsze poddania 2017 roku w KSW

Czy Mamed Chalidow powinien zakończyć karierę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (25):

Zobacz więcej komentarzy (12)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×