Przed GP Malezji: Rossi z siódmym mistrzostwem?

MotoGP udaje się do południowowschodniej Azji na 16. rundę sezonu 2009. Valentino Rossi może sobie już w GP Malezji zagwarantować siódmy tytuł mistrzowski w najwyższej klasie. Finisz w czołowej czwórce da Włochowi mistrzostwo niezależnie od pozycji, którą zajmie Jorge Lorenzo, który jako jedyny ma jeszcze jakiekolwiek szanse.

Paweł Krupka

Drugim miejscem w GP Australii Rossi powiększył przewagę nad Hiszpanem do 38 punktów, ten natomiast już na pierwszym okrążeniu pożegnał się z wyścigiem. W poprzednim, debiutanckim sezonie Jorge Lorenzo również nie ukończył GP Malezji z powodu upadku. Najlepszym jego występem był wyścig w kategorii 250ccm.

Rossi natomiast ma świetne wspomnienia z Malezji, gdzie w zeszłym roku wygrał po starcie z drugiego pola, miał również siedem zdobytych miejsc na podium, z czego pięć wygranych. Casey Stoner w klasyfikacji generalnej przegonił Daniego Pedrosę i szybko wraca do pełni formy po dłuższej nieobecności. W zeszłym roku Australijczyk zajął szóste miejsce, ale w roku 2007 gdy został mistrzem, zwyciężył na Sepang. Dlatego również jest jednym z faworytów.

Pedrosa traci aktualnie sześć oczek za Stonerem i zajmuje w generalnej klasyfikacji czwartą pozycję. Jednak na Sepang zawsze wdrapuje się na podium. Rok temu był drugi. Jego partner z zespołu - Andrea Dovizioso w zeszłym roku radził sobie świetnie i w Malezji także stał na podium. Będzie z pewnością chciał poprawić szóstą pozycję z GP Australii. Będzie próbował powstrzymać go Colin Edwards - Teksańczyk nigdy nie finiszował poniżej trzeciego miejsca.

Zapowiada się zacięta walka o pozycję siódmą - w grze pozostali Alex de Algelis, Randy de Puniet, Loris Capirossi i Marco Melandri.