Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Wspiera machinę Putina. Ukraińcy właśnie się do niego dobrali

Arkadij Rotenberg od dzieciństwa przyjaźni się z Władimirem Putinem, co pozwoliło mu stać się miliarderem. Oligarcha prowadził biznesy m.in. w Ukrainie, gdzie właśnie skonfiskowano mu majątek. Mowa o zawrotnej sumie.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Władimir Putin (po lewej) i Arkadij Rotenberg Materiały prasowe / kremlin.ru / Na zdjęciu: Władimir Putin (po lewej) i Arkadij Rotenberg
Bracia Boris Rotenberg i Arkadij Rotenberg znają Władimira Putina z czasów dzieciństwa, gdyż cała trójka wspólnie wychowywała się w Petersburgu. Najprawdopodobniej poznali się przy okazji treningów judo, bo to jedna z pasji moskiewskiego dyktatora. Do niedawna obaj byli zresztą związani z Międzynarodową Federacją Judo (IJF). Dopiero inwazja na Ukrainę poskutkowała ich wykluczeniem ze struktur organizacji.

Skonfiskowano majątek Rotenberga

Teraz starszy z braci Rotenbergów ponownie zapłacił za przyjaźń z Putinem. Ukraiński Najwyższy Sąd Antykorupcyjny podjął decyzję o konfiskacie majątku oligarchy. Wejdzie ona w życie za dziesięć dni. 71-latek zostanie pozbawiony dostępu do aktywów, których wartość w Ukrainie szacuje się na ok. 300 mln dolarów. Cały majątek prezesa Rosyjskiego Związku Hokeja to ok. 3,5 mld dolarów.

Z informacji proklemowskiej agencji TASS wynika, że Arkadij Rotenberg straci dostęp m.in. do centrum handlowego Ocean Plaza w Kijowie, którym kierował za pośrednictwem jednej z podstawionych spółek. Wartość obiektu wynosi ok. 180 mln dolarów.

ZOBACZ WIDEO: Wielki powrót do PKO Ekstraklasy. Niespodziewana decyzja klubu

Konfiskata majątku Rosjanina była możliwa na mocy specjalnej decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, którą w życie wprowadził prezydent Wołodymyr Zełenski w październiku 2022 roku. Umożliwia ona zajęcie nieruchomości i ruchomości rosyjskich miliarderów wspierających machinę wojenną Putina. Łącznie na liście zaakceptowanej przez Zełenskiego widnieje 2507 nazwisk.

Rotenbergowie od początku wojny tracą majątek

Arkadij i Boris Rotenberg zbudowali swoje imperium za zgodą Władimira Putina. Już w roku 2001 założyli bank SMP, który stał się podstawą ich działalności. Poprzez spółkę-córkę SMP Racing zaczęli m.in. finansować starty rosyjskich kierowców poza granicami kraju. Pojawili się chociażby w Formule 1 jako partner Williamsa i Siergieja Sirotkina w sezonie 2018.

Z czasem ich działalność przeniosła się również na niezwykle dochodowy sektor gazowy. Rotenbergowie zaczęli być odpowiedzialni m.in. za budowę gazociągów i infrastruktury gazowej. Kolejne kontrakty na duże inwestycje otrzymywali ze względu na bliskie kontakty z przywódcą Kremla. Ich firmy budowlane podjęły się też budowy obiektów wykorzystywanych przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w roku 2014.

Jako że firmy należące do Rotenbergów włączyły się w budowę Mostu Krymskiego, po tym jak Rosja dokonała nielegalnej aneksji półwyspu, bracia Boris i Arkadij zostali objęci sankcjami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Z tego też powodu od pewnego czasu obaj znajdują się na celowniku różnego rodzaju instytucji celnych i skarbowych.

Na początku lutego 2023 roku wyszło na jaw, iż Finlandia zajęła część majątku Borisa Rotenberga. Na rzecz państwa przeszły m.in. Hartwall Arena oraz luksusowe centrum spa. Oligarcha próbował ratować swoje posiadłości, przepisując je na syna, ale nie oszukał w ten sposób fińskich urzędników. Z kolei w kwietniu 2022 roku francuskie służby przejęły willę Arkadija Rotenberga w Saint-Jean-Cap-Ferrat. Jej wartość to 62 mln dolarów.

Putin wyróżnił rodzinę Rotenbergów

Pomimo wojny w Ukrainie i licznych sankcji, które uszczupliły majątek Arkadija Rotenberga, ten pozostaje prezesem Rosyjskiego Związku Hokeja. We władzach federacji zasiada zresztą jego bratanek - Roman. Jest on też trenerem drużyny SKA St. Petersburg.

W lutym Putin postanowił docenić młodego Rotenberga i przyznał mu wówczas Order Honoru. Gdy Rosjanin odbierał odznaczenie, dziękował przede wszystkim wujowi za "osobisty i inspirujący przykład" oraz "pracę na rzecz ukochanego sportu".

- Jestem niezmiernie wdzięczny losowi, że trzonem i ostoją naszej rodziny była, jest i będzie taka cudowna, wrażliwa, pewna siebie i silna osoba jak ty. Naprawdę łączysz nas wszystkich swoją mądrością, pasją do nowych osiągnięć, doświadczeniem i życzliwością. Wiem, że zawsze mogę na tobie polegać i zasięgnąć porady - mówił z kolei o swoim wuju Roman Rotenberg w grudniu, gdy oligarcha świętował 71. urodziny.

Wcześniej Władimir Putin docenił też swojego przyjaciela. W październiku 2022 roku Arkadij Rotenberg został odznaczony Orderem Zasługi dla Ojczyzny III stopnia. Jak wyjaśnił moskiewski dyktator, oligarcha ma "ogromny wkład w rozwój kultury fizycznej i popularyzację sportu narodowego".

Łukasz Kuczera, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj także:
Max Verstappen narzeka na Red Bulla. Zespół zapowiada reakcję
Mercedes doniósł na Alonso ws. kary? Nowe doniesienia z padoku F1

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×