KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Karolina Kowalkiewicz popiera strajk kobiet. "Nie mogłabym spojrzeć w lustro, gdybym teraz siedziała cicho"

- Musimy głośno krzyczeć, czego chcemy. Jeżeli odpuścimy, zgodzimy się na zmianę prawa aborcyjnego, a rządzący pomyślą, że wszystko im wolno - apeluje Karolina Kowalkiewicz, czołowa polska zawodniczka MMA.
Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Karolina Kowalkiewicz Getty Images / Michael Reaves / Na zdjęciu: Karolina Kowalkiewicz

Grzegorz Wojnarowski, WP SportoweFakty: Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającej prawo aborcyjne pierwszy raz publicznie zabrałaś głos w sprawie, która budzi tak wielkie emocje. Dlaczego właśnie teraz?

Karolina Kowalkiewicz, zawodniczka MMA: Nie mogłabym spojrzeć w lustro, gdybym teraz siedziała cicho. Od paru dni chodzę po domu i nie mogę się uspokoić. W jednym momencie jestem wściekła, za chwilę chce mi się płakać, potem czuję bezradność, a jeszcze później wstyd za to, co dzieje się w moim kraju. Zostałyśmy pozbawione prawa do wyboru w sytuacji absolutnie ekstremalnej. Inni ludzie chcą decydować o naszych ciałach, o naszym życiu. To niedopuszczalne i oburzające. Wydawało mi się, że w cywilizowanym, demokratycznym kraju, w XXI wieku takie rzeczy nie mają prawa się wydarzyć.

ZOBACZ WIDEO: Genesis. "Klatka po klatce". Marcin Różalski: Ta walka dała mi to, o czym marzyłem

Na Instagramie zamieściłaś bardzo emocjonalny post. Jakie były reakcje?

Bardzo dużo osób mnie poparło, ale było też dużo hejtu. Niektórzy panowie mi grozili, pisali w prywatnych wiadomościach, że powinnam dostać w pysk. Albo nawiązywali do urazu oka, którego doznałam w ostatniej walce, i pisali, że trzeba mi uszkodzić drugie. Co ciekawe, żadna kobieta mi nie groziła, tylko mężczyźni. Na szczęście tych pozytywnych wiadomości było zdecydowanie więcej.

Często w  życiu słyszałaś, że ze względu na "tradycyjne wartości" jako kobieta nie powinnaś czegoś robić? Nie powinnaś trenować sportów walki, nie powinnaś wchodzić do klatki i się bić?

Słyszałam to bardzo często. Teraz w imię tych tradycyjnych wartości wszystkim Polkom narzuca się, co mogą robić ze swoim ciałem, a czego im nie wolno. Sprowadza się nas do roli inkubatorów. Tak nie może być.

Napisałaś na Instagramie: "To jest wojna!". 

Spójrz, co się dzieje na ulicach i powiedz, czy to nie jest wojna? Nie tylko przeciwko kobietom, przeciwko dużej części społeczeństwa. Na ulice wyszło przecież wielu mężczyzn, którzy wspierają nas w walce o prawa. To nie do pomyślenia, co się dzieje. Nie chodzi tylko o decyzję trybunału, także o wiele innych rzeczy, które dzieją się w  kraju.

Co masz na myśli? 

Na przykład decyzję o zamknięciu siłowni. Ile było przypadków zachorowań na koronawirusa na siłowniach? Nie wiem, dlaczego pozbawiono nas możliwości trenowania. Ja rozumiem, wprowadzić ograniczenia, zwiększyć rygor sanitarny. Ale nie zamykać całkowicie. Jeden z panów posłów argumentuje, że w siłowniach sufity są za nisko. Absurd.

Jak się czujesz jako kobieta, która niedawno wyszła za mąż i w dość bliskiej przyszłości myśli o rodzinie?

Tak, chcemy w przyszłości mieć dzieci, ale teraz to ja się boję. Całe życie słyszę, że życie to sztuka wyboru. Nas teraz tego wyboru pozbawiono. A ja chcę mieć wybór! Można być matką, walczyć o prawa osób niepełnosprawnych i jednocześnie popierać prawo do aborcji. Można być osobą, która nigdy i pod żadnym pozorem nie zdecydowałaby się na usunięcie ciąży, ale opowiadać się za prawem do niej. O to chodzi, o wybór.

Rządzący w reakcji na protesty przypominają, że przecież nie wprowadzono całkowitego zakazu aborcji, że wciąż jest ona dozwolona, gdy ciąża zagraża życiu matki lub jest wynikiem gwałtu.

A co jeżeli nie zagraża i nie jest wynikiem gwałtu, ale płód jest bardzo mocno zdeformowany? Na przykład dziecko rodzi się bez czaszki, ma niewykształcone organy wewnętrzne, poza organizmem matki nie jest w stanie przeżyć nawet kilku godzin? Zgodnie z obowiązującym prawem matka musi teraz nosić takie dziecko pod sercem przez dziewięć miesięcy, dziewięć miesięcy żałoby tylko po to, żeby zaraz po porodzie  pochować dziecko.

Byłaś na którymś z protestów?

Na razie z przyczyn zdrowotnych nie opuszczam domu. Jak tylko będę mogła, na pewno dołączę do dziewczyn.

Co sądzisz o formie tych protestów? Czy hasła "J***ć PiS", "wyp***ć", próby wdzierania się do kościołów, to jest droga, którą można cokolwiek zmienić?

Nie popieram przemocy i wandalizmu. Jestem przeciwna dewastowaniu kościołów. Ale jestem za tym, żeby głośno wyrażać swoje zdanie i pokazywać emocje. Sytuacja tego wymaga. To jest taki czas, że kobiety powinny wychodzić na ulice, a ich mężczyźni razem z nimi. Musimy głośno krzyczeć, czego chcemy. Jeżeli odpuścimy, zgodzimy się na zmianę prawa, to co będzie dalej? Rządzącym będzie się wydawało, że wszystko im wolno, że mogą zmieniać prawo, jak chcą. Teraz znika zapis o możliwości dokonania aborcji z powodu ciężkich wad płodu, a za moment w imię ochrony życia zgwałcone kobiety będą musiały rodzić dzieci oprawców. Dziś się wzruszyłam, jak zobaczyłam zdjęcie starszej pani na wózku inwalidzkim, wózek pchał starszy pan. Razem trzymali transparent z napisem "piekło kobiet". Albo starszego pana z hasłem "Mam trzy wnuki i będę walczyć o ich prawa".

Przeciwnicy protestów, także członkowie PiS, próbują ośmieszyć strajk kobiet, mówiąc, że ta błyskawica - którą wymalowały na ramionach choćby siatkarki kilku zespołów ligowych - to symbol Hitlerjugend.

Jestem tym przerażona. Nagle się okazuje, że Harry Potter, muzycy z AC/DC i pokemon Pikachu to wszystko naziści. Co za absurd! I jeszcze robią to ludzie, którzy nami rządzą, a więc z założenia powinni mieć minimum wiedzy.

Czy masz w swoim otoczeniu jakąś kobietę, która uważa, że nowe prawo jest dobre?

Nie. Wśród moich bliższych i dalszych znajomych, nie tylko wśród kobiet, nie ma nikogo, kto uważa, że Trybunał Konstytucyjny podjął dobrą decyzję.

Czy uważasz, że sportsmenki powinny bardziej zdecydowanie wyrazić swoje zdanie w tej sprawie?

Wszystkie kobiety, które w mediach społecznościowych mają dużo obserwujących, powinny zająć stanowisko.

Czytaj także:
Tauron Liga: siatkarki dołączyły do akcji. Symbole na ramionach i rękach
Strajk Kobiet. Joanna Jędrzejczyk apeluje o jedność. "Bądźmy razem!"

Czy popierasz Strajk Kobiet?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (61)
 • chrząszcz Zgłoś komentarz
  Ta, która uważa, że właściwe jest, by kobiety okładały się po mordach, rzeczywiście musi być autorytetem.
  • Tomasz Ducki Zgłoś komentarz
   W temacie aborcji masz racje, powinna być łagodniejsza dla kobiet, nie mieszaj do tego rządu PiS-u. który musi ulegać Kościołowi. poprzednicy robili to podobnie. obecną ustawę i zapisy
   Czytaj całość
   w Konstytucji stworzyli lewacy z Kwaśniewskim na czele. rząd PiS dotąd nic nie zmienił i nie zmieni. Karolino poza sportem ucz się logicznego myślenia i zdobywaj wiedzę, nie ulegaj wrogiej propagandzie stosowanej przeciwko Polsce.
   • bezlogowania Zgłoś komentarz
    Kto pozwolił tej zeszmaconej dziewce polską flagę trzymać ??
    • Pawel2313 Zgłoś komentarz
     Już nie małpa ale jeszcze nie człowiek. Tacy są lewacy
     • Tomasz Ducki Zgłoś komentarz
      Gdyby nawet w części miała racje to po co miesza sprawy kobiece z polityką, czy na pewno PiS był gorszy dla Polskich rodzin i kobiet od poprzednich rządzących liberalnych złodziei .
      • Obserrver Zgłoś komentarz
       Pani Karolino, wielki szacun za odwagę i rozsądek! A jak coś to zawsze może Pani liczyć na fanów, a tymczasem, jak się trafi jaki ministrant z ONR (po wielkości mózgowej części
       Czytaj całość
       czaszki i kształcie oczodołów bardziej neardelczycy niż ludzie), to wpyer doll :-)!
       • tomas68 Zgłoś komentarz
        Oj wielu tych ulizanych chłopczyków pod kościołami zaliczyło by od niej zwykły,wstydliwy łomot.
        • Szef na worku Zgłoś komentarz
         Komu robicie "łaskę",że Wam komentarzy nie usuwają?Wczoraj pisane przed godziną do kosza. Późno kable działają.
         • Fanka Rożera Zgłoś komentarz
          Antypolscy Dewianci zatrudnieni w, SF usuwają komentarze, promując dewiantke, która chce mordować nienarodzone dzieci.
          • Maja 28 Zgłoś komentarz
           To nie mężczyźni, tylko mizogini i incele nienawidzący kobiet, ponieważ żadna ich nie chce! Oni nigdy dotą kobiety nie mieli i mieć nie będą, dlatego rozsadza ich frustracja z tego
           Czytaj całość
           powodu. Wiedzą już, że będą bez rodziny,bez dzieci, bo bez kobiety dzieci sobie sami nie urodzą, ani rodziny nie założą, a ŻADNA ich nie chce, nawet najbrzydsza i najgłupsza. Stąd ta złość i wściekłość wylewająca się z nich na wszystkie kobiety.ale na takich typów nie warto nawet zwracać uwagi.Oni są straceni...
           • FZ Fanatic Zgłoś komentarz
            To nie mężczyźni tylko prawiczki, koniobijcy i samotne trole wylewający swoje żale na kobiety. Prawdziwy mężczyzna szanuje kobiety, ich decyzję i wspiera je w każdej sytuacji.
            • kulfon721 Zgłoś komentarz
             Karolinko wielki szacun jesteś prawdziwą wielkielką wojowniczką. Zdrówka i sukcesów życzę a pryszczatych na pochybel
             • Spacer Zgłoś komentarz
              Brawo
              Zobacz więcej komentarzy (13)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×